X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Obchody w Bykowni. Ambasador: zbrodnia Katynia nie jest rozliczona przez Rosję i bywa wciąż podważana

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 16:46
Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Spoczywają tam szczątki Polaków z tak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej. W uroczystości uczestniczyli polscy dyplomaci, mniejszość polska i dyplomaci innych krajów, m.in. Litwy, Węgier, Słowacji. Dziś w Polsce i poza jej granicami obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 
Audio
  • W Bykowni uczczono pamięć zbrodni katyńskiej. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
Obchody w Bykowni
Obchody w BykowniFoto: Twitter/ Ambasada RP na Ukrainie

Przy pomniku ofiar zbrodni katyńskiej złożono kwiaty. Zapalono też znicze. Obecni na uroczystości pomodlili się w intencji zamordowanych.

Jak podkreślił ambasador Rzeczpospolitej w Kijowie, Bartosz Cichocki pamięć wobec ofiar jest obowiązkiem Polaków.

Dodał, że zbrodnia wciąż jest przez Rosjan nie rozliczona, a często nawet podważana. "Obowiązkiem żywych jest pamiętać o brutalnie pomordowanych. Naszym obowiązkiem jest stać razem z rodzinami katyńskimi w każdą rocznicę, dlatego że prawda o zbrodni katyńskiej w dzisiejszym świecie znów bywa podważana, dlatego że odmawia się nam pełnego dostępu do archiwów, że odmawia się rehabilitacji naszych ojców i naszych dziadów i dlatego że zbrodnia nierozliczona będzie się powtarzać” - powiedział polskim dziennikarzom ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki.

"Ona już się powtarza; giną Ukraińcy za to, że są Ukraińcami, giną Gruzini, bo są Gruzinami, odżywa agresywna, neoimperialna Rosja, która nie rozliczyła się ze swoich zbrodni, między innymi dokonanych na Polakach” - dodał polski ambasador.

Czytaj więcej
katyń free cmentarz wojenny free 1200.jpg
"Katyń 1940" - posłuchaj archiwalnych nagrań z wyjątkowego albumu Polskiego Radia

W uroczystości udział wzięli także ambasadorowie: Litwy, Węgier, Słowacji i Arabii Saudyjskiej.

W Bykowni spoczywa nawet 150 tysięcy ofiar stalinowskich zbrodni. Wśród nich niemal 3,5 tysiąca polskich ofiar z tak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej.

Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni jest jednym z czterech Cmentarzy Katyńskich. Pozostałe znajdują w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Ciągle nie wiadomo, gdzie pochowani są Polacy z tzw. katyńskiej listy białoruskiej.

Polaków pochowanych w Bykowni zamordowano na podstawie decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, tej samej, której skutkiem było zabicie w sumie ok. 22 tys. Polaków m.in. w Katyniu, Charkowie i Kalininie (obecnie Twer).

Cmentarz w Bykowni jest, obok charkowskich Piatichatek, jednym z dwóch cmentarzy katyńskich znajdujących się na terytorium Ukrainy. Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni został otwarty w 2012 roku.

Czytaj więcej
Katyń serwis.jpg
Katyń - zobacz serwis historyczny

ZSRR wypierał się sprawstwa przez pół wieku

76 lat temu, 13 kwietnia 1943 roku, Niemcy podali w Berlinie oficjalną informację o odkryciu w Lesie Katyńskim masowych grobów. 13 kwietnia to symboliczna rocznica zbrodni na polskich obywatelach popełnionej przez NKWD. Tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej w 2007 roku. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nim III Rzeszę Niemiecką.

Dopiero 13 kwietnia 1990 roku Moskwa potwierdziła, że zbrodnię popełniło NKWD i wyraziła głębokie ubolewanie, nazywając Katyń "jedną z cięższych zbrodni stalinizmu".

W zbrodni katyńskiej sowieci wymordowali blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Zgładzano ich strzałem w tył głowy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

Dzień Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony w celu oddania hołdu ofiarom mordu. 

Blisko 15 tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. W tym ostatnim przebywał Józef Czapski, malarz i żołnierz, jeden z niewielu ocalałych. W 1961 roku w Radiu Wolna Europa podkreślał, że władze obozu w Starobielsku wysyłały polskich oficerów na egzekucję, utrzymując, iż wracają oni do kraju. Pierwsze transporty śmierci z polskimi jeńcami wyruszyły z obozu w Kozielsku do Katynia 3 kwietnia 1940 roku. Więzień tego obozu Stanisław Swianiewicz wspominał po latach, że obserwując transporty jeńców, nie spodziewał się masowego morderstwa.

Starania o upamiętnienie ofiar Katynia zostały uwieńczone w 60. rocznicę zbrodni, w 2000 roku, kiedy otwarto polskie cmentarze w Charkowie, Katyniu i Miednoje.

W 2012 prezydenci Polski i Ukrainy otworzyli czwarty cmentarz katyński w Bykowni na Ukrainie. Spoczywają tam prochy blisko 3,5 tysiąca Polaków zamordowanych w 1940 roku. Śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej prowadzi Instytut Pamięci Narodowej od listopada 2004 roku.

Historycy IPN uznali  "zbrodnię katyńską" za ludobójstwo, ze względu na jej ideologiczne umotywowanie względami klasowymi, ale faktycznie - narodowymi oraz jej masowość. W 2004 roku zakończyło się 14-letnie śledztwo rosyjskiej prokuratury wojskowej. Rosjanie uznali, że mord nie był zbrodnią ludobójstwa i nikogo nie postawili przed sądem.  

PAP/IAR/agkm


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosyjskie stowarzyszenie "Memoriał" dokumentuje zbrodnię katyńską

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 10:37
Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. O rodakach zamordowanych przez stalinowskich oprawców pamiętają Polacy mieszkający w Rosji. Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu już wcześniej została odprawiona msza święta, a na mogiłach w katyńskim lesie, Miednoje i innych miejscach pochówku ofiar stalinowskiej zbrodni leżą kwiaty i płoną znicze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: zdemontowano kolejne krzyże w Kuropatach, miejscu masowych egzekucji NKWD

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 14:35
Kolejne krzyże zostały usunięte z uroczyska Kuropaty pod Mińskiem. W zbiorowych mogiłach spoczywają tam tysiące ofiar represji stalinowskich. Białoruskie władze tłumaczą usuwanie krzyży porządkowaniem terenu.
rozwiń zwiń