more_horiz
Wiadomości

Pożar katedry Notre Dame. Prokuratura: ogień zaprószono przypadkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 17:00
- Pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, prawdopodobnie został wzniecony przypadkowo - poinformowała prokuratura. Zdaniem ekspertów jest za wcześnie, by wskazać koszt odbudowy, ale można szacować, że wyniesie ona setki milionów euro.
Audio
  • Emmnuel Macron: ta katedra ma 800 lat. Wiedzieliśmy jak ją zbudować i przez następne wieki ją powiększaliśmy i udoskonalaliśmy i solennie zapowiadam: katedrę odbudujemy (IAR)
  • Paryż: modlitwy o ocalenie katedry Notre Dame (IAR)
  • Papież modli się za Francję, francuskich katolików i paryżan. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
  • Laurent Nunez: niebezpieczeństwo pożaru zostało zażegnane, to najważniejsze. Teraz trzeba ocenić jak struktura wytrzymała ten poważny pożar (IAR)
  • W PE o odbudowie Notre Dame. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Wnętrze paryskiej katedry Notre Dame po pożarze
Wnętrze paryskiej katedry Notre Dame po pożarzeFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON/POOL

Rzecznik francuskiej straży pożarnej poinformował, że ok. godz. 3 nad ranem udało się opanować żywioł i ogień trawiący katedrę jest obecnie "pod kontrolą".

Śledczy skoncentrowali się w tej fazie dochodzenia na prawdopodobnym zaprószeniu ognia w trakcie prac na dachu świątyni - pisze na swej stronie internetowej dziennik "Le Figaro", który powołuje się na źródła w prokuraturze.

Robotnicy, którzy uczestniczyli w pracach konserwacyjnych w katedrze Notre Dame, zostali już przesłuchani - podała prokuratura w swym komunikacie. Zaznaczono w nim, że prawdopodobne zaprószenie ognia nastąpiło na rusztowaniach ustawionych na dachu katedry. Od ognia zajęła się cała stumetrowa więźba dachowa oraz krokwie.

Tak relacjonowaliśmy dla państwa wtorkowe wydarzenia związane z pożarem katedry Notre Dame.

20.40

Premier Węgier Viktor Orban w imieniu Węgrów wyraził we wtorek współczucie z powodu pożaru katedry Notre Dame prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi i przewodniczącemu episkopatu Francji bp. Ericowi de Moulins-Beaufort – podał rzecznik Orbana Bertalan Havasi.

20.24

- Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że paryska katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Pożar, który wybuchł w świątyni, doprowadził do zawalenia się iglicy i dachu. Struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

20.18

20.05

Prezydent Francji wygłosi orędzie do narodu. Wieczorne przemówienie ma być poświęcone pożarowi katedry Notre Dame. Prezydent Emmanuel Macron zapewnił wcześniej, że świątynia zostanie odbudowana. Zapowiedział też zbiórkę środków na ten cel. 

19.54

Papież Franciszek rozmawiał we wtorek przez telefon z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o pożarze, który zniszczył paryską katedrę Notre Dame. O rozmowie poinformował Watykan.

19.39

19.30

Dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej, ksiądz Zbigniew Zembrzuski uważa, że "pożar Katedry Notre Dame jest wielką tragedią dla całego świata". Katedra Marii Panny powstała w Paryżu w średniowieczu, a jej nazwa "Notre Dame" oznacza "Nasza Pani" i odnosi się do Matki Boskiej. Wczoraj wieczorem częściowo spłonęła.

19.17

Prezydent USA Donald Trump odbył rozmowę telefoniczną z francuskim przywódcą Emmanuelem Macronem. Donald Trump wyraził ubolewanie w związku z pożarem katedry Notre Dame i zaoferował pomoc przy jej odbudowie.

19.09

19.00

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wywrócił do góry nogami kalendarz polityczny we Francji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - pisze AFP. Większość partii ogłosiło przerwę w kampanii wyborczej, prezydent Emmanuel Macron odwołał orędzie do narodu.

Poza planowanym na poniedziałkowy wieczór orędziem, w którym miał podsumować dotychczasowe protesty tzw. żółtych kamizelek i debatę o naprawie państwa, prezydent odwołał również zaplanowaną na środę konferencję prasową. Pałac Elizejski poinformował o odłożeniu przemówienia, dodając, że szef państwa wypowie się "w swoim czasie".

18.48

- Katedra Notre Dame to dzieło sztuki, ogromne dziedzictwo i tożsamość nie tylko Francuzów, lecz także całej ludzkości. Ale to również świątynia, która pokazuje, jak historia Francji była związana z chrześcijaństwem - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl ks. prof. Witold Kawecki, teolog kultury z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

18.35

- To co się stało z katedrą Notre Dame to kataklizm porównywalny ze zniszczeniami wojennymi. Odbudowa zajmie czas całemu pokoleniu - powiedział Marcin Kozarzewski, konserwator zabytków z Monument Service.

18.20

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała we wtorek wsparcie w odbudowie spalonej katedry Notre Dame w Paryżu. Ogłosiła także, że w ramach solidarności z Francuzami we wtorek będą biły dzwony Opactwa Westminsterskiego, a w czwartek - na terenie całego kraju.

"Notre Dame jest jednym z najpiękniejszych budynków na świecie, symbolem Francji i Francuzów (...). Obrazy zniszczenia, które widzieliśmy ubiegłej nocy, były prawdziwie rozdzierające serce" - napisała w specjalnym oświadczeniu szefowa rządu.

18.07

17.55

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier wezwał obywateli tego kraju i całej Europy do wsparcia remontu Notre Dame. Minister spraw zagranicznych Heiko Maas z kolei zapewnił Francuzów o niemieckiej gotowości do pomocy przy odbudowie świątyni. Na znak solidarności odezwały się dzwony w kilku najważniejszych niemieckich kościołach. 

17.41

Pożar katedry Notre Dame jest ogromną stratą, ale też okazją do wielkiej solidarności. Tak ksiądz Franciszek Longchamps de Berier z Uniwersytetu Jagiellońskiego skomentował pożar świątyni, będącej jednym z symboli Francji i Kościoła.

Duchowny dodał, że nawet jeśli ktoś nie jest chrześcijaninem, to zdaje sobie sprawę, jak chrześcijaństwo jest wrośnięte w europejską kulturę.

17.28

Zdaniem księdza Waldemara Chrostowskiego, odbudowa katedry Notre Dame może stać się symbolem odrodzenia duchowego Francji i Europy. 

Profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zwrócił uwagę, że podczas pożaru świątyni pierwszy raz od dawna widziano w Paryżu publicznie modlących się katolików. - Może z tych popiołów i zgliszcz wyłoni się odnowione życie religijne i nowa nadzieja dla Francji, Kościoła i świata - powiedział duchowny.

17.16

W diecezjach Francji w środę o godz. 18.50, o której w poniedziałek wybuchł pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu, rozdzwonią się dzwony w kościołach katedralnych - poinformowała Konferencja Biskupów Francji.

Pożar słynnej katedry zbiegł się z początkiem Wielkiego Tygodnia, poprzedzającego święto Zmartwychwstania Pańskiego.

17.09

Rosyjskie muzea chcą pomóc w odrestaurowaniu katedry Notre Dame. Jak podało radio Echo Moskwy, w ramach solidarności z Paryżanami pomoc w odrestaurowaniu katedry Notre Dame zgłosili rosyjscy muzealnicy. Swoich ekspertów oraz środki na odbudowę paryskiej świątyni chcą oddać do dyspozycji władz Francji rosyjskie placówki zrzeszone w Związku Muzeów Rosji oraz Państwowe Muzeum Ermitaż. 

17.00

Gazeta "Le Parisien" podaje, że na odbudowę katedry Notre Dame zebrano już 700 milionów euro. 

16.50

16.41

Bułgarski premier Bojko Borisow powiedział we wtorek, że jego kraj wyśle konserwatorów i malarzy, by pomogli w odbudowie Notre Dame. Zapewnił też, że Bułgaria jest gotowa wesprzeć finansowo proces odbudowania paryskiej katedry.

- Bułgarska szkoła konserwatorów jest znana i ceniona. Są też bardzo dobrzy bułgarscy malarze ikon. Ich praca będzie wkładem Bułgarii w odbudowę katedry - podkreślił premier.

16.34

16.26

Strażakom, którzy mimo szalejącego na dachu ognia weszli do wnętrza świątyni udało się wynieść z zakrystii i ze skarbca najcenniejsze zabytki. Posługując się specjalnym robotem uratowali dziewięćdziesiąt procent dzieł. Ocalały słynne organy znajdujące się między wieżami. Teraz wymagają jednak starannych zabiegów, ponieważ zostały zalane wodą. 

16.17

- Dzieła sztuki i cenne przedmioty ocalone z poniedziałkowego pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum w Luwrze - zapowiedział minister kultury Francji Franck Riester.

Szef resortu dodał, że obrazów z katedry raczej nie uszkodził ogień, a dym. Obrazy "prawdopodobnie będą mogły być wynoszone od piątku i bezpiecznie przenoszone do archiwów Luwru, gdzie zostaną osuszone i odrestaurowane" - powiedział dziennikarzom Riester.

Podkreślił, że słynne rozety francuskiej katedry "prawdopodobnie nie doznały ogromnych zniszczeń".

16.02

Watykan i Włochy zaoferowały pomoc Francji przy odbudowie katedry Notre Dame, zniszczonej w poniedziałkowym pożarze. Obie strony wskazały na możliwość udzielenia wsparcia przez ekspertów.

Prefekt Papieskiej Rady Kultury kardynał Gianfranco Ravasi powiedział dziennikarzom we wtorek, że Watykan może zaoferować swoje "kompetencje". Wskazał na gotowość pomocy ze strony ekspertów z Muzeów Watykańskich, specjalizujących się w odnowie i konserwacji dzieł sztuki.

- Możemy uczestniczyć w pewnych specyficznych aspektach, ale to musi zostać ustalone w wyniku dialogu - zastrzegł kard. Ravasi pytany o to, czy Stolica Apostolska będzie współpracować przy odbudowie paryskiej katedry.

15.50

Kanał 2 francuskiej telewizji publicznej w sobotę wieczorem wyemituje na żywo uroczysty koncert z apelem o składanie datków na odbudowę zniszczonej w pożarze paryskiej katedry Notre Dame - ogłosiła telewizja France 2.

Jak poinformowano, w wydarzeniu tym, zatytułowanym "Paryska Notre Dame, wielki koncert", udział weźmie popularny prezenter programów historycznych Stephane Berne, inni prezenterzy i dziennikarze francuskiej telewizji oraz "liczni artyści".

15.37

Konserwator zabytków Jakub Lewicki przyznał, że katedra jest bardzo ważnym pomnikiem myśli konserwatorskiej XIX wiecznej. Była restaurowana w XIX wieku przez jednego z najbardziej znanych francuskich architektów Eugeniusza Viollet-le-Duc’a. Wówczas przeprowadzono bardzo daleko idącą restaurację wnętrza oraz restaurację dachu. 

Sygnaturka, która uległa zniszczeniu była projektowana przez Eugeniusza Viollet-le-Duc’a. Zdaniem mazowieckiego konserwatora całe środowisko konserwatorskie będzie dążyło do odtworzenia tego, co uległo zniszczeniu.

15.26

15.10

Papież będzie rozmawiał z prezydentem Francji na temat pożaru katedry Notre Dame. Franciszek i Emmanuel Macron mają dziś rozmawiać przez telefon. Francuski przywódca kontaktował się dotychczas w tej sprawie między innymi z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a także z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. 

14.55

W  polskim kościele w Paryżu o godz. 18.30 zostanie odprawiona msza święta, której uczestnicy będą się modlić za Kościół w Paryżu, we Francji i na świecie. Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu, ksiądz Bogusław Brzyś, powiedział, że msza będzie wyrazem solidarności ze wszystkimi, którzy są poruszeni wczorajszym pożarem katedry Notre Dame.

- W ten sposób chcemy wyrazić naszą łączność duchową ze wszystkimi, którzy są wstrząśnięci tą tragedią i też dla których to wydarzenie stało się okazją do zadumy, duchowej refleksji. Nad czym? Nad miejscem Boga w ich życiu i nad miejscem Boga w świecie, w którym żyjemy - powiedział ksiądz Bogusław Brzyś. 

14.42

14.28

Papież Franciszek zapewnił mieszkańców Paryża i wszystkich Francuzów o swej bliskości i modlitwie po poniedziałkowym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame.

W przesłaniu wystosowanym we wtorek do arcybiskupa Paryża Michela Aupetita Franciszek napisał: "Po pożarze, który zniszczył dużą część katedry Notre Dame, łączę się ze smutkiem twoim, wiernych twojej diecezji, mieszkańców Paryża i wszystkich Francuzów".

14.15

14.02

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury zaoferował pomoc watykańskich ekspertów w rekonstrukcji i renowacji katedry Notre Dame. - Chyba najlepiej pomożemy, oferując konkretną pomoc techniczną. Posiadamy, myślę w Muzeach Watykańskich, fachowców znanych w całym świecie z najwyższej jakości swojej pracy - powiedział kardynał Ravasi.

13.41

- Wieża znad prezbiterium, która się waliła, spadała właśnie w kierunku, gdzie mieści się Kaplica Polska. Tam w ciągu najbliższych dwóch tygodni nikt nie będzie miał wstępu z tego względu, że 13 ton ołowiu, które spadło na posadzkę, trzeba ochłodzić, bo przecież i marmur jest wrażliwy, i posadzka, i mury boczne stojące, ocalone, jeżeli będą przegrzane, tracą wytrzymałość - powiedział ks. dr Gawron, odpowiedzialny za projekt Kaplicy Polskiej w katedrze Notre Dame.

Pytany o stan Kaplicy Polskiej Matki Bożej Częstochowskiej - Królowej Polski po pożarze katedry Notre Dame odpowiedział: "nie wiem, czy ocalała. Daj Boże, żeby tak było".

13.28

 - Pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, prawdopodobnie został wzniecony przypadkowo - poinformowała we wtorek prokuratura. Zdaniem ekspertów jest za wcześnie, by wskazać koszt odbudowy, ale można szacować, że wyniesie ona setki milionów euro.

13.13

Minister kultury Francji poinformowała, że dzieła ocalałe z Notre Dame trafią do Luwru.

13.05

Na znak głębokiego smutku z powodu szkód, jakie spowodował pożar zabytkowej katedry Notre Dame w Paryżu, o godz. 12.00 odezwały się dzwony wielu katedr i bazylik w Europie. 

W sposób szczególnie bolesny przeżywają to wydarzenie Austriacy, bo dokładnie przed 74 laty, 11 kwietnia 1945 roku, pożar strawił znaczne części wiedeńskiej katedry św. Szczepana. Największy dzwon katedry Pummerin odzywa się tylko z okazji największych wydarzeń. - Dzwon uderzy dziś w południe - zapowiedział mediom wikariusz generalny archidiecezji wiedeńskiej, ks. kanonik Nikolaus Krasa. 

13.03

Królowa Elżbieta II w przesłaniu do prezydenta Francji Emmanuela Macrona podkreśliła, że jest głęboko zasmucona pożarem katedry Notre Dame i że w modlitwie łączy się z całą Francją - poinformował Pałac Buckingham.

"Książę Filip i ja jesteśmy głęboko zasmuceni, widząc ogień, który ogarnął katedrę Notre Dame" - napisała monarchini i wyraziła podziw dla personelu służb ratowniczych, który ryzykował życie, starając się ratować katedrę.

"Myślami i w modlitwie jestem w tym trudnym czasie z tymi, którzy modlą się w katedrze i z całą Francją" - zapewniła Elżbieta II.

12.51

Wszystko wskazuje na to, że wielka rozeta ocalała:

12.48

Paryska prokuratura: pożar katedry Notre Dame będzie traktowany jako wypadek, nie podpalenie. Nie ma dowodów na to, by ktoś zaprószył ogień.

12.45

- Wielu Europejczyków z Zachodu rozumie, jak ważne jest dziedzictwo chrześcijańskie dopiero, gdy wydarza się tego rodzaju tragedia - tak o pożarze katedry w Notre Dame mówił europoseł Zdzisław Krasnodębski. 

W rozmowie z Polskim Radiem deputowany podkreślił, że w europarlamencie spotyka się z niechęcią, a czasem wrogością wobec chrześcijaństwa. - Chrześcijaństwo jest religią, która jest podstawą naszego dziedzictwa i naszej tożsamości europejskiej. Niestety, niektórzy chcą się tej tożsamości wyrzec. A tego rodzaju tragedie dopiero przypominają ludziom w Europie, że to jest niezwykle cenne, i nie chcielibyśmy, żeby chrześcijaństwo zniknęło z Europy i te wszystkie wspaniałe budowle, ale też dziedzictwo duchowe, intelektualne.

12.23

Wielki imam Ahmed Muhammad al-Tayyib - uznawany za największy autorytet sunnickiego islamu - przyłącza się do wyrazów współczucia po pożarze w Paryżu. Arabskie portale informacyjne i gazety szczegółowo informują o stratach, do jakich doszło w katedrze Notre Dame, i podsumowują światowe reakcje po tragicznym zdarzeniu. 

12.04

Część relikwii uratowanych z pożaru:

11.43

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Jerzy Miziołek powiedział, że odbudowa katedry Notre Dame to ogromne wyzwanie, które potrwa przez kolejne dziesięciolecia. Ogień, który wybuchł wczoraj przed godz. 19 w paryskiej świątyni, został opanowany nad ranem. 

- Widzimy dziś wspaniałą okaleczoną budowlę i nawet jeżeli ją odbudujemy, a musimy to zrobić, to już nigdy nie będzie przemawiała do nas tym, czym przemawiała do tej pory - powiedział. 

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie wyjaśniał, że rekonstrukcja katedry będzie niezwykle trudna, ze względu na jej unikalne, gotyckie elementy. - Trzeba będzie wymienić setki niewiarygodnie dopracowanych elementów, jak gargulce czy pinakle, bo każda katedra gotycka jest rodzajem encyklopedii odkutej w kamieniu, poczynając od fasady, poprzez kolejne zdobienia - dodał Jerzy Miziołek.

11.46

11.24

11.12

- Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został całkowicie ugaszony - poinformował we wtorek rano rzecznik straży pożarnej w stolicy Francji.

Strażacy walczyli z płomieniami ponad dziewięć godzin; podczas gaszenia dwóch policjantów i jeden strażak zostało lekko rannych - podała straż pożarna na swoim Twitterze. 

10.43

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski potwierdził, że w czasie pożaru paryskiej katedry Notre Dame ocalono i wyniesiono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwię świętego Jana Pawła II.  Obraz i relikwie znajdują się w katedrze Notre Dame od 1 grudnia 2018 roku. 

10.35

Prezydent Rosji Władimir Putin w telegramie do prezydenta Francji Emanuela Macrona zaoferował pomoc rosyjskich specjalistów w odbudowie zniszczonej przez pożar katedry Notre Dame - poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla.

Przekazując narodowi francuskiemu wyrazy ubolewania, Putin podkreślił, że Notre Dame to historyczny symbol Francji, bezcenny skarb kultury europejskiej i światowej oraz jedna z najważniejszych świątyń chrześcijańskich. "Nieszczęście, jakie wydarzyło się tej nocy w Paryżu, zabolało serca Rosjan" - napisał.

10.26

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział, że tragedia jest ciosem w serce Francuzów i całej Europy. Przewodniczący włoskiej Izby Deputowanych Roberto Fico wyraził współczucie narodowi francuskiemu. Napisał, że zniszczeniu uległ symbol Francji i kultury europejskiej, stanowiący dziedzictwo całej ludzkości. W artykule redakcyjnym największej włoskiej gazety "Corriere della Sera" pod tytułem "Notre Dame nie może umrzeć" czytamy: "Mogą zawalić się kamienne bloki, ale nie może umrzeć symbol, wiara i naród".

10.23

Wsparcie finansowe rekonstrukcji świątyni zapowiedzieli francuscy miliarderzy. Prezes produkującego luksusowe alkohole i kosmetyki koncernu LVMH Bernard Arnault zapowiedział, że jego rodzina oraz firma ofiarują łącznie 200 mln euro na odbudowę zniszczonej katedry. Rodzina francuskich miliarderów Pinault zadeklarowała, że przeznaczy na ten cel 100 mln euro. Henri Pinault jest dyrektorem spółki inwestycyjnej Artemis oraz spółki Kering, do której należą luksusowe marki perfum, odzieży i galanterii. 

Przewodnicząca rady regionu paryskiego Valerie Pecresse poinformowała, że na odbudowę "zranionego, ale wciąż bijącego serca l’Ile-de-France" region przeznaczy 10 mln euro. Decyzję przewodnicząca rady przekazała metropolicie Paryża Michelowi Aupetitowi. 

10.10

10.03

Po pożarze katedry Notre Dame papież zapewnił Francję, francuskich katolików i paryżan o swoich modlitwach. Poinformował o tym w krótkiej nocie dyrektor watykańskiego Biura Prasowego Alessandro Gisotti.

09.49

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaproponował, by europosłowie przekazali dzisiejsze diety na odbudowę katedry Notre Dame. Antonio Tajani mówił o tym na sesji plenarnej w Strasburgu. - Moje serce krwawi, tak jak serce nas wszystkich. Ta rana szybko się nie zagoi. Musimy wszyscy zaangażować się w odbudowę - powiedział szef europarlamentu. Dodał, że niektórzy deputowani sugerowali rozpoczęcie zbiórki pieniędzy już dziś. Sam przewodniczący zaproponował europosłom przekazanie wynagrodzenia za udział dziś w sesji PE.

09.37

Do Polskiej Misji Katolickiej we Francji docierają informacje, że z pożaru katedry Notre Dame ocalała polska kaplica poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej. Powiedziała o tym Alicja Rekść z portalu Polskiej Misji Katolickiej we Francji. 

09.18

09.02

Niemieccy przywódcy przekazują wyrazy współczucia Francuzom i zapewniają o solidarności. Pojawiają się pierwsze inicjatywy tworzenia w Niemczech zbiórek pieniędzy na spaloną katedrę Notre Dame. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert w imieniu Angeli Merkel napisał na Twitterze po francusku i po niemiecku, że kanclerz - podobnie jak cały świat - są zszokowani pożarem katedry Notre Dame. "Boli serce, gdy ogląda się te okropne zdjęcia z Paryża" - napisał Seibert.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier napisał o smutku i przerażeniu. Zapewnił, że jego myśli są razem z francuskimi przyjaciółmi. Także premier Bawarii Markus Soeder wyraził swoje ubolewanie. W swoim wpisie na Twitterze Soeder nazwał katedrę "symbolem francuskiej i europejskiej historii i kultury". Soeder liczy na szybką odbudowę katedry. Były kandydat na szefa CDU Friedrich Merz zaproponował stworzenie niemieckiej inicjatywy obywatelskiej, która prowadziłaby zbiórkę pieniędzy na odbudowę katedry. 

08.52

- Przyczyna poniedziałkowego pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame wciąż nie jest znana, władze kontynuują śledztwo w tej sprawie - powiedział we wtorek rano dziennikarzom przed świątynią wiceminister spraw wewnętrznych Francji Laurent Nunez. 

08.44

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyraził wspólnotę z Kościołem we Francji w związku z pożarem katedry Notre Dame. W liście skierowanym na ręce arcybiskupa metropolity Paryża Michela Aupetita arcybiskup Stanisław Gądecki napisał, że jest wstrząśnięty tą tragedią. "Na naszych oczach ginie religijne i kulturalne dziedzictwo Europy i świata" - napisał abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP wyraził nadzieję, że choć płoną bezcenne zabytki dziedzictwa europejskiego, duch Francji i chrześcijańskiego świata pozostanie nienaruszony. 

08.31

Najstarszym polonicum znajdującym się w skarbcu katedralnym był relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, obecny przy koronacjach królów Polski - od Władysława Jagiełły do Jana II Kazimierza. Ten władca - po swej abdykacji - wywiózł nielegalnie relikwiarz z Polski.

08.27

W paryskiej katedrze Notre Dame znajdują się polonica. 1 grudnia 2018 roku powstała tam polska kaplica. W skarbcu katedralnym jest relikwiarz drzewa Krzyża Świętego. Natomiast dziedziniec przed świątynią nosi imię Jana Pawła II.

08.05

- To przede wszystkim olbrzymi żal. Kilka miesięcy temu otwieraliśmy polską kaplicę w Notre Dame. Była tam, chce się powiedzieć, że nadal jest, polska kaplica z przepięknym obrazem, kopią Matki Boskiej Jasnogórskiej - powiedział wicepremier Piotr Gliński polskim dziennikarzom w Los Angeles.

Według Piotra Glińskiego trwały przygotowania, by odnowić kolejną kaplicę i poświęcić ją Janowi Pawłowi II. Minister kultury przyznaje, że katedra była "zaniedbana". Jego zdaniem Polska jest teraz gotowa wesprzeć Francję przy odbudowie Notre Dame: - My oprócz środków finansowych mamy przede wszystkim know-how, wspaniałe tradycje, jeśli chodzi o polską szkołę konserwatorską. Teraz jesteśmy w stanie Francji taką pomoc zaoferować.

Według Piotra Glińskiego rozmowy w tej sprawie, jeśli będzie wola we Francji, będą się odbywały "normalnymi kanałami dyplomatycznymi".

07.42

Strażacy podali, że nic nie pozostało z dębowego obelkowania dachu świątyni. Ukończone w XIII wieku zwane było "lasem Notre Dame", gdyż do jego budowy użyto 1300 dębów. Przez osiem wieków istnienia do wczoraj w żaden sposób nie ucierpiało.

07.37

"Pożar Notre Dame historyczną tragedią dla Francji i ludzkości" - powtarzały francuskie stacje radiowe i telewizyjne. Prezydent Emmanuel Macron, który szybko zjawił się na miejscu katastrofy, zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana.

"Smutek i solidarność" - to tytuł na stronie internetowej dziennika "Le Monde". O "nocy łez i modlitwy"  pisze z kolei dziennik "Le Figaro". Lewicowa gazeta "Liberation" wybija: "Nasz dramat"; "Le Parisien" - "Najświętszą Pannę Łez". "Nasza historia w popiołach" - zauważyła redakcja "L’Est Republicain".

07.14

Strażacy cały czas pozostają w gotowości na wypadek ponownego pojawienia się płomieni. Gabriel Pluis dodał, że służby ratownicze będą nadal dogaszały niewielkie ogniska i ochładzały wodą gorące miejsca, w tym elementy więźby dachowej, i sprawdzały, czy nie pojawia się tam ogień.

07.08

07.05

Wicepremier Piotr Gliński przekazał na Twitterze, że sześć miesięcy temu miał bardzo smutną rozmowę z proboszczem katedry Notre Dame. Dotyczyła ona braku środków na remonty. "1 grudnia 2018 otworzyliśmy w świątyni polską kaplicę z pięknym obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej. Planowaliśmy wsparcie finansowe kolejnej..." - napisał wicepremier.

07.04

Przez całą noc przy fontannie św. Michała Archanioła kilkaset metrów od katedry Notre Dame na przeciwległym brzegu Sekwany modlono się o ocalenie świątyni. W czuwaniu brała udział głównie młodzież.

06.46

Na odbudowę tego arcydzieła architektury francuskiego gotyku potrzebne będą dziesięciolecia - ocenia Fondation de l'OEuvre Notre-Dame, organizacja działająca od 800 lat przy katedrze w Strasburgu, a obecnie dysponująca ekipą konserwatorską.

06.35

Pożar, który o godz. 18.50 w poniedziałek wybuchł w katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek przed godziną 4 nad ranem - podał dziennik "Le Figaro", powołując się na źródła w straży pożarnej. Mimo że nie ma już śladu płomieni, strażacy są nadal w pogotowiu. 

06.25

Prezydent Emmanuel Macron zapewnił, że Notre Dame zostanie odbudowana. Zapowiedział rozpoczęcie zbiórki funduszy na ten cel. Rodzina francuskich biznesmenów Pinault zadeklarowała, że przeznaczy 100 mln euro na odbudowę katedry. Pomoc w remoncie i rekonstrukcji średniowiecznej świątyni zapowiada UNESCO.

Dyrektor generalna Audrey Azoulay zadeklarowała, że w obliczu pożaru katedry Notre Dame w Paryżu organizacja stoi ramię w ramię z Francją i wesprze ją w wysiłkach, które będą zmierzały do uratowania i wyremontowania świątyni. Audrey Azoulay w swoim wpisie na Twitterze katedrę określiła mianem "bezcennego dziedzictwa". Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1991 roku. 

06.21

06.12

Swoją solidarność wyrazili także brytyjska premier Theresa May, prezydent USA Donald Trump, ministrowie spraw zagranicznych wielu krajów, Kościół katolicki w Ziemi Świętej. Stolica Apostolska zapewniła o bliskości z francuskimi katolikami, a prezydent Włoch Sergio Mattarella skierował do prezydenta Macrona słowa o bliskości, przyjaźni i solidarności z narodem.

06.10

Słowa solidarności pod adresem Francji w związku z pożarem skierowali w poniedziałek przywódcy państw, szefowie organizacji międzynarodowych i burmistrzowie światowych stolic, m.in. szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który napisał na Twitterze: "wszyscy jesteśmy dziś z Paryżem", a w imieniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel Steffen Seibert.

06.02

We wtorek rozpocznie się zbiórka funduszy we Francji - ogłosiła fundacja Patrimoine (dziedzictwo) w nocy z poniedziałku na wtorek.

06.01

Pożar w katedrze Notre Dame, która - jak podkreślił w swym wystąpieniu na dziedzińcu przed katedrą prezydent Francji Emmanuel Macron - jest "naszą historią, naszą literaturą, osią naszego świata wyobrażonego; miejscem, gdzie przeżywaliśmy wszystkie nasze największe momenty, nasze epidemie, nasze wojny, nasz czas wyzwolenia" - zaczął się o godz. 18.50 w poniedziałek. Krótko przed godz. 20 (o 19.50) zawaliła się iglica.

koz

Zobacz także

Zobacz także