X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Do Francji płyną wyrazy solidarności po pożarze katedry Notre Dame

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 07:01
Z całego świata płyną do Francji wyrazy solidarności w związku z pożarem katedry Notre Dame. Według straży pożarnej, ogień, który wybuchł wczoraj przed godziną 19, nad ranem został opanowany. Pożar objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła.
Paryżanie modlą się pod katedrą Notre Dame
Paryżanie modlą się pod katedrą Notre DameFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

W związku z tragedią do Francji płyną wyrazy solidarności od przywódców krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, a także z Watykanu.

"Stolica Apostolska przyjęła ze smutkiem wiadomość o tragicznym pożarze katedry Notre Dame, symbolu chrześcijaństwa we Francji i na świecie" - czytamy w komunikacie Watykanu.

Prezydent Emmanuel Macron zapewnił, że Notre Dame zostanie odbudowana. Zapowiedział rozpoczęcie zbiórki funduszy na ten cel. Rodzina francuskich biznesmenów Pinault zadeklarowała, że przeznaczy 100 mln euro na odbudowę katedry. Pomoc w remoncie i rekonstrukcji średniowiecznej świątyni zapowiada UNESCO. Dyrektor generalna Audrey Azoulay zadeklarowała, że w obliczu pożaru katedry Notre-Dame w Paryżu organizacja stoi ramię w ramię z Francją i wesprze ją w wysiłkach, które będą zmierzały do uratowania i wyremontowania świątyni. Audrey Azoulay w swoim wpisie na Twitterze katedrę określiła mianem "bezcennego dziedzictwa". Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1991 roku.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że odbudowa katedry Notre Dame może stać się symbolem odbudowy Europy. Prezydent poinformował na Twitterze, że już zgłaszają się ludzie gotowi złożyć datki na odbudowę świątyni, i podziękował za to. "Jestem przekonany, że odbudowa katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie" - napisał Andrzej Duda. Wcześniej prezydent przekazał, że pożar katedry jest tragedią dla ludzi wierzących, a katastrofą dla światowej kultury i sztuki.


Premier Mateusz Morawiecki napisał, że pożar katedry Notre Dame "jest ogromnym dramatem dla Kościoła i europejskiej historii". "To tragiczna chwila dla wszystkich katolików, chrześcijan oraz miłośników wielkich dzieł sztuki, które stracimy bezpowrotnie" - napisał na Twitterze szef rządu. Dodał, że "Polska łączy się w tej chwili myślami z Paryżem, z Francją". "Katedrę Notre Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami" - napisał premier.

Minister kultury, wicepremier Piotr Gliński powiedział, że podczas pożaru katedry Notre Dame w Paryżu "cały świat patrzył, jak pali się dziedzictwo europejskie". - To przede wszystkim olbrzymi żal. Kilka miesięcy temu otwieraliśmy polską kaplicę w Notre Dame. Była tam, chce się powiedzieć, że nadal jest, Polska kaplica z przepięknym obrazem, kopią Matki Boskiej Jasnogórskiej - powiedział wicepremier.

Według Glińskiego trwały przygotowania, by odnowić kolejną kaplicę i poświęcić ją Janowi Pawłowi II. Minister kultury przyznaje, że katedra była "zaniedbana". Jego zdaniem, Polska jest teraz gotowa wesprzeć Francję przy odbudowie Notre Dame.

- My oprócz środków finansowych mamy przede wszystkim know-how, wspaniałe tradycje jeśli chodzi o polską szkołę konserwatorską. Teraz jesteśmy w stanie Francji taką pomoc zaoferować - powiedział. Według Glińskiego, rozmowy w tej sprawie, jeśli będzie wola we Francji, będą się odbywały "normalnymi kanałami dyplomatycznymi".

W katedrze jest 29 kaplic, w jednej - od 1 grudnia 2018 roku - znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II.


mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. Wieże i całą strukturę ocalono

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 19:21
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu gasi 400 strażaków - podały źródła we francuskim MSW. Zdaniem rzecznika strażaków po pięciu godzinach akcji wieże i całą strukturę katedry ocalono. Prezydent Francji Emmanuel Macron uważa, że "uniknięto najgorszego", chociaż wydaje się, że "walka jeszcze nie została całkowicie wygrana". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katedra Notre Dame. Najsłynniejsza świątynia i symbol chrześcijaństwa we Francji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:47
Katedra Notre Dame to jedna z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbol Paryża. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345), zasłynęła m.in. dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame"; to w jej murach w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów. W katedrze znajduje się m.in. relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Zdjęcia i filmy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:12
Runęła objęta ogniem iglica, a następnie cały dach katedry Notre Dame w Paryżu. Strażacy nadal walczą z ogromnym pożarem, jaki wybuchł w świątyni. Na zdjęciach i filmach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ogromną chmurę dymu oraz płomienie ponad dachem gotyckiej katedry, w której prowadzono prace renowacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UNESCO deklaruje wsparcie przy uratowaniu katedry Notre Dame. "Bezcenne dziedzictwo"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:52
Dyrektor generalny UNESCO Audrey Azoulay zadeklarowała, że w obliczu pożaru katedry Notre Dame w Paryżu, organizacja stoi ramię w ramię z Francją i wesprze ją w wysiłkach, które będą zmierzały do uratowania i wyremontowania świątyni.
rozwiń zwiń