X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Stulecie stosunków polsko-amerykańskich. Uroczystości w Waszyngtonie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 08:56
Polscy i amerykańscy dyplomaci uczcili w Waszyngtonie stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami. Głównym punktem uroczystości w Departamencie Stanu USA była amerykańska premiera filmu dokumentalnego "Pułkownik House". W pokazie wzięli udział ambasadorzy Estonii, Niemiec, Bahamów i Czarnogóry oraz przedstawiciele Polonii.
Audio
  • Piotr Wilczek: Stany Zjednoczone są dla nas bardzo ważnym partnerem (IAR)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/esfera

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek wysoko ocenił obecny stan stosunków polsko-amerykańskich. Przypomniał, że więzi między naszymi krajami sięgają czasów Kościuszki i prezydenta Jeffersona. - Teraz ta współpraca jest szczególnie intensywna: w dziedzinie bezpieczeństwa, energetyki, w sferze gospodarczej, kulturalnej i naukowej - wymieniał ambasador.

Dyrektor do spraw Europy Centralnej w  Departamencie Stanu USA Daniel Lawton podkreślił, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów Stanów Zjednoczonych w Europie, zwłaszcza w sferze obronnej. - Polska przeznacza na obronę ponad 2 proc. produktu krajowego brutto, z czego ponad jedną piątą na modernizację uzbrojenia. Polska zapewnia bezpieczeństwo nie tylko w Europie, ale jako partner i sojusznik Stanów Zjednoczonych również w wielu innych częściach świata - powiedział Daniel Lawton.

"Pułkownik House"

Stany Zjednoczone jako pierwsze uznały istnienie państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. W styczniu 1919 r. amerykański sekretarz stanu Robert Lansing przesłał oficjalną notę uznającą nowo powstały rząd Ignacego Jana Paderewskiego. Cztery miesiące później 2 maja wysłannik USA Hugh Gibson ustanowił w Warszawie amerykańskie przedstawicielstwo dyplomatyczne. Reprezentantem Polski w Waszyngtonie został książę Kazimierz Lubomirski.

Nawiązanie stosunków dyplomatycznych zwieńczyło wieloletnie zabiegi Ignacego Paderewskiego o poparcie przez Stany Zjednoczone polskich dążeń do niepodległości. Sojusznikiem Paderewskiego był Edward Mandell House, zaufany i wpływowy doradca prezydenta Woodrowa Wilsona. Pułkownik House, utalentowany negocjator i szara eminencja w otoczeniu prezydenta Wilsona, był głównym kreatorem polityki zagranicznej USA względem Europy w czasie i po zakończeniu I wojny światowej. O jego roli w pozyskaniu amerykańskiego prezydenta dla sprawy polskiej opowiada dokument "Pułkownik House", wyprodukowany przez polska sekcję Discovery Channel. Polska premiera filmu odbyła się w listopadzie ubiegłego roku.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak