Jakie znaczenie dla Francuzów ma katedra Notre Dame?

2019-04-19, 23:59

Jakie znaczenie dla Francuzów ma katedra Notre Dame?

– Dla Francuzów Notre Dame nie jest tym, czym dla Polaków chociażby klasztor na Jasnej Górze. Trudno mi uwierzyć, że odbudowa katedry będzie odbudową duchową francuskiego społeczeństwa – powiedział prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj

19.04.19 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: katedra może zejść niebawem na drugi plan i nie jest powiedziane, że zostanie odbudowana.
+
Dodaj do playlisty

Dla jednych to ważna świątynia związana z wyznawaną przez nich wiarą, a także symbol chrześcijaństwa i cywilizacji europejskiej. Dla drugich Notre Dame jest maszynką do zarabiania pieniędzy dzięki odwiedzającym katedrę turystom. Prof. Tomasz Grzegorz Grosse wskazał, że Polacy patrzą na tę budowlę inaczej niż sami Francuzi.

– Dla nich to symbol Paryża, a także samej Francji, jednak nie ze względu na sferę religijną i duchową, bardziej jako element krajobrazu, zabytek lub atrakcja turystyczna sprawiająca, że ich kraj jest jeszcze słynniejszy. Dla Francuzów Notre Dame nie jest tym, czym dla Polaków chociażby klasztor na Jasnej Górze. Tragiczny pożar sprawił, że być może przypomnieli sobie o tej nieco zaniedbanej świątyni – zauważył gość Polskiego Radia 24.

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse zwrócił uwagę, ze ponad 80 proc. francuskiego społeczeństwa to ateiści. Katolicy stanowią ok. 5-7 proc. francuskiej populacji, reszta to muzułmanie. Dodał, że nad Sekwaną dominuje wychowanie we wrogim stosunku do katolicyzmu.

– Mając to wszystko na uwadze, przyszłość katedry i jej odbudowa może iść w kierunku luźno związanym z chrześcijaństwem i tradycją. Francuzi dawno od takiej tradycji odwrócili się i od dawna ją negują. Katolicy są w głębokiej defensywie i mniejszości, spychani przez agresywnych muzułmanów. Dlatego nie chce mi się wierzyć w to, że odbudowa katedry będzie odbudową duchową francuskiego społeczeństwa. Na razie wszystko oparte jest na emocjach, a one są krótkotrwałe. Katedra może zejść niebawem na drugi plan i nie jest powiedziane, że zostanie odbudowana – podkreślił.

Poza tym w audycji Magdalena Skajewska rozmawiała z ekspertami prestiżowego amerykańskiego think tanku Center for a New American Security i autorami specjalistycznego raportu o wyzwaniach związanych z chińską inicjatywą "Pasa i Szlaku".

"Magazyn europejski" prowadził Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 19.47

Polecane

Wróć do strony głównej