more_horiz
Wiadomości

Wandale zniszczyli nagrobek Antoniego Tyszkiewicza w Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 07:47
Na Cmentarzu Bernardyńskim w Wilnie został zniszczony nagrobek Antoniego Tyszkiewicza. W ubiegłym roku wandale również dokonali zniszczeń na jednym z nagrobków na tej jednej z najstarszych wileńskich nekropolii. 
Audio
  • W ubiegłym roku wandale również dokonali zniszczeń na jednym z nagrobków na tej jednej z najstarszych, wileńskich nekropolii. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
Panorama Wilna
Panorama WilnaFoto: pixabay.com

Informację o akcie wandalizmu potwierdził Polskiemu Radiu Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. Na nagrobku Antoniego Tyszkiewicza został zniszczony hełm oraz miecz. To nie pierwszy taki incydent na tej nekropolii. W ubiegłym roku wandale uszkodzili zabytkowe ogrodzenie przy grobie dr. Władysława Zahorskiego. Zostało ono od razu odbudowane ze środków Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. Jak poinformował Dariusz Żybort, nagrobek Antoniego Tyszkiewicza też zostanie prawdopodobnie odremontowany ze środków Komitetu. 

Antoni Tyszkiewicz pochodził ze znanej, szlacheckiej rodziny herbu Leliwa, a za swoje bohaterskie czyny został odznaczony wieloma orderami. Pomnik nagrobny na Cmentarzu Bernardyńskim został ustawiony z funduszy rodziny Tyszkiewiczów. Odnawiany był w 2005 roku. 

Cmentarz Bernardyński jest jedną z najstarszych wileńskich nekropolii. Został założony w 1810 roku. Znajduje się w dzielnicy Zarzecze. Spoczywa na nim wielu zasłużonych dla miasta Polaków. Można odnaleźć tam również groby profesorów przedwojennego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, malarzy, poetów oraz powstańców styczniowych.  

dcz

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Litwa Wilno

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem