X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

W Brunei nie będzie wykonywana kara śmierci za homoseksualizm

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 19:58
Sułtan Brunei Hassanal Bolkiah ogłosił zawieszenie wykonywania kary śmierci za homoseksualizm - poinformowała w poniedziałek prasa tego kraju. Seks między osobami tej samej płci miał być karany ukamienowaniem zgodnie z szariatem, który od kilku lat wprowadzany jest w Brunei.
Sułtan Brunei Hassanal Bolkiah
Sułtan Brunei Hassanal BolkiahFoto: STR/PAP/EPA

Nowe prawo z najwyższym wymiarem kary za homoseksualizm, za który do tej pory groziło 10 lat więzienia, zostało wprowadzone w Brunei w kwietniu br. Taki sam wyrok groził za gwałt, niewierność małżeńską, rabunek oraz obrażanie proroka Mahometa. Natomiast za kradzież nowe przepisy przewidywały amputację ręki, a chłostę za aborcję.

Wprowadzenie nowych przepisów spotkało się z potępieniem na świecie. ONZ apelowała do władz Brunei, by zrezygnowały z "drakońskich kar", obrońcy praw człowieka z Human Rights Watch określili nowy system kar jako "wyjątkowo barbarzyński", a Amnesty International nazwała zmieniony kodeks karny Brunei "bardzo wadliwym i zawierającym liczne zapisy łamiące prawa człowieka".

Swój sprzeciw wyrażali także znani aktorzy i celebryci, jak George Clooney i Elton John. Wezwali oni do bojkotu luksusowych hoteli, należących do Agencji Inwestycyjnej Brunei, na której czele stoi sułtan Hassanal.

Presja międzynarodowa

Pod presją międzynarodowej krytyki władca Brunei postanowił zrewidować swoje stanowisko w sprawie nowych przepisów. W niedzielnym wystąpieniu telewizyjnym ogłosił memorandum na wykonywanie kary śmierci, poinformował również, że jego kraj ratyfikuje konwencję ONZ mówiącą o zakazie stosowania tortur.

Agencje zauważają, że decyzja sułtana zbiegła się z początkiem ramadanu, świętego miesiąca dla muzułmanów, który rozpoczął się z poniedziałek. W 420-tysięcznym Brunei wyznawcy islamu stanowią dwie trzecie mieszkańców.

- Zdaję sobie sprawę, że jest wiele obaw i błędnych wyobrażeń w związku z wdrażaniem islamskiego kodeksu karnego. Mam nadzieję, że po ich wyeliminowaniu zalety nowego prawa będą oczywiste - powiedział władca Brunei, broniąc prawa szariatu. Podkreślił, że "jest ono kluczowe w ochronie moralności i przyzwoitości społecznej".

Obowiązujący równolegle z prawem szariatu kodeks karny prawa powszechnego w Brunei zakłada najwyższy wymiar kary za niektóre przestępstwa, ale egzekucji w tym kraju nie wykonuje się od 1957 roku, a od ponad 20 lat obowiązuje moratorium na karę śmierci.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Egzekucja 37 zamachowców w Arabii Saudyjskiej. Jednego z nich ukrzyżowano

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 16:35
Arabia Saudyjska przeprowadziła we wtorek egzekucję 37 obywateli skazanych na karę śmierci w związku z terroryzmem. Jeden ze skazańców został ukrzyżowany.
rozwiń zwiń