Pomnik św. Jana Pawła II na Węgrzech. Wicepremier przypomniał zasługi papieża w obaleniu komunizmu
Wykonany z brązu pomnik św. Jana Pawła II został w sobotę odsłonięty w Piliscsabie, niedaleko Budapesztu w obecności wicepremiera Węgier Zsolta Semjena. Podkreślił on zasługi polskiego papieża w obaleniu komunizmu.
2019-05-12, 10:07
Semjen oświadczył, że gdyby nie było św. Jana Pawła II, nie można by dziś odsłonić jego pomnika, gdyż Węgrzy nadal byliby poddanymi Węgierskiej Republiki Ludowej. Jak dodał, wyzwolenie z koszmaru komunizmu zawdzięczamy trzem osobom: św. Janowi Pawłowi II, byłemu prezydentowi USA Ronaldowi Reaganowi oraz b. prezydentowi ZSRR Michaiłowi Gorbaczowowi, którzy doszli do wniosku, że nie mogą wciągnąć ludzkości w wojnę atomową.
Zaznaczył, że Węgrom szczególnie dodał otuchy i siły fakt, że polski papież podczas swoich 104 pielgrzymek dwukrotnie odwiedził Węgry i przejechał kraj ze wschodu na zachód. Św. Jan Paweł II był na Węgrzech w 1991 i 1996 r.
Semjen podkreślił też, że Węgrzy z wielką radością słuchali słów papieża po węgiersku podczas błogosławieństwa "Urbi et Orbi" i cieszyli się za jego pontyfikatu z beatyfikacji kilku Węgrów, w tym bp. Vilmosa Apora czy lekarza Laszlo Bathhyanya-Strattmanna.
Według Semjena św. Jan Paweł II jako prawdziwy następca św. Piotra po wielu latach marksizmu przekonał świat, iż warunkiem przetrwania ludzkości jest to by nie zbaczała z chrystusowego szlaku ani w lewo, ani w prawo.
REKLAMA
fc
REKLAMA