Co dalej z Partnerstwem Wschodnim? W Brukseli podsumowanie inicjatywy i rozmowy o przyszłości

2019-05-13, 06:50

Co dalej z Partnerstwem Wschodnim? W Brukseli podsumowanie inicjatywy i rozmowy o przyszłości
Szczyt Partnerstwa Wschodniego w 2017 roku. Foto: Drop of Light/shutterstock

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej oraz krajów Partnerstwa Wschodniego spotykają się dziś w Brukseli, by uczcić 10-lecie tej inicjatywy. Mają oni podsumować dotychczasową współpracę, a także plany na przyszłość. Polska proponuje usprawnienie działań. 

Posłuchaj

Spotkanie szefów MSZ UE i Partnerstwa Wschodniego z okazji 10-lecia inicjatywy. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dyskusja o tym jak Partnerstwo Wschodnie powinno funkcjonować toczy się od kilku miesięcy. Warszawa zaproponowała, by stworzyć jego sekretariat do współpracy ze Wspólnotą, na wzór tego, który ma Unia dla Śródziemnomorza. Obecnie programy są bowiem realizowane w różnych miejscach - przez unijny korpus dyplomatyczny i kilka dyrekcji generalnych w Komisji Europejskiej. Potencjalna bliższa współpraca miałaby obejmować między innymi handel, ułatwienia wizowe, wymianę studencką, czy objęcie krajów zza wschodniej granicy przepisami redukującymi roaming telefoniczny. 

Partnerstwo Wschodnie zaproponowane przez Polskę, poparte przez Szwecję, a później pozostałe państwa członkowskie, zostało zainaugurowane 10 lat temu na szczycie w Pradze i miało przybliżać Ukrainę, Gruzję, Mołdawię, Armenię, Azerbejdżan i Białoruś do Unii Europejskiej. Od pewnego czasu kraje przestały być traktowane jednakowo, a współpraca kreślona jest na miarę oczekiwań, nie każdy kraj chce być bowiem blisko Unii.

Dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii to etap na drodze do członkostwa we Wspólnocie, dla pozostałych trzech krajów to szansa na rozwój współpracy gospodarczej.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej