X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Artur Wróblewski: na razie trwa przeciąganie liny, ale to Chiny bardziej stracą na konflikcie z USA

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 12:14
– Gospodarka Chin nastawiona jest na eksport dlatego Chińczycy potrzebują amerykańskiego rynku, by podtrzymać swój wzrost gospodarczy – powiedział Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa na temat wojny handlowej pomiędzy dwiema gospodarczymi potęgami świata.
Audio
  • 26.05.19 Artur Wróblewski: Chiny potrzebują amerykańskiego rynku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Kolejne negocjacje handlowe Chin i Stanów Zjednoczonych zakończyły się fiaskiem. Efektem tego było odcięcie przez amerykańską firmę Google dostępu do swoich usług smartfonom produkowanym przez chińską firmę Huawei. W opinii Artura Wróblewskiego strategia, którą przyjęły USA, ma przymusić Chińczyków do respektowania pewnych reguł gry i likwidowania praktyk, które prezydent Donald Trump określa jako nieuczciwe.

– Chiny subsydiują swoje przedsiębiorstwa publicznymi pieniędzmi, co jest niezgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu. Manipulują również wartością własnej waluty po to, by obniżyć koszty eksportu. Przywódca USA oskarża Chińczyków również o kradzież własności przemysłowej i technologii – przypomniał Artur Wróblewski.

Ekspert podkreślił, że napięcia w relacjach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami są spowodowane również  przez rywalizację o to, kto w Europie będzie odpowiadał za wprowadzenie technologii 5G. – Stawka jest duża. Amerykanie chcą wypchnąć z rynku Huawei i zagwarantować własnym firmom uczestnictwo w projekcie dotyczącym nowej technologii –wyjaśnił amerykanista.

Artur Wróblewski ocenia, że trwający kryzys handlowy niebawem się zakończy. Podkreślił, że oba państwa wzajemnie się potrzebują do dalszego rozwoju własnych gospodarek.

– Na razie trwa przeciąganie liny, ale to Chińczycy stracą na konflikcie z USA. Gospodarka Chin nastawiona jest na eksport dlatego potrzebują one amerykańskiego rynku, by podtrzymać swój wzrost gospodarczy – wskazał.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 26.05.2019

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna handlowa USA-Chiny. Jacek Bartosiak: to hegemoniczne starcia i budowanie nowego ładu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 18:24
- Wojna handlowa trwa. Uważam, że nie skończy się szybko, a to jest jej kolejna odsłona - mówił w audycji "Więcej świata" dr Jacek Bartosiak, ekspert do spraw geopolityki i strategii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Artur Bartoszewicz o sprawie Huawei: element amerykańsko-chińskiej wojny handlowej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 16:00
- Amerykanie bezpardonowo podejmują rękawicę. Konflikt z Huawei jest kolejnym elementem amerykańsko-chińskiej wojny handlowej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń