X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie interesy w basenie Morza Bałtyckiego a przekop Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 19:40
– Rosjanie realizują wiele przedsięwzięć o charakterze infrastrukturalnym, które mają uniezależnić obwód kaliningradzki od ryzyka związanego z polityką postrzeganą przez Rosję jako wroga – powiedział Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Audio
  • 7.06.19 Marek Budzisz: Rosjanie nie mają żadnego interesu, by ułatwiać rozwój naszego portu, wręcz przeciwnie.
Projekt przekopu Mierzei Wiślanej.
Projekt przekopu Mierzei Wiślanej.Foto: magazyn sledczy / youtube / screen

"Dlaczego Rosjanie walczą z Elblągiem?". Tak brzmi tytuł jednego z artykułów Marka Budzisza, który nawiązuje w nim do sprzeciwu rosyjskich władz wobec projektu przekopu Mierzei Wiślanej, co miałoby pozwolić na rozwój portu w Elblągu. Ekspert zaznaczył, że Rosja prowadzi politykę zmierzającą do ograniczenia możliwości przeładunkowych w portach bałtyckich krajów, które są postrzegane przez Moskwę jako wrogie wobec prowadzonej przez nią polityki.

– W tym gronie jest również nasz kraj. Rosjanie realizują wiele przedsięwzięć o charakterze infrastrukturalnym, które mają uniezależnić obwód kaliningradzki od ryzyka związanego z polityką postrzeganą przez Rosję jako wroga. Prowadzą również ambitny program inwestycyjny w basenach Morza Bałtyckiego i Morza Białego, który ma doprowadzić do przechwycenia części, a nawet całości tranzytu towarów przechodzącego przez wspomniane porty, w tym w przyszłości przez port w Elblągu – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Jednym z największych zaplanowanych rosyjskich przedsięwzięć, które ma wzmocnić znaczenie Rosji w basenie Morza Bałtyckiego, jest budowa portu w miejscowości Jantar. Marek Budzisz wskazał, że jego docelowa zdolność przeładunkowa towarów masowych miałaby wynosić 5 mln ton rocznie, a kontenerowych 35 mln ton. Według rosyjskich szacunków koszt jego powstania mógłby sięgnąć 3 mld dolarów.

– Ten projekt kilkukrotnie był przekładany, gdyż spora część rosyjskich ekspertów uważa, ze będzie to przedsięwzięcie nierentowne. Ma on jednak poparcie Władimira Putina, który zobowiązał również rząd i władze regionu, by do września przedstawiły biznesplan. Trwają rozmowy z firmą Uralchem, dużym eksporterem nawozów, która korzysta z portu w Kłajpedzie. Obecnie jest prawdopodobnie wywierana na nią presja przez politykę zachęt do tego, by sfinansowała budowę portu w Jantarze – zaznaczył.

Rozbudowa portu w Elblągu, w czym miałby pomóc przekop Mierzei Wiślanej, oraz zwiększenie zdolności przeładunkowej pozwoliłaby uzyskać ekonomiczne podstawy jego funkcjonowania. – Zablokowanie przekopu oznaczałoby, że przedsięwzięcie straciłoby sens, bo brakowałoby kanału żeglugowego. Rosjanie nie mają żadnego interesu, by ułatwiać rozwój naszego portu, wręcz przeciwnie. Ich sprzeciw jest zrozumiały i oczywisty. Bronią własnych interesów – ocenił Marek Budzisz.   

Audycję "Kulisy spraw" prowadził Radosław Jankiewicz.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------

Data emisji: 7.06.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Magazyn śledczy Anity Gargas". Kto kopie dołki pod przekopem Mierzei Wiślanej?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 16:42
Rozpoczęła się realizacja strategiczne przedsięwzięcie gwarantujące rozwój Pomorza i uniezależnienie polskiej żeglugi od dyspozycji z Kremla. Kto kopie dołki pod projektem budowy kanału na Mierzei Wiślanej, inwestycji kluczowej z punktu widzenia gospodarki i obronności Polski oraz Unii Europejskiej? Czy proekologiczna narracja jest przykrywką dla obrony rosyjskich interesów w regionie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jaki sposób Rosja buduje swoje wpływy w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 21:30
– Rosjanie inwestują w takie grupy społeczne, które będą mogli wykorzystać do realizacji własnych celów – powiedział Kamil Basaj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. W jaki sposób Rosja poszerza swoje wpływy w państwach europejskich? Do sprawy w audycji "Spojrzenie na Wschód" odniosła się również Olga Doleśniak-Harczuk, specjalistka od spraw niemieckich.
rozwiń zwiń