X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Papież: niech ludzie Kościoła będą budowniczymi harmonii, siewcami dobra

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 12:59
- Niech ludzie Kościoła będą budowniczymi harmonii, siewcami dobra, apostołami nadziei - modlił się papież Franciszek podczas mszy w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Mówił, że bez Ducha "Kościół jest organizacją, misja - propagandą, komunia - wysiłkiem".
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

W homilii w czasie mszy na placu Świętego Piotra z udziałem tysięcy wiernych papież przypomniał, że Jezus spotykając się ze swymi uczniami powtarzał: "Pokój wam". Zauważył, że pokój dany apostołom, który "nie uwalnia od problemów, ale czyni wolnymi w problemach" jest ofiarowany każdemu.

- Jest to pokój, który sprawia, że serce jest podobne do głębokiego morza, które jest zawsze spokojne, nawet wtedy, gdy na powierzchni fale się burzą. Jest to harmonia tak głęboka, że może nawet przekształcić prześladowania w błogosławieństwa - podkreślił.

- Zamiast szukać Ducha, próbujemy utrzymać się na powierzchni, myśląc, że wszystko pójdzie lepiej, jeśli te problemy przeminą, jeśli nie zobaczę już tej osoby, jeśli dana sytuacja się poprawi - dodał Franciszek.

"Duch Święty wprowadza w szaleństwo ład"

Przestrzegał, że gdy zniknie jeden problem, nadejdzie kolejny i niepokój powróci. - Nie osiągniemy pogody ducha, nabierając dystansu wobec osób, które nie myślą tak jak my, nie będziemy żyli w pokoju, rozwiązując kłopot danej chwili - wyjaśnił.

Obecnie zdaniem papieża w życiu w pośpiechu, jakie narzucają czasy, wydaje się, że harmonia jest usunięta na margines. - Ryzykujemy, że pociągani z tysiąca stron wybuchniemy, opanowani ciągłą nerwowością, która sprawia, że źle reagujemy na wszystko. Poszukujemy szybkiego rozwiązania, jedna pigułka za drugą, by iść naprzód, jedna emocja za drugą, by poczuć, że żyjemy - wskazał.

- To Duch Święty wprowadza w szaleństwo ład; jest pokojem w niepokoju, ufnością w zniechęceniu, radością w smutku, młodością w starości, odwagą w próbie - podkreślił Franciszek. - Chrześcijaństwo bez Ducha jest moralizmem bez radości, z Duchem - jest życiem - dodał.

Podziały na świecie

Papież zwrócił uwagę na podziały wśród ludzi na świecie: "Są tacy, którzy mają za dużo i tacy, którzy nie mają nic, są tacy, którzy starają się żyć sto lat i ci, którzy nie mogą się narodzić". - W erze komputerów jesteśmy na dystans: bardziej społecznościowi, ale mniej społeczni - ocenił.

Ostrzegał przed pokusą budowania "gniazd", gromadzenia się wokół własnej grupy, swoich preferencji. - Od gniazda do sekty jest blisko, także wewnątrz Kościoła - zauważył.

- Ileż razy określamy swoją tożsamość przeciwko komuś lub przeciwko czemuś. Natomiast Duch Święty łączy odległych, jednoczy dalekich, sprowadza zagubionych. Łączy różne odcienie w jednej harmonii, ponieważ widzi przede wszystkim dobro, bardziej patrzy na człowieka niż na jego błędy, bardziej na ludzi niż na ich działania - zaznaczył Franciszek.

"Obrażanie stało się modne"

Zauważył, że modne stało się używanie przymiotników, a także obrażanie. "Później sobie uświadamiamy, że to szkodzi tym, którzy są obrażani, ale także tym, którzy obrażają. Nie można dobrze żyć, odpowiadając złem za zło, zmieniając się z ofiar w oprawców" - dodał.

Papież wskazał, że ludzie przepełnieni Duchem Świętym "wnoszą pokój tam, gdzie panuje niezgoda, zgodę tam, gdzie istnieje konflikt, zło odwzajemniają dobrem, na arogancję reagują łagodnością, na złośliwość dobrocią, na zgiełk milczeniem, na plotki modlitwą, na defetyzm uśmiechem".

- Uczyń nas budowniczymi harmonii, siewcami dobra, apostołami nadziei - modlił się papież.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Watykan: nowe przepisy dot. walki z pedofilią. Będzie obowiązek składania zawiadomień we władzach kościelnych

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 10:44
W sobotę w Kościele katolickim wchodzą w życie nowe zasady postępowania w sprawie pedofilii, jej zgłaszania i odpowiedzialności biskupów. Normy te, zawarte w liście apostolskim papieża Franciszka, dotyczą zarówno sprawców nadużyć, jak i tych, którzy je ukrywają.
rozwiń zwiń