Szef MSZ pyta KE, jak brexit wpłynie na sposób podejmowania decyzji w Unii

Szef polskiej dyplomacji poprosił Komisję Europejską o raport dotyczący tego, jak ewentualny brexit wpłynie na sposób podejmowania decyzji w Unii Europejskiej. Warszawa ma bowiem wątpliwości co do pomysłu znoszącego jednomyślność w sprawach zagranicznych i zastąpienia go kwalifikowaną większością. Obawia się, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii największe kraje będą dyktować warunki.

2019-06-17, 20:09

Szef MSZ pyta KE, jak brexit wpłynie na sposób podejmowania decyzji w Unii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Genevieve Engel / Unia Europejska 2018

Posłuchaj

Polski MSZ pyta o proces podejmowania decyzji. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister Jacek Czaputowicz powiedział w Luksemburgu, że brexit zmieni proporcje jeśli chodzi o liczbę ludności, a ona jest brana pod uwagę w przypadku mniejszości blokującej.

- Inaczej będzie się rozkładać siła głosu państw - powiedział szef MSZ.

Tłumaczył, że łatwiej będzie zablokować decyzje i że siła głosu największych państw jak Niemcy, Francja wzrośnie, a państwa średnie znacznie stracą.

REKLAMA

- Innymi słowy, mówiąc obrazowo, jeśli Niemcy i Francja zawrą sojusz i uzyskają poparcie jakichkolwiek dwóch państw, wówczas będą mogły zablokować każdą decyzję - powiedział minister Czaputowicz. 

Dodał, że system podejmowania decyzji w Unii, tak zwany system podwójnej większości, był zatwierdzany z myślą o rozszerzeniu Unii Europejskiej o nieduże kraje Bałkanów Zachodnich.

- Ale nie przewidziano, że ze Wspólnoty wyjdzie tak duży kraj, jak Wielka Brytania - dodał szef MSZ. 

IAR/agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej