Premier Mateusz Morawiecki: Europa musi stać się liderem w zakresie technologii i przemysłu

2019-06-24, 20:34

Premier Mateusz Morawiecki: Europa musi stać się liderem w zakresie technologii i przemysłu
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Bardzo ważne dla Europy jako kontynentu jest to, by znowu stała się liderem w obszarze zaawansowanych technologii i przemysłu - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Europejskiego Forum Badań i Innowacji w Dreźnie.

  • Szef polskiego rządu spotkał się z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeublem oraz premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem
  • Mateusz Morawiecki zaapelował o jedność w obliczu wyzwań stojących przed UE
  • Premier podkreślił ważność polsko-niemieckich interesów

- Unia Europejska powinna ustanowić Europejską Strategię Innowacyjności, która zdefiniuje program rozszerzonego podejścia do strategicznych łańcuchów wartości, rozpoczynając od różnych technologii magazynowania wodoru, sztucznej inteligencji, internetu rzeczy, cyberbezpieczeństwa, 5G, technologii kosmicznych, druku 3D i technologii 3D czy na przykład inteligentnego zdrowia - zaznaczył premier.

Dialog polsko-niemiecki

W wystąpieniu Morawiecki zwrócił uwagę, że Niemcy to dla Polski jeden z najważniejszych partnerów zarówno politycznych, jak i ekonomicznych. - Blisko współpracujemy w ramach NATO, jak i Unii Europejskiej - wskazał premier. Jak dodał, oba kraje są zjednoczone wieloma społecznymi i kulturowymi więzami, które są szczególnie mocne w rejonach przygranicznych.

Podkreślał, że bilateralny polsko-niemiecki dialog ma specjalny kontekst w związku z ważnymi historycznymi rocznicami. Wskazał tu na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego, 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 30. rocznicę demokratycznych zmian we Europie Wschodniej i Środkowej.

Wspólne wyzwania

- Nie powinniśmy stracić z pola widzenia bardzo szerokiego obrazu wyzwań stojących przed UE, bo obserwacja horyzontu przyszłości jest naszym obowiązkiem - zaznaczył premier. Wśród tych wyzwań wymienił m.in. konieczność przygotowania się na scenariusz bezumownego brexitu, rozszerzenie UE na państwa Bałkanów Zachodnich i zachowanie związków transatlantyckich. Wskazywał jednocześnie na potrzebę trzeźwej oceny fundamentalnych wyzwań dla Zachodu ze strony zewnętrznych mocarstw, takich jak Chiny, Indie czy USA. Morawiecki podkreślał też, jak bardzo ważne dla Europy jako kontynentu jest to, by znowu stała się liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii i przemysłu.

Przyszłość Polski w Unii Europejskiej

- W wyborach do Parlamentu Europejskiego duża grupa wyborców wyraziła zniechęcenie przyszłym kierunkiem Unii Europejskiej. Takie głosy pojawiły się zarówno po lewej, jak i prawej stronie spektrum politycznego, zatem mamy silny mandat demokratyczny do tego, żeby mówić o przyszłości Europy - ocenił Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Europejskiego Forum Badań i Innowacji w Dreźnie. Szef rządu podkreślił, że Polska jako "doświadczone państwo członkowskie UE" cały czas artykułuje swoją wizję Unii - Polska chce dalej odgrywać aktywną rolę w poszukiwaniu rozwiązań dla naszych wspólnych wyzwań europejskich - dodał.

Wśród wyzwań, które stoją przed UE, premier wymienił m.in. konieczność przygotowania się na scenariusz bezumownego brexitu, rozszerzenie UE na państwa Bałkanów Zachodnich i zachowanie związków transatlantyckich.

kp

Polecane

Wróć do strony głównej