X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

MAEA potwierdza: Iran zwiększył zapasy uranu powyżej ustalonego limitu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 15:46
Iran złamał zapisy porozumienia nuklearnego z 2015 roku i przekroczył limity zapasu nisko wzbogacanego uranu - oświadczył w poniedziałek irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif. Zapasy uranu przekraczają 300 kilogramów.
Audio
  • Iran złamał postanowienia paktu nuklearnego - relacja Anny Dudzińskiej (IAR)
Agencje: Iran nie jest w stanie wyprodukować broni atomowej
Agencje: Iran nie jest w stanie wyprodukować broni atomowejFoto: Shutterstock
  • Iran złamał postanowienia paktu nuklearnego
  • Teherean podniósł zapasy uranu powyżej 300 kg
  • Informację przekazał szef irańskiego MSZ
  • Doniesienia potwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej
  • Porozumienie antynuklearne podpisano w 2015
iran 1200 shutt.jpg
Iran wycofuje się z części ustaleń paktu nuklearnego. Wznowi prace nad wzbogacaniem uranu?

Zapasy nisko wzbogaconego uranu w Iranie przekroczyły limit 300 kg, ustalony w porozumieniu z 2015 roku w sprawie programu nuklearnego tego kraju - oświadczył w poniedziałek irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła informacje Teheranu. "Dyrektor generalny MAEA Yukiya Amano poinformował Radę Gubernatorów, że Agencja potwierdziła 1 lipca, iż zapasy wzbogaconego uranu w Iranie przekroczyły limit przewidziany w porozumieniu" - napisał rzecznik MAEA w oświadczeniu.

Teheran chce sprzedawać ropę naftową

Decyzja o zwiększeniu limitów zapadła w Teheranie już kilka dni temu i ma celu zmuszenie europejskich sygnatariuszy porozumienia nuklearnego do natychmiastowych działań umożliwiających Iranowi sprzedaż ropy naftowej.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] USA nałożyły nowe sankcje na Iran na najważniejsze po ropie towary eksportowe

W ubiegłym roku z porozumienia wycofały się Stany Zjednoczone i nałożonymi na Teheran sankcjami znacząco ograniczyły możliwości eksportu tamtejszego paliwa.

Irańska agencja informacyjna ISNA cytuje rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych, który powiedział, że działania te są odwracalne. 

Iran zawiesił przestrzeganie paktu w maju

W maju Iran zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z porozumienia zawartego z mocarstwami światowymi (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy), co było reakcją na wypowiedzenie umowy przez Stany Zjednoczone w maju 2018 roku i późniejsze przywrócenie przez nie sankcji gospodarczych.

Iran zapowiedział w maju tego roku, że jeśli pozostałe strony umowy nie podejmą kroków chroniących jego gospodarkę przed skutkami amerykańskich sankcji, to w ciągu 60 dni zacznie wzbogacanie uranu.

Teheran deklaruje zamiar trzymania się tego porozumienia, ale - jak twierdzi - nie może tego robić w nieskończoność, jeśli państwa europejskie nie znajdą sposobu na chronienie go przed sankcjami Waszyngtonu. 

Ograniczenie atomowych aspiracji Teheranu

Porozumienie nuklearne sprzed 4 lat przewidywało ograniczenie irańskich zapasów uranu z 12 ton do 300 kilogramów. Przez kolejnych 15 lat kraj ten miał nie gromadzić tak zwanych zapasów ciężkiej wody a wytwarzane paliwo jądrowe nie mogło być wykorzystywane do produkcji broni jądrowej. 

Nawet przy zwiększeniu zapasów wzbogaconego uranu Teheran nie jest obecnie w stanie wyprodukować broni jądrowej. 


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Izraela: Iran ma tajny magazyn z materiałami do realizacji programu atomowego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 20:59
Występując w czwartek na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył Iran o to, że w Teheranie znajduje się "tajny magazyn atomowy", wykorzystywany w irańskim programie broni jądrowej. Według niego dowodzi to, że Teheran nie zrezygnował z programu atomowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja, Chiny i Europa chcą utrzymania porozumienia nuklearnego. Iran wycofuje się z części umowy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 16:15
Chiny, Francja, Niemcy, Rosja i Wielka Brytania deklarują wolę dotrzymania zasad porozumienia nukelarnego zawartego w 2015 roku z Iranem. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że obecnie potrzebne są konsultacje państw będących uczestnikami porozumienia z Iranem, jednak nie ma konieczności, by spotkali się szefowie MSZ. Władze Iranu ogłosiły dziś, że podjęły decyzję o wycofaniu się z niektórych swych zobowiązań zawartych w umowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iran: rozpoczęło się częściowe unieważnianie porozumienia nuklearnego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 16:26
Iran rozpoczął zapowiedziane niedawno unieważnianie niektórych postanowień porozumienia, jakie zawarł w 2015 roku z sześcioma światowymi mocarstwami w sprawie swego programu nuklearnego - podała w środę półoficjalna irańska agencja Isna.
rozwiń zwiń