X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Iran narusza porozumienie nuklearne. Będzie wzbogacał uran ponad limit

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 17:35
Iran zapowiada, że będzie wzbogacał uran ponad limity zapisane w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku. Prezydent Hasan Rouhani chce także po 7 lipca uruchomić reaktor nuklearny w Araku.
Audio
  • Iran zapowiada, że będzie wzbogacał uran ponad limity zapisane w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku. Relacja Anny Dudzińskiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Zapowiedź o wzbogacaniu uranu do poziomu wyższego niż 3,6 procenta rozszczepialnego izotopu U - 235 to kolejna deklaracja Teheranu naruszająca zapisy porozumienia nuklearnego. Jednak do produkcji broni jądrowej potrzebny jest uran wzbogacony do poziomu 90 procent.

iran-free-shut-1200.jpg
MAEA potwierdza: Iran zwiększył zapasy uranu powyżej ustalonego limitu

- Wyprodukujemy uran wzbogacony do takiego poziomu, jaki chcemy, w zależności od naszych potrzeb - stwierdził irański prezydent cytowany przez agencję IRIB. Dodał, że Europa i Stany Zjednoczone powinny wrócić do stołu negocjacyjnego.

W tym tygodniu Teheran podjął też decyzję o zwiększeniu limitów magazynowania uranu ponad zapisany w umowie poziom 300 kilogramów. Ma to zmusić Europę do działań umożliwiających sprzedaż przez to państwo ropy naftowej.

Kolejna odsłona konfliktu

Działania Teheranu są kolejną odsłoną konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi po tym, gdy kraj ten wycofał się w zeszłym roku z porozumienia nuklearnego. Nałożone na Teheran sankcje znacząco ograniczyły możliwości eksportu tamtejszego paliwa. Sygnatariuszami porozumienia są oprócz Iranu także Chiny Rosja i państwa europejskie - Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

Umowa z Iranem zawarta 4cztery lata temu przewidywała ograniczenie irańskich zapasów uranu z 12 ton do 300 kilogramów. Przez kolejnych 15 lat kraj ten miał nie gromadzić tak zwanych zapasów ciężkiej wody, a wytwarzane paliwo jądrowe nie miało być wykorzystywane do produkcji broni jądrowej.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iran ostrzega po zestrzeleniu drona USA: miażdżąca odpowiedź może zostać powtórzona i wróg o tym wie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 12:27
Irański kontradmirał Hosejn Chanzadi określił zestrzelenie przez Iran amerykańskiego drona jako "miażdżącą odpowiedź" na działania USA i ostrzega, że może ona zostać powtórzona. Jednocześnie rzecznik MSZ zapewnia, że Iran nie chce narastania napięć.
rozwiń zwiń