X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Donald Tusk krytykowany przez chadeków za obsadę unijnych stanowisk

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 17:40
Wiceszef Europejskiej Partii Ludowej, Hiszpan Gonzalez Pons krytykuje Donalda Tuska za efekt unijnego głosowania nad obsadą najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. - Wykluczył pan Europę Wschodnią z podziału stanowisk. W tym pakiecie nie znalazło się ani jedno nazwisko z tego regionu – powiedział Pons podczas debaty w Parlamencie Europejskim. 
Audio
  • Donald Tusk: niektóre kraje zrezygnowały z ambitnych aspiracji (IAR)
Donald Tusk na forum Parlamentu Europejskiego
Donald Tusk na forum Parlamentu EuropejskiegoFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER
  • Donald Tusk skrytykował politykę polskiego rządu na szczycie Unii Europejskiej
  • Jego zdaniem Polska "nic nie ugrała"
  • Sprzeciw Polski, krajów Grupy Wyszehradzkiej i posłów EPL zablokował w UE kandydaturę Fransa Timmermansa na fotel szefa Komisji Europejskiej
  • Szefową KE została Ursula von der Leyen. 
  • Wiceszef chadeków zarzuca D. Tuskowi, że wykluczył Europę Wschodnią z podziału stanowisk w PE
ursula1200.jpg
Ursula von der Leyen za Fransa Timmermansa. Nowa układanka w Brukseli

W dyskusjach nad obsadą stanowisk kierowniczych w Unii, na szefową Komisji Europejskiej wysunięto Niemkę, Ursulę von der Leyen. Została ona zaproponowana przez Donalda Tuska. 

Wiceszef chadeków, Gonzales Pons, mówił w debacie w Parlamencie Europejskim, że że Rada Europejska nie może narzucać swojej woli Parlamentowi Europejskiemu, który jest bezpośrednio wybierany przez wyborców. - EPL jednak poprze kandydatkę (na szefa KE) zaproponowaną przez Radę, ponieważ wiemy, jaki obowiązek na nas spoczywa – podkreślił.

Wiceszef EPL: wykluczył Pan Europę Wschodnią z podziału stanowisk

Wiceszef frakcji chadeckiej skrytykował też Tuska za zestaw kandydatów, jakimi zdecydowano się obsadzić kluczowe stanowiska unijne. - Wykluczył pan Europę Wschodnią z podziału stanowisk. W tym pakiecie nie znalazło się ani jedno nazwisko z tego regionu – powiedział Gonzalez Pons podczas debaty w Parlamencie Europejskim. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Błażej Spychalski: o brak Polaków na istotnych stanowiskach w UE pytajcie Donalda Tuska

- Zadecydowali państwo również, jak będzie wyglądała struktura KE, ilu będzie wiceprzewodniczących. To jest niezgodne z traktatem. Narzucają państwo PE, kto miałby zostać wybrany na naszego przewodniczącego. Teraz chcą państwo zadecydować, kto będzie stał na czele Europejskiego Banku Centralnego. To nie jest demokracja. Pan tak naprawdę popiera eurosceptyków, a nawet nacjonalistów – powiedział Gonzales Pons, zwracając się do Donalda Tuska. 

Informację o opinii Gonzalesa Ponsa opublikowała na swoim koncie na Twitterze delegacja hiszpańska do Europejskiej Partii Ludowej w europarlamancie. "Gwarantujemy poparcie EPL dla Ursuli von der Leyen na przewodniczącego Komisji Europejskiej, ale krytykujemy rządy europejskie za ich wybór" - napisano. 

D. Tusk: Europa Środkowo-Wschodnia jest sama sobie winna

W debacie w PE swoje wystąpienie miał też Donald Tusk. Po nim rozmawiał z dziennikarzami, pytany był m.in. o brak kandydata z Europy Środkowo-Wschodniej na kluczowych stanowiskach Unii Europejskiej. 

Pytany, czyją winą jest brak kandydata Europy Środkowo-Wschodniej, odpowiedział: "Europy Środkowo-Wschodniej". - W Unii trzeba umieć walczyć o swoje interesy. Niektórzy byli tak skoncentrowani na blokowaniu kandydatury Fransa Timmermansam, że postanowili zrezygnować z jakichkolwiek ambitnych aspiracji na rzecz swoich kandydatów, nie zgłaszając ich w ogóle - mówił Donald Tusk. - Domyślacie się Państwo, o kim mówię - dodał. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Premier nt. szczytu UE: pokazaliśmy wolę działania, dbałość o nasze interesy i byliśmy skuteczni

Jak dodał, nigdy nie wspomniał, że uważa taktykę tych państw za dobrą. - Zawsze uważałem, że lepiej coś wygrać dla Polski, dla regionu, niż utrącić kogoś – podkreślił Tusk.

mucha pawel_8585 1200.jpg
Paweł Mucha: szczyt Rady Europejskiej wykazał solidarność Grupy Wyszehradzkiej

Zdaniem Donalda Tuska, powodem sprzeciwu rządu Mateusza Morawieckiego wobec kandydatury Timmermansa były działania podejmowane przez Holendra dotyczące praworządności w Polsce. - Nie widzę żadnego powodu do satysfakcji dla rządu polskiego, poza tym, że generalnie mamy te problemy personalne w Europie rozwiązane – dodał Tusk. 

Grupa Wyszehradzka zablokowała Fransa Timmermansa

Unijni komentatorzy zwracając uwagę, że kandydatura holendra Fransa Timmermansa na fotel szefa Komisji Europejskiej została zablokowana przy sprzeciwie krajów Grupy Wyszehradzkiej, Włoch i niektórych polityków zrzeszonych w Europejskiej Partii Ludowej. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ogłoszono skład komisji PE. Polacy zajmą się m.in. środowiskiem i transportem

Były premier pytany był także o komentarz do niewybrania prof. Zdzisława Krasnodębskiego na wiceszefa Parlamentu Europejskiego.  Za kandydaturą Zdzisława Krasnodębskiego opowiedziało się w ostatniej turze głosowania 85 europosłów. Ważnych głosów oddano 350.

Klęska prof. Krasnodębskiego "upokarzająca"

- Nie znam powodów, dla których europoseł PiS profesor Zdzisław Krasnodębski doznał tak upokarzającej klęski w wyborach wiceszefów Parlamentu Europejskiego – powiedział Donald Tusk. - Jest to bardzo przykry obraz, jak się widzi, ile głosów dostał – dodał Tusk.

W jego przekonaniu rząd polski zdecydował się na działania negatywne, polegające na blokowaniu, a nie wygrywaniu czegoś dla siebie. - Widzę, kiedy to porównuję z naszą pozycją w Europie sprzed kilku lat, że generalnie o wiele lepiej mieć pozytywne projekty – powiedział Tusk.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Europoseł PiS Karol Karski wybrany na skarbnika Parlamentu Europejskiego

Jak zaznaczył, pogratulował już byłej premier Kopacz objęcia funkcji wiceszefowej PE. Kopacz została wybrana na to stanowisko w pierwszej turze, otrzymując 461 głosów. - Myślę, że to jest bardzo fajna puenta jej aktywności politycznej, publicznej w Polsce - podkreślił. - Nie będę cytował klasyków i nie powiem, że "jej się to należało", ale widzę w tym pewną sprawiedliwość tej decyzji – dodał Tusk.

Donald Tusk komentuje decyzję RE ws. Rosji

Tuska zapytano w czwartek w Strasburgu o doniesienia mediów o poparciu przez polski rząd możliwości przywrócenia Rosji prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

czaputowicz1200.jpg
Jacek Czaputowicz: Polska głosowała przeciw członkostwu Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE

- Aż mi się nie chce wierzyć, że rząd polski wsparł Rosję w tych staraniach w Radzie Europy. Jeżeli to jest prawda, to nie jest pytanie do mnie, ale do rządu polskiego, czy potrafi to wytłumaczyć. Tym bardziej, że było tam sporo szumu, jak to polska delegacja walczyła o inne rozwiązanie - wskazał Tusk.

- Ze zdumieniem dowiedziałem się, że podobno rząd polski to aprobował. Ja nie znajduję dla tego wyjaśnienia, ale ja jestem ostatnim, którego należałoby pytać o to - dodał Tusk.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Rosja w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Stanowisko MSZ

W zeszłym tygodniu w Strasburgu Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w ZPRE. Na znak protestu delegacje siedmiu państw: Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji, opuściły obrady ZPRE. Wcześniej, 17 maja, Komitet Ministrów Rady Europy przyjął w Helsinkach deklarację, w której stwierdzono, że wszystkie państwa członkowskie mają prawo do uczestnictwa na równych prawach w pracach Komitetu Ministrów i Zgromadzenia Parlamentarnego, dwóch organów statutowych RE. 

Polski MSZ zapewnia, że żadnego głosowania nie było

Minister Czaputowicz podkreślił w czwartek, że doniesienia o poparciu przez polski rząd możliwości przywrócenia Rosji prawa głosu w ZPRE nie mają "żadnego potwierdzenia w faktach".

- Ciągle domagamy się przestrzegania przez Rosję prawa międzynarodowego, jako pewnego warunku członkostwa w Radzie Europy, a także w innych organizacjach międzynarodowych. I opowiadamy się za sankcjami do czasu, aż Rosja nie będziemy przestrzegać prawa międzynarodowego – oświadczył podczas odbywającego się w Poznaniu szczytu Bałkanów Zachodnich.

Szef polskiej dyplomacji odnosząc się do posiedzenia Komitetu Ministrów w Helsinkach stwierdził, że nie było tam żadnego głosowania na temat przywrócenia Rosji głosu w ZPRE. - Była dyskusja na temat zasad funkcjonowania Rady Europy - powiedział. Zaznaczył, że zabierał wówczas głos, podkreślając, że "domagamy się przestrzegania przez wszystkich członków, a więc i Rosji, prawa międzynarodowego, w szczególności jeśli chodzi o Ukrainę".


PAP, IAR,  mbl

Czytaj także

Wicepremier Piotr Gliński: decyzje ws. obsady stanowisk w UE są dobre dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 08:43
– To racjonalna decyzja, my ją akceptujemy, osiągnęliśmy swoje cele – powiedział wicepremier Piotr Gliński, komentując w radiowej Trójce rezultaty szczytu dot. nowej obsady ważnych unijnych stanowisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Gryglas po szczycie UE w Brukseli: rośnie rola Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:00
- To, co wydarzyło się na ostatnim szczycie w Brukseli, to sukces Polski, ale także sukces demokracji. Mamy do czynienia z pewnym przełomem w świadomości liderów Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, poseł Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świat w powiększeniu". Po szczycie unijnym ws. obsady stanowisk

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 22:00
Nową przewodniczącą Komisji Europejskiej ma być obecna minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen. Wskazali ją unijni przywódcy, ale musi ją jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski. O kandydatce i unijnym szczycie, podczas którego doszło do porozumienia, w Polskim Radiu 24 mówiła dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska polityka zagraniczna po szczycie Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 13:07
We wtorek w Brukseli zakończył się szczyt Unii Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów wybrali Niemkę Ursulę von der Leyen na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Kandydaturę tę musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski.
rozwiń zwiń