X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Iran wzbogaca uran ponad limit. Agencja atomowa potwierdza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 12:37
Zgodnie z zapowiedziami Iran zaczął wzbogacać uran powyżej poziomu dopuszczanego w zapisach paktu nuklearnego z 2015 roku. Przekroczenie limitów potwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. 
Audio
  • Wzbogacanie Iranu. Relacja Anny Dudzińskiej (IAR)
Prezydent Iranu Hassan Rowhani i szef irańskiej agencji nuklearnej Ali Akbar Salehi
Prezydent Iranu Hassan Rowhani i szef irańskiej agencji nuklearnej Ali Akbar SalehiFoto: PAP/EPA/IRANIAN PRESIDENCY OFFICE
  • Iran wzbogaca uran ponad limity zapisane w pakcie nuklearnym z 2015 roku
  • Przekroczenie limitów uranu potwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej

Teheran ostrzegł też, że podejmie kolejne kroki, jeśli kraje europejskie będące sygnatariuszami umowy nuklearnej nie zapewnią mechanizmu umożliwiającego mu sprzedaż ropy naftowej. W ubiegłym roku z porozumienia jednostronnie wycofały się Stany Zjednoczone i nałożyły na Republikę Islamską sankcje. Tym samym praktycznie uniemożliwiły sprzedaż irańskiego surowca. 

iran wojsko armia irańska shutterstock 1200.jpg
Spotkanie szefów MON krajów NATO w Brukseli. Jens Stoltenberg: niepokojące działania Iranu

>>> [CZYTAJ TAKŻE] UE wzywa Iran do wstrzymania wzbogacania uranu

Teheran zapowiada, że stopniowo zacznie wzbogacać uran do poziomu 20 proc. - czyli takiego, który osiągnął przed podpisaniem paktu cztery lata temu. Kolejnym krokiem miałoby być także uruchomienie dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu. 

"Nie chcemy takiej broni"

Cytowany przez Agencję Reutera dowódca jednostki specjalnej w strukturach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generał Ghasem Solejmani, podkreślił, że jego kraj nie dąży do produkcji broni nuklearnej.

- Dlaczego nakładane są sankcje, gdy świat wie, że my nie chcemy posiadać takiej broni? W islamie nie ma na nią miejsca. Ta religia nigdy nie zaakceptuje broni masowej zagłady - mówił generał Solejmani. Wcześniej szef irańskiej dyplomacji Dżawad Zarif napisał w mediach społecznościowych, że światowe mocarstwa nie będą w stanie wynegocjować lepszego porozumienia niż to zawarte w 2015 roku.

Dyplomaci państw europejskich będących sygnatariuszami umowy, czyli Wielka Brytania, Niemcy i Francja, ostrzegają Iran, że musi wrócić do przestrzegania zapisów porozumienia nuklearnego. Również Komisja Europejska zaapelowała do Teheranu o zaprzestanie wzbogacania uranu i wycofanie się z działań podważających porozumienie jądrowe sprzed czterech lat.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Nowe sankcje USA na Teheran. Prezydent Iranu: oburzające 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konflikt amerykańsko-irański. Jakie będą jego konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 18:12
W ostatnich tygodniach obserwowany jest znaczący wzrost napięcia między Waszyngtonem i Teheranem, do czego przyczynił się zwłaszcza atak z 13 czerwca na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej oraz zestrzelenie amerykańskiego drona w ostatni czwartek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump: nie chcę wojny z Iranem, ale gdyby do niej doszło, nie trwałaby długo

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 21:09
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że ma "nieograniczoną ilość czasu", by próbować osiągnąć porozumienie z Teheranem. Podkreślił, że nie chce wojny z Iranem, ale gdyby do niej doszło, nie trwałaby długo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iran narusza porozumienie nuklearne. Będzie wzbogacał uran ponad limit

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 17:35
Iran zapowiada, że będzie wzbogacał uran ponad limity zapisane w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku. Prezydent Hasan Rouhani chce także po 7 lipca uruchomić reaktor nuklearny w Araku.
rozwiń zwiń