X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Partnerstwo Wschodnie głównym tematem wizyty szefa MSZ w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 09:28
Współpraca w ramach Partnerstwa Wschodniego zdominuje dzisiejsze rozmowy szefa MSZ Jacka Czaputowicza w Kiszyniowie. Mołdawia jest drugim po Gruzji państwem aspirującym do Unii Europejskiej, które w ostatnich dniach odwiedza polski minister spraw zagranicznych.
Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz oraz minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Republiki Mołdawii Nicloae Popescu
Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz oraz minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Republiki Mołdawii Nicloae Popescu Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Okazją jest przypadająca w tym roku 10. rocznica ustanowienia inicjatywy, mającej przybliżyć sześć wschodnich państw do Wspólnoty. Polska opowiada się za włączaniem wszystkich krajów Partnerstwa Wschodniego w wysiłki na rzecz integracji z Unią, ale szef MSZ Jacek Czaputowicz wczoraj w gruzińskim Batumi przyznawał, że wschodni sąsiedzi mają różne aspiracje. 

- Tych sześć państw dzieli się na dwie grupy - te bardziej zaawansowane kraje to Gruzja, Ukraina, Mołdawia i te z trochę z innymi ambicjami - Białoruś, Armenia i Azerbejdżan - powiedział Jacek Czaputowicz.

Mołdawia, Gruzja i Ukraina podpisały umowy stowarzyszeniowe z Unią oraz o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu, dzięki czemu korzystają z systemów bezwizowych.

W Kiszyniowie polski minister spotka się z prezydentem kraju Igorem Dodonem, premier Maią Sandu, szefem dyplomacji Nicolae Popescu oraz przewodniczącą parlamentu Zinaidą Greceanii.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Szef MSZ Jacek Czaputowicz wzywa do wzmocnienia Partnerstwa Wschodniego

Sytuacja w Mołdawii

W trakcie rozmów szefa MSZ z przedstawicielami mołdawskich władz i organizacji pozarządowych ma również pojawić się temat sytuacji wewnętrznej w tym kraju. 

Na początku czerwca proeuropejski blok Teraz (ACUM) i prorosyjska, związana z prezydentem Partia Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM) powołały rząd koalicyjny.

W ten sposób odsunięto od władzy miliardera Vlada Plahotniuca, kierującego nominalnie proeuropejską Partią Demokratyczną (PDM). Jednak przez pewien czas w kraju utrzymywała się dwuwładza, gdyż kontrolowany przez Plahotniuca Sąd Konstytucyjny najpierw nakazał prezydentowi rozwiązanie parlamentu, a gdy ten tego nie zrobił, zawiesił go w prawach.

Kompetencje głowy państwa przekazano dotychczasowemu premierowi z PDM, który rozwiązał parlament i zarządził nowe wybory.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Współpraca Partnerstwa Wschodniego. Szef MSZ z wizytą w Gruzji

Rząd uznany przez UE

Ostatecznie jednak w połowie czerwca PDM poinformowała o przejściu do opozycji, a Vlad Plahotniuc opuścił kraj. Sąd Konstytucyjny odwołał swoje wcześniejsze decyzje i pod koniec miesiąca w pełnym składzie podał się do dymisji.

Nowy rząd socjalistów z PSRM i proeuropejskiego ACUM uznała Unia Europejska, która rok temu zawiesiła wsparcie finansowe dla Mołdawii, tłumacząc to niespełnieniem "warunków poszanowania mechanizmów demokratycznych i praworządności".

W latach 2017-18 Wspólnota przeznaczyła 100 milionów euro na wsparcie dla Mołdawii.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Czaputowicz z wizytą w Mołdawii. Złożył wieniec przy tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 22:44
Od spotkania z Polonią w Kiszyniowie szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz rozpoczął wizytę w Mołdawii. Polska delegacja złożyła też wieniec przy tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń