X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ursula von der Leyen: chcę zjednoczyć Europę, żeby poszła do przodu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 19:36
Ursula von der Leyen będzie pierwszą kobietą na stanowisku szefowej KE, odkąd zostało ustanowione, czyli od 1958 roku. Za jej kandydaturą było 383 europosłów, przeciwko 327, a 22 wstrzymało się od głosu. - Dziękuję za pokładane we mnie zaufanie. To wiara w silną, zjednoczoną Europę od wschodu po zachód, od południa po północ - powiedziała.
Audio
  • Jak przekazał europoseł Joachim Brudziński, Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało poparcie dla Ursuli von der Leyen (IAR)
  • Ursula von der Leyen została nową szefową Komisji Europejskiej. Relacja ze Strasburga Karola Surówki (IAR)
Ursula von der Leyen została wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej
Ursula von der Leyen została wybrana na przewodniczącą Komisji EuropejskiejFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER
  • Ursula von der Leyen przewodniczącą Komisji Europejskiej
  • Poparło ją 383 europosłów, przeciwko było 327, a 22 wstrzymało się od głosu
  • To pierwsza kobieta na tym stanowisku odkąd zostało ustanowione w 1958 roku
  • Europosłowie Zjednoczonej Prawicy, PO, PSL i SLD opowiedzieli się za Ursulą von der Leyen
  • Głosowanie było tajne
  • Przewodniczący Komisji Europejskiej to najważniejsze stanowisko w UE

- To były zdecydowanie najbardziej intensywne dwa tygodnie w moim politycznym życiu - mówiła po całym dniu debat wyraźnie zadowolona niemiecka polityk w sali pełnej dziennikarzy. Jak podkreślała, chce Europy, która będzie przyjazna dla klimatu, Europy, która służy ludziom i która jest oparta na praworządności z ożywioną demokracją.

premier 1200 f.jpg
Premier: wybór przewodniczącej Komisji Europejskiej daje nadzieję na nowe otwarcie UE

Nowo wybrana szefowa Komisji, dziękując europosłom, którzy oddali na nią głos, zaapelowała do całego Parlamentu Europejskiego o pracę na rzecz zjednoczonej, wspólnej Europy. Zadeklarowała, że natychmiast rozpoczyna pracę.

- To ogromny zaszczyt dla mnie, że zostałam wybrana na to stanowisko. Dziękuję serdecznie za pokładane we mnie zaufanie. To jest zaufanie wobec Europy. To wiara w silną, zjednoczoną Europę od wschodu po zachód, od południa po północ. To wiara w Europę, która jest gotowa do walki o przyszłość zamiast wzajemnego zwalczania się - oświadczyła Ursula von der Leyen po ogłoszeniu wyników.

- Państwo zaufali Europie, która będzie mogła wziąć na swoje barki, wspólnymi siłami, wszystkie wielkie wyzwania naszych czasów - podkreśliła.

"Musimy się skupić na ważnych kwestiach"

Na późniejszej konferencji prasowej starała się bagatelizować fakt, że udało się jej przejść tylko dziewięcioma głosami. - Większość to większość. Dwa tygodnie temu jej nie miałam, ludzie mnie nie znali - podkreśliła, wskazując na rozgoryczenie w PE z związku z upadkiem systemu kandydatów wiodących.

Von der Leyen zaapelowała do państw członkowskich o przedstawianie najlepszych kandydatów na unijnych komisarzy, zapowiadając jednocześnie, że chce, by przyszła KE w połowie składała się z kobiet.

Jak podkreślała, chce przezwyciężać różnice w UE. - Chcę zjednoczyć Europę, chcę, żeby Europa poszła do przodu i, jeśli chcemy odnieść sukces, musimy się trzymać razem. Oczywiście będziemy się różnić, oczywiście zawsze będą problemy, ale musimy się skupić na ważnych kwestiach. To jest moje zadanie - oświadczyła.

Ursula vd Leyen pap 1200x660.jpg
Ekspert: nie dać się zdominować Ursuli von der Leyen

Politycy gratulują nowej szefowej KE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jako jedna z pierwszych pogratulowała nowej szefowej Komisji Europejskiej. W oświadczeniu zamieszczonym na stronach Urzędu Kanclerskiego gratulując Ursuli von der Leyen zapewniła ją jednocześnie o ścisłej współpracy. 

"Serdecznie gratuluję Ursuli von der Leyen. To jest pierwsza kobieta na tym stanowisku i po ponad pięćdziesięciu latach ponownie obywatel Niemiec na czele unijnych władz" - napisała Merkel. Jej zdaniem, von der Leyen będzie dobrym szefem Komisji Europejskiej. "Nawet jeżeli dziś tracę wieloletniego ministra, to zyskuję nowego partnera w Brukseli" - dodała kanclerz. 

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini pogratulowali Ursuli von der Leyen wyboru na nową szefową KE.

Sassoli na Twitterze napisał, że "następne kilka lat będzie bardzo ważne dla przyszłości Unii Europejskiej". W jego ocenie "możemy się z nimi zmierzyć tylko wtedy, gdy zrobimy to na podstawie pełnej współpracy między instytucjami UE".

"Po dzisiejszym głosowaniu wejdziemy w bardzo ważny okres dla europejskich instytucji. Będziemy przygotowywać się do przesłuchań komisarzy, które będą prowadzone bardzo dokładnie przez członków tej izby (PE)" - stwierdził szef europarlamentu.

"Gratulacje Ursula von der Leyen!" - napisała natomiast na Twitterze Mogherini. Szefowa unijnej dyplomacji załączyła też film, na którym widać, jak gratuluje i serdecznie obejmuje się z Niemką.

"Gratulacje Ursula von der Leyen. Gratulacje Europo" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Wreszcie pierwsza kobieta na czele Komisji Europejskiej" - to z kolei wpis obecnego szefa Komisji. Jean-Claude Juncker napisał też, że to duża odpowiedzialność i wyzwanie. "Jestem pewny, że będzie Pani świetną przewodniczącą" - dodał.

Natomiast sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg napisał, że głęboka wiedza na temat NATO byłej minister obrony Niemiec będzie z korzyścią dla wzmacniania współpracy między Europą i Ameryką Północną.

Wynik nie był przesądzony

Głosowanie, które rozpoczęło się o godz. 18:00 było tajne. Aby objąć stanowisko przewodniczącej KE, von der Leyen potrzebowała poparcia bezwzględnej większości (50 proc. plus jeden) członków PE, czyli obecnie 374 posłów.

Wynik głosowania do ostatnich chwil nie był przesądzony. Początkowo poparcie dla niemieckiej minister zadeklarowali wyłącznie ludowcy, większość pozostałych frakcji była w tej sprawie podzielona.

Kilkanaście minut przed wznowieniem posiedzenia dwie kolejne frakcje - socjaliści i liberałowie - ogłosiły jednak, że również poprą kandydaturę Ursuli von der Leyen.

DE_Ursula von der Leyen 1200.jpg
Ursula von der Leyen za przeglądem praworządności, neutralnością klimatyczną i równowagą płci w KE

Polscy europosłowie poparli kandydaturę

Wśród polskich europosłów poparcie dla niemieckiej minister zapowiedzieli przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, Platformy Obywatelskiej, PSL-u i SLD. Głosowanie było tajne, nie ma więc możliwości ustalenia, jaką ostatecznie decyzję podjęli politycy poszczególnych partii. 

Europoseł PiS Joachim Brudziński zaznaczył, że wybór tej kandydatury był wynikiem porozumienia między unijnymi przywódcami. - Przy akceptacji premiera Morawieckiego jest z punktu widzenia interesów Polski optymalnym - wyjaśnił.

Najważniejsze stanowisko w Unii Europejskiej

Przewodniczący Komisji Europejskiej to faktycznie najważniejsze stanowisko w Unii Europejskiej. Komisja jako jedyna ma prawo inicjatywy w zakresie prawodawstwa europejskiego, nadzoruje też przestrzeganie unijnego prawa. Szef komisji jest również jedną z osób reprezentujących wspólnotę europejską poza jej granicami.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Piotr Madajczyk: Ursula von der Leyen jest osobą zdolną do kompromisów

Po wyborze von der Leyen, kolejnym krokiem będzie ustalenie składu Komisji. W tym przypadku to Rada Europejska w porozumieniu z nowo wybranym przewodniczącym KE przyjmuje listę kandydatów na komisarzy, po jednym z każdego państwa członkowskiego.

Kandydaci na komisarzy prezentują się przed komisjami parlamentarnymi właściwymi w poszczególnych dziedzinach. Stanie się to najprawdopodobniej we wrześniu.

paw/

Czytaj także

Ursula von der Leyen za przeglądem praworządności, neutralnością klimatyczną i równowagą płci w KE

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 13:52
- Chcemy poszerzyć dyskusję na całą Europę dotyczącą rządów prawa. Chcemy rzucić więcej światła na tę kwestię i skończyć z piętnowaniem. Zależy nam na wyważonym procesie, przejrzystym dla wszystkich - powiedziała kandydatka na szefową Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Na spotkaniu z liberałami-centrystami podkreślała, że zależy jej na przejrzystym procesie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ursula Von der Leyen składa obietnice ws. klimatu, praworządności i socjalnej Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 14:16
Wprowadzenie w UE płacy minimalnej, zasiłku dla bezrobotnych, podatku węglowego od emisji CO2 rozszerzonego poza sektory objęte systemem ETS - to niektóre z obietnic, które kandydatka na szefową KE Ursula von der Leyen deklaruje w listach do europosłów.
rozwiń zwiń