more_horiz

Piotr Madajczyk: Ursula von der Leyen jest osobą zdolną do kompromisów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 21:35
- Ursula von der Leyen ma bardzo trudne zadanie, ponieważ parlament jest bardzo rozproszony. Trzeba mieć ofertę dla każdego i ciężko to pogodzić. Dopasowanie do danego programu oznacza siłą rzeczy konflikt z jakąś partią - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Obszerną relację z Brukseli na ten temat przedstawiła też Beata Płomecka z Polskiego Radia.
Audio
  • 12.07.2019 Prof. Piotr Madajczyk o kandydaturze Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej KE
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Prof. Madajczyk wskazał, że czołowego polityka europejskiego powinna cechować otwartość i elastyczność. Jego zdaniem ma to Ursula von der Leyen, a tych cech brakuje z kolei Fransowi Timmermansowi - Polityk wybierany na czołowe stanowisko musi być elastyczny i otwarty na różne kierunki. Timmermans sam się wyprofilował w pewną stronę. Jeśli ktoś staje się stroną w sporze, to nie może osiągnąć kompromisu - zauważył.

Ursula-von-der-Leyen1200.jpg
Sankcje za łamanie praworządności. Socjaliści stawiają warunki Ursuli von der Leyen

Gość PR 24 zwrócił też uwagę, że von der Leyen świetnie radzi sobie z trudnymi sytuacjami. Jej problemem może być natomiast to, że musi nabywać doświadczenie - Ursula von der Leyen radziła sobie wcześniej całkiem dobrze w swoich resortach. Na jej korzyść przemawia to, że wykazała się odpornością psychiczną na ataki za Bundeswehrę. Wytrzymała to. Może jej trochę brakować doświadczenia, choć wydaje się że jest osobą zdolną do kompromisów i porozumień - przyznał profesor.

Zapytany o to czy jego zdaniem Ursula von der Leyen obejmie stanowisko szefowej Komisji Europejskiej, prof. Madajczyk powiedział: "Jeżeli ona nie zostanie szefową KE, to będzie samobójstwo ze strony europarlamentu, a nie sądzę, by do tego mogło dojść".

<<CZYTAJ TAKŻE>> Ursula von der Leyen zabiega o poparcie swojej kandydatury. Komentarze europosłów

"Magazyn europejski" prowadził Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/pkr

-------------------------------------

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 20.33

Zobacz także

Zobacz także