Łukasz Polinceusz: Jens Stoltenberg wprowadził NATO na właściwe tory

- Dzięki reformom sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga udało się oddzielić pewne struktury wojskowe od bieżącej polityki. Trzon NATO nie jest zatem uwikłany w bieżącą politykę i może spokojnie działać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Polinceusz z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

2019-12-06, 21:15

Łukasz Polinceusz: Jens Stoltenberg wprowadził NATO na właściwe tory
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Foto: PAP/EPA/WILL OLIVER

Posłuchaj

06.12.2019 Ł. Polinceusz: "NATO to wymiar twardej polityki i bezpieczeństwa"
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do szczytu NATO, który miał w miejsce w Londynie, a w którym uczestniczył prezydent Andrzej Duda. - Szczyt NATO w Londynie pokazał, że jest wspólny mianownik i pole do dialogu pomimo pogłosek o kryzysie Sojuszu. Takie opinie pojawiały się zupełnie niepotrzebnie. Zawiłości, o które toczy się spór, to przeciąganie sił często na użytek wewnętrznych krajów i konkretnych interesów. Szczyt zakończył się porozumieniem i wspólną deklaracją - zaznaczył Łukasz Polinceusz. 

"Wspólne nici porozumienia"

Rozmówca odniósł się także do polityki prowadzonej przez Turcję i jej prezydenta. - Pojedynczych głosów o negowaniu funkcjonowania NATO jest kilka. Turcja próbuje ugrać polepszenie relacji z UE, kiedy powiedziała "nie" dla rozszerzenia Turcji. Kiedy przyszedł kryzys migracyjny, Turcja zadeklarowała pomoc, ale za określoną kwotę. Próbowała także ukrywać swoje interesy bazując na tym, że nastąpiło zbliżenie między Ankarą a Moskwą - zauważył. 

- Niejednokrotnie i często prezydent Turcji spotyka się z Władimirem Putinem, z którym znajduje wspólne nici porozumienia. Na szali różnych zależności NATO jest także prezydent Trump. Niedługo rozpoczyna się kampania prezydencka w USA i dialog prezydenta USA z obywatelami także może mieć znaczenie. Najbliższe miesiące pokażą jak USA będą odnosiły się do Paktu Północnoatlantyckiego - dodał. 

Powiązany Artykuł

1200_Duda_Erdogan_TT.jpg
"Był impas". Andrzej Duda zdradził kulisy negocjacji z prezydentem Turcji

"Trzon NATO może spokojnie działać"

- Relacje wewnątrz UE również nie zawsze są klarowne i czytelne. Mamy spór o przywództwo europejskie, w tle jest brexit, który pośrednio również oddziałuje na NATO i poziom bezpieczeństwa w Europie. Emmanuel Macron cały czas próbuje być europejskim liderem i wybić się na wyżyny. Jego słowa wobec NATO były nieudolne i krzywdzące. Jens Stoltenberg postawił NATO na nogi i wyprowadził Sojusz na dobre tory - podkreślił ekspert.

REKLAMA

<<CZYTAJ TAKŻE>> Szczyt NATO w Londynie. Michał Jach: Sojusz znów pokazał odporność na zagrożenia

- NATO to wymiar twardej polityki i bezpieczeństwa, natomiast UE powinna stawać na "miękkie" bezpieczeństwo i ewentualnie rozwijać cyberbezpieczeństwo. Widać, że zależności między polityką krajową a międzynarodową są dzisiaj bardzo duże. Na szczęście dzięki reformom Stoltenberga udało się oddzielić pewne struktury wojskowe od bieżącej polityki. Trzon NATO nie jest zatem uwikłany w bieżącą politykę i może spokojnie działać. Możliwość normalnego decydowania w NATO sprawiła, że dużo też poprawiło się we wschodnich rejonach NATO - podsumował. 

"Niezmienność poglądów"

Tematem rozmowy było również wystąpienie szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie. - Powtarzała to, co mówiła jako kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Skupiała się na celu Komisji Europejskiej, aby walczyć ze zmianami klimatu. Nie ukrywała, że jest to ważne dla UE. Mówiła też o pieniądzach. W przyszłym tygodniu KE ma zaproponować tzw. "Zielony Ład". Powstanie także Fundusz Sprawiedliwej Transformacji - relacjonowała Katarzyna Semaan z Polskiego Radia. 

Powiązany Artykuł

von der leyen 1200 pap.jpg
Neutralność klimatyczna UE. Wiemy, kiedy KE przedstawi konkretny plan

- Polska wielokrotnie mówiła, że nasza gospodarka opiera się na węglu, a zrezygnowanie z niego nie może opierać się na jednym kroku. Musi to być proces i muszą do tego być pieniądze. Ursula von der Leyen wyszła naprzeciw tej propozycji przeznaczając na ten cel 100 mld euro. Jest to siedmioletni program. Polska patrzy na to z optymizmem, ale podkreślamy, że dekarbonizacja musi być długim procesem - przyznała.

REKLAMA

<<CZYTAJ TAKŻE>> Finlandia chce cięć w budżecie Unii Europejskiej po 2020 roku

- Ursula von der Leyen pokazała ciągłość i niezmienność swoich poglądów oraz geopolityczne podejście do prac Komisji. KE jest otwarta na rozszerzenie UE, jeżeli chodzi o Bałkany Zachodnie. Wspomniała także o tym, co jest niepokojące w zakresie bezpieczeństwa, a więc o Rosji. Szefowa KE mówiła o tym kraju dosyć ostro tonując to, o czym mówił prezydent Francji Emmanuel Macron, że z Rosją trzeba rozmawiać - zaznaczyła.

***********************

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Michał Strzałkowski

Polskie Radio 24/PAP/pkr

--------------------

Data emisji: 06.11.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 20.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej