more_horiz
Wiadomości

Afera "dieselgate" w Niemczech. Były szef Audi Rupert Stadler oskarżony

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 10:26
Prokuratura w Monachium oskarżyła byłego dyrektora naczelnego Audi Ruperta Stadlera o oszustwo związane z rolą spółki-córki Volkswagena w "dieselgate". Afera dotyczyła procederu montowania w samochodach produkowanych przez koncern oprogramowania pozwalającego na manipulację wynikami pomiarów emisji z układu wydechowego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/public domain

Zarzuty dotyczą oszustwa, fałszowania certyfikatów i nielegalnej reklamy. Sprawa dotyczy ponad 430 tysięcy samochodów marek Volkswagen, Audi i Porshe wyposażonych w urządzenia do pomiaru emisji spalin. 

Zdaniem śledczych o nieprawidłowościach Rupert Stadler miał dowiedzieć się najpóźniej we wrześniu 2015 roku, kiedy Volkswagen przyznał się do sprzedaży 11 milionów sztuk samochodów z oprogramowaniem pozwalającym na manipulacje.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Spokojny okres wakacyjny na stacjach paliw

volvo1200.jpg
Volvo wzywa do serwisów około pół miliona samochodów. Topi się element silnika

30 miliardów euro strat

Od tego czasu dyrektor generalny Audi miał świadomie kontynuować sprzedaż pojazdów, zwłaszcza w Europie i USA.

Samochody Porsche i Volkswagen wyposażone oszukańcze urządzenia także pozostawały na rynku sprzedaży.

W efekcie "dieselgate" grupa 12 marek Volkswagen straciła około 30 miliardów euro - przede wszystkim na grzywny oraz wypłaty odszkodowań w USA.

Skandal wstrząsnął niemieckim przemysłem samochodowym, ponieważ inni producenci samochodów (np. Mercedes-Benz Daimler) zostali oskarżeni o podobne oszustwa.

paw/

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także