X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Misja patrolowa w cieśninie Ormuz. Temat na RB ONZ pod przewodnictwem Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 07:12
- Polska skłania się do poparcia amerykańskiej propozycji patrolowania cieśniny Ormuz wobec zagrożenia ze strony Iranu - powiedział przebywający w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. 
Audio
  • Stanowisko Polski ws. patrolowania cieśniny Ormuz. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/owenr osemarie

W rozmowie z Polskim Radiem minister propozycję patrolowania cieśniny Ormuz nazwał ważną inicjatywą. Zaznaczył, że za wcześnie mówić o potencjalnym udziale Polski w takiej operacji. 

Niemiecki opór

Stany Zjednoczone formują koalicję krajów gotowych do patrolowania kluczowego dla światowej gospodarki morskiego szlaku transportu ropy przez cieśninę Ormuz. Inicjatywę tę poparła Wielka Brytania. Jednak Niemcy nie zgodziły się na udział w koalicji argumentując, że patrole zwiększają ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego z Iranem.

niszczyciel wojsko morze usa 1200 free.jpg
Iran: śledzimy ruch wszystkich statków USA w regionie Zatoki Perskiej

- Jest uzasadnienie społeczności międzynarodowej, by podjąć tam działania stabilizacyjne. Tak więc bardziej się skłaniamy do stanowiska brytyjskiego i amerykańskiego - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Minister dodał, że za wcześnie mówić o szczegółach potencjalnego udziału polskiej marynarki wojennej w takiej operacji. - Zobaczymy jakie będą ustalenia. To jest także pytanie do ministerstwa obrony narodowej jakie mamy możliwości i zdolności, które mogłyby przyczynić się do wzmocnienia tej misji - powiedział minister.

Jacek Czaputowicz poinformował, że kwestia patroli zostanie poruszona 20 sierpnia podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ pod przewodnictwem Polski.

Konflikty z Iranem

W czerwcu Iran i USA znalazły się na krawędzi konfliktu zbrojnego, czego powodem było zestrzelenie przez stronę irańską amerykańskiego drona zwiadowczego w regionie Zatoki Perskiej. Po tym wydarzeniu prezydent USA Donald Trump zarządził ataki odwetowe, ale w ostatniej chwili je odwołał. 

Z kolei w lipcu Iran przejął w cieśninie Ormuz brytyjski tankowiec Stena Impero. Tłumaczył, że statek wszedł w kolizję z łodzią rybacką, a następnie zignorował wezwania tej jednostki o pomoc. Irańska Gwardia Rewolucyjna argumentowała, że dokonała przejęcia ze względu na "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza", z kolei według właściciela tankowca statek "ściśle przestrzegał zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji". 

fc

Czytaj także

Co wydarzy się w cieśninie Ormuz?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 17:45
Mająca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ Iranu: zapewnimy bezpieczeństwo żeglugi w cieśninie Ormuz

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 07:10
- Iran dołoży wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo w regionie, a w szczególności w cieśninie Ormuz, i nie dopuści do żadnych zakłóceń w żegludze na tym obszarze - powiedział wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Abbas Aragczi we francuskim MSZ. 
rozwiń zwiń