Nieformalne spotkania von der Leyen z kandydatami na komisarzy

W ciągu najbliższych dni w Brukseli przyszła szefowa Komisja Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się nieoficjalnie z kandydatami na komisarzy. Mają to być krótkie i nieformalne spotkania zapoznawcze.

2019-08-06, 18:44

Nieformalne spotkania von der Leyen z kandydatami na komisarzy
Ursula von der Leyen. Foto: Unia Europejska 2019

Choć przyszła Komisja Europejska ma ukształtować się już po wakacjach, Ursula von der Leyen chce poznać zgłoszonych kandydatów na komisarzy.

- Wśród kandydatów są osoby, których nigdy nie widziała. Chce się spotkać z nimi osobiście, nieformalnie przy kawie. Nie będzie rozmawiała ze wszystkimi, ponieważ kilka osób zna – powiedziało PAP źródło unijne.

Spotkanie z Krzysztofem Szczerskim

Spotkania mają odbyć się w Brukseli i mają być krótkie. Rozmowy są nieoficjalne, więc nie zapadną na nich żadne decyzje. Kandydatów do Brukseli zaprosiła sama von der Leyen.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że może dojść do spotkania von der Leyen z polskim kandydatem - szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztofem Szczerskim. Decyzje co do tego, jakie teki w przyszłej komisji maja przypaść poszczególnymi kandydatom, mają zapaść tymczasem we wrześniu.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Premier: rozmowa z nową szefową KE dotyczyła pozytywnej przyszłości Polski i UE

Ze źródeł PAP wynika, że von der Leyen w sierpniu odbędzie także szereg innych spotkań – z ekspertami i przedstawicielami brukselskiego korpusu urzędniczego. Jak dotąd kilkanaście krajów UE w mniej lub bardziej oficjalny sposób zgłosiło swoich kandydatów na komisarzy do nowej Komisji Europejskiej, na czele której stanie na jesieni von der Leyen. Trwają zakulisowe negocjacje w sprawie podziału tek. Procedura wyboru komisarzy jest ściśle określona.

Kraje członkowskie przyjmują w porozumieniu z nowo wybranym przewodniczącym KE listę kandydatów, po jednym z każdego państwa unijnego. Następnie kandydaci prezentują się przed właściwymi komisjami Parlamentu Europejskiego, a potem komisje te obradują za zamkniętymi drzwiami, aby przygotować ocenę wystąpienia oraz kompetencji kandydata.

Powiązany Artykuł

leyen1200.jpg
Ursula Von der Leyen w Warszawie. "Nowy początek"

Ocenę przekazuje się przewodniczącemu PE. W przeszłości zdarzyło się, że negatywna ocena spowodowała wycofanie kandydatury. Cały skład KE, w tym przewodniczący oraz Wysoki Przedstawiciel ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, musi zostać następnie zatwierdzony przez PE w jednym głosowaniu. Przewodniczący i komisarze po zatwierdzeniu przez europarlament są oficjalnie mianowani przez Radę Europejską, która stanowi większością kwalifikowaną.

REKLAMA

>>>[POLSKIE RADIO 24] Ursula von der Leyen w Polsce. "Można mówić o przełomie"

Kto komisarzem?

Po ustaleniach ostatniego szczytu UE wiadomo, że kandydatem Holandii na komisarza jest obecny wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, a Danii - obecna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Oboje nie są związani z rządzącymi obecnie w ich krajach partiami, ale byli kandydatami wiodącymi na szefa KE i zostali nominowani przez swoje stolice. Mają być najważniejszymi zastępcami von der Leyen. Podział ich kompetencji nie został jednak jeszcze ustalony.

Przedstawicielem Hiszpanii w KE ma być szef MSZ tego kraju Josep Borrell; został on nominowany przez szczyt UE na szefa unijnej dyplomacji. Decyzją władz Słowacji kandydatem na komisarza jest obecny wiceszef KE zajmujący się w tej chwili unią energetyczną Marosz Szefczovicz.

REKLAMA

>>>[JEDYNKA] Krzysztof Szczerski: dziś w Europie potrzeba równowagi między różnymi punktami widzenia

Również Łotwa postawiła na obecnego komisarza, wiceprzewodniczącego KE, który zajmuje się euro i stabilnością finansową, byłego premiera Valdisa Dombrovskisa. Reelekcji swojego komisarza chce też Bułgaria. Premier tego kraju Bojko Borisow ogłosił, że pragnie, by w KE zasiadała Marija Gabriel.


Powiązany Artykuł

Karol Karski 663.jpg
Karol Karski: Krzysztof Szczerski to bardzo dobry kandydat na komisarza UE

Swoich obecnych komisarzy chcą też pozostawić na kolejną kadencję Austria i Irlandia. Przedstawicielem Wiednia jest Johannes Hahn, który zajmuje się polityką sąsiedztwa, a Dublina - Phil Hogan, który zajmuje się rolnictwem.

W lipcu słoweński rząd nominował do KE swojego ambasadora przy UE Janeza Lenarczicza. Estonia chce wysłać do Brukseli byłą minister gospodarki i infrastruktury Kadri Simson, Luksemburg - byłego ministra w kilku rządach, europosła Nicolasa Schmita, Węgry - byłego ministra sprawiedliwości, europosła Laszlo Trocsanyi'ego, a Finlandia - byłą minister finansów Juttę Urpilainen.

REKLAMA

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej