Journal of European Studies: dziadek Adolfa Hitlera był Żydem
Ojciec nazistowskiego przywódcy miał być nieślubnym dzieckiem Marii Anny Schicklgruber i Żyda o nazwisku Frankenberger. Teorię przez lata podważano, głównie twierdzeniem, że przed 1850 r. w tamtym regionie Austrii nie było Żydów. Najnowsze badania opublikowane w "Journal of European Studies" rzucają nowe światło na pogłoski o żydowskim pochodzeniu Hitlera.
2019-08-08, 13:30
Powiązany Artykuł
2 stycznia 1939: Hitler na okładce tygodnia ”Time”
W badaniu zatytułowanym "Ze społeczności Burgenlandu: ponowne rozważenie kwestii ojca dziadka Adolfa Hitlera" przeanalizowano wspomnienia Hansa Franka. W 1930 roku, działając na zlecenie samego Hitlera, miał on odnaleźć dowody wskazujące na to, że dziadek Führera był Żydem o nazwisku Frankenberger mieszkającym w Grazu w Austrii. W wieku 19-lat miał spłodzić dziecko Annie Marii Schicklgruber, która służyła w jego rodzinnym domu. Listy, do których Frank dotarł w swoim śledztwie sugerowały także, że ojciec mężczyzny płacił alimenty aż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
Jak wskazał autor badania Leonard Sax, dowodem na twierdzenie Hansa Franka miała być właśnie korespondencja między Frankenbergerem i Marią Schicklgruber. Naukowiec przypomniał jednak, że wspomnienia współpracownika Hitlera "zostały zakwestionowane", a we współczesnych opracowaniach często pomija się rozważania nad żydowskim pochodzeniem dyktatora.
Powiązany Artykuł
Adolf Hitler obejmuje władzę w Rzeszy
Spór od przeszło półwiecza
Już w latach 50. niemiecki pisarz Nikolaus von Preradovich twierdził, że w Grazu, gdzie w 1836 roku poczęto ojca Hitlera, Aloisa, nie było przed 1850 rokiem Żydów. Nie mógł więc mieszkać tam Frankenberger, a przynajmniej nie mógł być Żydem.
Sax w swojej publikacji wyjaśnił jednak, że w austriackich archiwach znalazł dowody na istnienie w regionie społeczności żydowskiej już w pierwszej połowie XIX wieku. Podkreślił jednocześnie, że Preradovich był nazistowskim sympatykiem, który był "obrażony sugestią, że Adolf Hitler był "Vierteljude".
W badaniu Sax wskazuje także na list lokalnych austriackich burmistrzów z 1856 roku, w którym wzywali do zniesienia ograniczeń dotyczących Żydów mieszkających w prowincji Styria. Po tym spotkaniu miał zostać utworzony rejestr Żydów w Grazu. Nie mógł więc być pierwszym krokiem do założenia społęczności żydowskiej, ale uznaniem już istniejącej, twierdzi naukowiec.
Hans Frank spisał swoje wspomnienia w pamiętniku w 1946 roku, a zostały opublikowane siedem lat po jego straceniu po procesie w Norymberdze. Opisał w nich także, że dziecko, które babcia Hitlera poczęła z nieślubnego związku, otrzymało, zgodnie z obowiązującym prawem, jej nazwisko. Aż do 14 roku życia, kiedy Anna Maria Schicklgrober wyszła za mąż za mężczyznę o nazwisku Hitler. Wtedy też to nazwisko otrzymał jej syn, a ojciec Führera – Alois.
REKLAMA
TVP Info / kstar
REKLAMA