X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Premier Indii: historyczne zmiany w Kaszmirze. Indyjska część pod kontrolą Delhi

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 20:14
- Indie unieważniły specjalny status indyjskiej części Kaszmiru, by uwolnić ten region od "terroryzmu i separatyzmu". To historyczna zmiana - oświadczył premier Indii Narendra Modi w transmitowanym w telewizji przemówieniu. Ta decyzja oznacza formalną integrację indyjskiego Kaszmiru z resztą państwa. 
Audio
  • Decyzja władz Indii wywołała protesty w Pakistanie - relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
Premier Indii, Narendra Modi
Premier Indii, Narendra ModiFoto: Madhuram Paliwal/ Shutterstock
  • Premier Indii ogłosił unieważnienie specjalnego statusu indyjskiej części Kaszmiru
  • Oznacza to formalne przyłączenie tego terytorium do Indii
  • Premier Indii: chcemy uwolnić ten region od terroryzmu
  • Do Kaszmiru rości sobie także prawo Pakistan
  • W reakcji na decyzję premiera Indii, Islamabad obniżył stosunki dyplomatyczne z Delhi
Kashmir Indie 1200.jpg
Dr Małgorzata Bonikowska: Kaszmir jest punktem zapalnym na mapie świata

- Jestem przekonany, że dzięki tej formie organizacji będziemy mogli uwolnić (stan) Dżammu i Kaszmir od terroryzmu i separatyzmu podsycanego przez Pakistan - oświadczył premier, pierwszy raz publicznie wypowiadając się na temat unieważnienia statusu Kaszmiru. Do tego regionu prawa roszczą sobie obydwa kraje. 

Indyjska część Kaszmiru zamieszkana jest głównie przez muzułmanów. 

Formalna integracja z resztą państwa

Unieważniając artykuł 370. konstytucji zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, Delhi formalne zintegrowało indyjski Kaszmir z resztą państwa. Na miejsce stanu utworzono dwa terytoria związkowe - Dżammu i Kaszmir oraz Ladakh. Krok ten zlikwidował obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

Według indyjskich mediów w ostatnim tygodniu, by zapobiec protestom, zatrzymano tam ponad 400 przywódców i aktywistów ruchu separatystycznego oraz wysłano dodatkowych 250 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Jednocześnie odcięto internet i łączność telefoniczną oraz zakazano zgromadzeń.

>>> [NASZ WYWIAD] Odzyskać Kaszmir, czyli geneza sporu indyjsko-pakistańskiego

W przemówieniu premier Modi nazwał zmiany w Kaszmirze "historycznymi" i zapewnił mieszkańców, że sytuacja wkrótce wróci do normalności. Podkreślił, że integracja Kaszmirczyków z resztą Indii przyspieszy rozwój regionu oraz że wraz z inwestycjami prywatnych i publicznych firm wzrośnie liczba miejsc pracy.

Delhi stawia na turystykę i Bollywood

Modi zapewnił także, że priorytetem rządu centralnego będzie teraz, by pracownicy w Kaszmirze mieli takie same udogodnienia jak obywatele całego kraju. Obiecał m.in. rozwój turystyki, wkroczenie do regionu kina Bollywood czy liczne inwestycje w infrastrukturę.

Jednocześnie szef prawicowego indyjskiego rządu oskarżył Pakistan o wykorzystywanie poprzedniego statusu regionu jako "broni, by podburzać mieszkańców przeciw Indiom".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ostrzeżenie przed atakami terrorystycznymi w Kaszmirze. Panika wśród pielgrzymów

W reakcji na decyzję Indii, Pakistan obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z tym krajem. Odwołano pakistańskiego ambasadora w Indiach i zadecydowano o wydaleniu z Pakistanu ambasadora indyjskiego. Ponadto zawieszono dwustronny handel i połączenia kolejowe. Pakistański premier Imran Khan mówił we wtorek, że Islamabad rozważa zwrócenie się w sprawie Kaszmiru do Rady Bezpieczeństwa ONZ i Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Terytorium będące punktem zapalnym

Podzielony Kaszmir od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między Indiami i Pakistanem. W regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu. Indie oskarżają Pakistan o sponsorowanie zbrojnych bojowników oraz ugrupowań separatystycznych w indyjskiej części Kaszmiru. Islamabad te oskarżenia odrzuca i utrzymuje, że udziela jedynie moralnego i dyplomatycznego wsparcia ruchowi separatystycznemu.

mbl

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Azja Indie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pakistan szykuje się do wojny z Indiami? Wojciech Szewko: coś takiego nie miało miejsca wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 16:33
- To wykracza poza standardowy pełzający konflikt. Pozostaje pytanie, czy on się wymknie spod kontroli - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl o sytuacji w Kaszmirze i otwartych przygotowaniach do wojny między Indiami i Pakistanem Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czworo cywilów zginęło w wymianie ognia między żołnierzami Indii i Pakistanu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 09:48
Co najmniej czworo cywilów zginęło, a czworo innych zostało rannych w nocy z piątku na sobotę w wymianie ognia między żołnierzami indyjskimi a pakistańskimi w spornym regionie Kaszmir, podały władze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Kaszmirze. Narasta konflikt między Pakistanem a Indiami

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 09:54
Coraz bardziej napięta sytuacja między Indiami i Pakistanem. Wczoraj władze Pakistanu wyrzuciły ambasadora Indii i wstrzymały relacje handlowe z tym krajem. Przyczyną zaostrzenia sporu jest odebranie indyjskiej części Kaszmiru specjalnego statusu. 
rozwiń zwiń