X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Biskupi Europy przesyłają listy poparcia dla abp. Jędraszewskiego. "Ataki są niebywałe"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 15:38
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, bp András Veres, wyraził poparcie dla metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w liście skierowanym do przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. To kolejne gesty solidarności, jakie otrzymują polscy biskupi po fali krytyki skierowanej przeciwko metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu.
Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek JędraszewskiFoto: Archidiecezja Krakowska, Joanna Adamik

W liście przekazanym przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, bp András Veres wyraził solidarność episkopatu Węgier. "Wiemy z naszej historii, że wytrwanie w nauczaniu naszej wiary wielokrotnie wywoływało gniew innych. Tym niemniej obserwujemy ze zdumieniem ostatnie niesłuszne ataki, ponieważ wyraziliście jedynie nauczanie Kościoła katolickiego w obliczu zjawiska naszych czasów. Szokujące jest to, że ci, którzy domagają się akceptacji swoich przekonań, jednocześnie odmawiają prawa do wypowiadania się wam i tym, którzy mają odmienne zdanie w danej sprawie" - napisał w liście przewodniczący episkopatu Węgier. Dodał: "Ponieważ ataki te są niebywałe, pragniemy również i my wyrazić za pomocą tego listu naszą solidarność i nasze braterskie wsparcie".

Podobny list z poparciem dla abp. Jędraszewskiego skierował przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji Stanislav Zvolenský, w którym wyraził solidarność z KEP, a w szczególny sposób z metropolitą krakowskim.

"Próby ograniczenia wolności religijnej"

"Dzisiaj - jak podkreśla w liście przewodniczący episkopatu Słowacji - bardziej niż kiedykolwiek ważne jest mówienie o człowieku w sposób integralny, zwracając uwagę na antropologię chrześcijańską". "Mamy wiele powodów, aby myśleć, że zwolennicy ideologii gender (pośród których znajduje się niestety wielu aktywistów LGBT) starają się zmusić nas do uważania ich wyboru stylu życia za równoważny, a przede wszystkim moralnie prawidłowy. W tym sensie odbieramy również atak na arcybiskupa krakowskiego. Ataki tego typu skrywają w rzeczywistości próby ograniczenia wolności religijnej" - napisał w liście abp Zvolenský.

Zaznaczył, że w tym samym kontekście Konferencja Episkopatu Słowacji wyraża "pełne wsparcie i solidarność wobec arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego oraz wobec całej Konferencji Episkopatu Polski". "Jednocześnie pragniemy podkreślić znaczenie komunikacji i współpracy między naszymi państwami" - dodał abp Zvolenský.

Wcześniej solidarność z arcybiskupem Jędraszewskim wyraził prymas Czech kardynał Dominik Duka.

"Choroba antropologiczna"

Słowa uznania z Medjugorie przesłał również arcybiskup Henryk Hoser. W liście skierowanym do arcybiskupa Jędraszewskiego arcybiskup Hoser gratulował odwagi metropolicie krakowskiemu. "Użyta przez Ekscelencję alegoria o tęczowej zarazie jest bardzo adekwatna" - pisze arcybiskup. Jak dodał, chodzi o chorobę antropologiczną zaraźliwą o cechach pandemii. "Jej ofiarami padają rzesze ludzi uczestniczących w marszach czarnych i kolorowych. Potrzebują intensywnej modlitwy" - napisał arcybiskup Hoser.

Abp Jędraszewski jest atakowany przez środowiska lewicowo-liberalne i homoseksualistów za słowa o "tęczowej zarazie", które wypowiedział 1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Duchownego krytykują środowiska popierające ideologię LGBT. Lider Wiosny Robert Biedroń w liście do papieża Franciszka nawiązał do słów abp. Jędraszewskiego i poprosił go o "reakcję, która zmieni nienajlepsze dzisiaj oblicze polskiego Kościoła". Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył do krakowskiej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez abp. Jędraszewskiego.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

YouTube cenzuruje słowa abp. Jędraszewskiego. Co z wolnością wypowiedzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 14:12
Nagranie z homilią abp. Marka Jędraszewskiego zostało przywrócone przez serwis YouTube, po jego wcześniejszym skasowaniu. Serwis ocenił, że "materiał ma wartość dokumentalną lub wypełnia przesłanki interesu publicznego". W wielu miejscach brakuje jednak przytoczonych wszystkich słów duchownego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz Henryk Zieliński: ideologia LGBT jest utopijna

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 12:09
Ksiądz Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" powiedział na antenie TVP Info, że słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie" są tożsame ze stanowiskiem Episkopatu i są zgodne z nauczaniem Kościoła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Dziwisz: abp Jędraszewski przewodzi w walce o wartości moralne

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 23:19
- Obecny arcybiskup krakowski przewodzi nam w walce o wartości moralne – mówił o abp. Marku Jędraszewskim w niedzielę w Częstochowie kard. Stanisław Dziwisz do uczestników 39. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, którzy po sześciu dniach wędrówki dotarli na Jasną Górę.
rozwiń zwiń