Rosja i Ukraina dokonują wymiany więźniów. Ołeh Sencow wraca do kraju

Ukraińscy więźniowie przetrzymywani w Rosji, w tym marynarze zatrzymani w Cieśninie Kerczeńskiej oraz reżyser Ołeh Sencow, wracają do kraju. Amnestia z rosyjskich łagrów jest możliwa w związku z wymianą więźniów między Ukrainą a Federacją Rosyjską.

2019-08-30, 06:47

Rosja i Ukraina dokonują wymiany więźniów. Ołeh Sencow wraca do kraju
Oleg Sencow. Plakat z manifestacji w Kijowie, na której wzywano do uwolnienie ukraińskich więźniów politycznych z rosyjskich więzień. Foto: lydeuces / Shutterstock.com

Z Ukrainy do Rosji z kolei powróci dziennikarz, który oskarżany był o wspieranie prorosyjskich separatystów. O powrocie z Rosji Ołeha Sencowa i marynarzy poinformował Reuters, powołując się na facebookowy wpis prokuratora generalnego Ukrainy.

Powiązany Artykuł

Ołeh Sencow 1200.jpg
Rosja: Ołeh Sencow przeniesiony do więzienia w Moskwie

Ołeh Sencow wraca do domu. Wymiana więźniów na linii Rosja-Ukraina

W czwartek odbywający w Rosji wyrok 20 lat łagru ukraiński reżyser Ołeh Sencow został przeniesiony do więzienia w Moskwie. Do tej pory uznawany za więźnia politycznego twórca  był przetrzymywany w kolonii w mieście Łabytnagi. Ukraińscy marynarze zostali zatrzymani przez Rosję podczas incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej.

- Ołeh Sencow jest w Lefortowie [moskiewskie więzienie - red.]. Według moich informacji w piątek powinni przybyć [na Ukrainę], wszyscy razem. Są to jedynie wstępne informacje. Ja sam przeszedłem tę drogę i wiem, że możliwe są zmiany. Ważne jest, że proces ruszył - powiedział w czwartek dziennikarzom Achtem Czyjhoz, poseł do ukraińskiego parlamentu.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Rosja: ukraiński reżyser Ołeh Sencow przewieziony z kolonii karnej do szpitala

REKLAMA

Achtem Czyjhoz został skazany we wrześniu 2017 roku przez rosyjski sąd na Krymie na osiem lat kolonii karnej za sprzeciw wobec dokonanej przez Rosję aneksji półwyspu. W 2017 roku rosyjskie władze przekazały go Turcji, skąd powrócił na Ukrainę.

Kim jest Ołeh Sencow?

Ukraiński filmowiec, pisarz i uczestnik Euromajdanu protestował przeciwko aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Rosyjskie służby bezpieczeństwa oskarżyły go o przygotowywanie ataku terrorystycznego. Pochodzący z Krymu Sencow został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej.

Reżyser zaprzeczał oskarżeniom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Proces Sencowa był krytykowany przez międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Z apelami o uwolnienie artysty wielokrotnie zwracali się do Rosji zachodni politycy oraz przedstawiciele środowisk artystycznych i intelektualnych.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Przypomina światu o dramacie Ukrainy". Szef MSZ przekazał nagrodę dla Ołeha Sencowa

REKLAMA

W zeszłym roku Ołeh Sencow prowadził trwającą 145 dni głodówkę w kolonii karnej, domagając się zwolnienia przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach obywateli Ukrainy. 21 sierpnia media w Rosji podały, że pięć osób znajdujących się na "liście Sencowa" zostało przewiezionych do Moskwy z rosyjskich kolonii karnych. Oceniano, że jest to krok w kierunku przekazania ich na Ukrainę w celu dalszego odbywania kary.

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej