more_horiz
Wiadomości

Nowy rząd, ten sam premier we Włoszech. Ponad połowa obywateli ocenia go negatywnie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 12:26
Nowy rząd Włoch, utworzony przez Ruch Pięciu Gwiazd i Partię Demokratyczną, nie podoba się ponad połowie obywateli - wynika z sondażu opublikowanego w sobotę przez dziennik "Corriere della Sera". 45 procent Włochów przewiduje, że gabinet przetrwa kilka miesięcy.
Giuseppe Conte utrzymał stanowisko po zmianie koalicji
Giuseppe Conte utrzymał stanowisko po zmianie koalicjiFoto: PAP/EPA/FILIPPO ATTILI

W środę powstała nowa Rada Ministrów, na czele której stanął dotychczasowy premier Giuseppe Conte. W ten sposób rozwiązany został kryzys rządowy, do jakiego doszło 8 sierpnia w wyniku rozpadu koalicji Ruchu z prawicową Ligą.  

Czytaj więcej
salvini pap 1200.jpg
Dr Piotr Podemski: Matteo Salvini sam się ograł

"Conte bis"

Rząd został chłodno przyjęty - tak gazeta podsumowuje rezultaty sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Ipsos. Zapytano w nim Włochów o to, jak oceniają rząd "Conte bis". 52 procent odpowiedziało, że negatywnie. Pozytywną ocenę wystawiło 36 procent ankietowanych.

O tym, że gabinet przetrwa do końca obecnej kadencji parlamentu w 2023 roku, przekonanych jest 18 procent Włochów. 45 procent z nich uważa, że rząd będzie pracował od kilku miesięcy do maksimum roku, a według jednej piątej - dwa lata.

Postulaty społeczne

Prawie trzy czwarte pytanych (71 procent) wskazało jako najważniejszy punkt programowy koalicji, który musi zrealizować rząd Contego, przygotowanie budżetu korzystnego dla najsłabszych warstw społecznych, czyli zatrzymanie planowanej podwyżki VAT, wprowadzenie płacy minimalnej i obniżenie podatków. Drugim na liście postulatów, popieranych przez 45 proc. uczestników sondażu, jest redukcja liczby parlamentarzystów.

11 procent opowiada się za zmianą polityki migracyjnej, znacznie zaostrzonej za rządów Ligi Matteo Salviniego.

W poniedziałek premier Conte wygłosi expose w Izbie Deputowanych, gdzie odbędzie się następnie głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Głosowanie w Senacie zapowiedziano na wtorek. 

dcz

Zobacz także

Zobacz także