more_horiz
Wiadomości

Wybory w Moskwie. Prawie połowa mandatów dla rywali Jednej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 09:40
Jak wynika z danych ogłoszonych po przeliczeniu niemal 99,5 proc. głosów, co najmniej 20 (z 45) mandatów w Dumie Miejskiej Moskwy przypadnie rywalom rządzącej partii Jedna Rosja.
Wybory lokalne w Moskwie
Wybory lokalne w MoskwieFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Trzy miejsca uzyskają najpewniej obecni deputowani, należący do sojuszu Moja Moskwa, wspierającego merostwo. Około 12 mandatów przypadnie innym kandydatom niezależnym.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Niezależne media: fałszerstwa w trakcie wyborów w Rosji

Jedna Rosja formalnie nie wystawiła swoich kandydatów i startowali oni właśnie jako niezależni.

Drugi wynik komunistów

13 miejsc uzyskała Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF). Po trzy mandaty przypadły reprezentantom socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji i partii Jabłoko, która należy do opozycji antykremlowskiej.

Dwa mandaty przypadną kandydatom niezależnym niezwiązanym z Jedną Rosją. Wśród nich jest kandydatka popierana także przez Jabłoko.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wybory w Rosji. Działacz Memoriału Siergiej Dawidis: opozycja pozasystemowa to obecnie druga siła w Rosji

Nawalny przed wyborami: głosujcie inteligentnie

Wielu spośród prowadzących w wyborach kandydatów KPRF znajdowało się na liście osób wskazanych przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego.

Przed wyborami Nawalny zaproponował strategię o nazwie "inteligentne głosowanie", wzywając do oddania głosu na konkretnych kandydatów, którzy - jego zdaniem - mieli największe szanse na wygraną z reprezentantami Jednej Rosji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
mid-epa07827633 kopia 1200.jpg
Dr Agnieszka Bryc: Rosjanie nie mają przekonania, że ich głos może coś zmienić

Mietielski bez mandatu?

W niedzielnych wyborach najprawdopodobniej nie zdoła zapewnić sobie mandatu w moskiewskiej Dumie prominentny działacz Jednej Rosji, szef stołecznego oddziału partii, Andriej Mietielski, który przegrał z kandydatem KPRF.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wymiana jeńców. Politolog: teraz trzeba szczególnie uważać na działania Rosji

W lipcu br. Nawalny ogłosił na swojej stronie internetowej materiał śledczy o Mietielskim. Opozycjonista twierdził, że do najbliższych krewnych szefa moskiewskiego oddziału Jednej Rosji należą nieruchomości o wartości 5,7 mld rubli (ponad 90 mln USD): obiekty w Moskwie i hotele w Austrii.

Mietielski odrzucił oskarżenia o korupcję i zapewnił, że nieruchomości zostały kupione legalnie.

msze

Zobacz także

Zobacz także