X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolejny etap pielgrzymki po Afryce. Papież Franciszek na Mauritiusie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 10:03
Papież Franciszek w przedostatnim dniu podróży po Afryce przybył na Mauritius. Spędzi tam dziewięć godzin. - Radością będzie dla mnie głoszenie Ewangelii pośród waszego ludu - powiedział do mieszkańców kraju w przesłaniu wideo.
Identyfikatory dla wolontariuszy, którzy uczestniczą w pielgrzymce papieża Franciszka
Identyfikatory dla wolontariuszy, którzy uczestniczą w pielgrzymce papieża FranciszkaFoto: PAP/EPA/DAI KUROKAWA
  • Papież Franciszek przybył na Mauritius
  • To kolejny etap jego pielgrzymki po Afryce, po Mozambiku i Madagaskarze
  • Papież odwiedzi sanktuarium poświęcone ojcu Lavalowi, francuskiemu zakonnikowi, który był misjonarzem na wyspie

Franciszek przyleciał na Mauritius z Madagaskaru, a wcześniej był w Mozambiku. W porównaniu z tymi jednymi z najbiedniejszych państw świata sytuacja na Mauritiusie jest znacznie lepsza.

Religijna różnorodność

Ten wielokulturowy, niezależny od ponad pół wieku kraj oceniany jest jako stabilny politycznie, a także ekonomicznie, dzięki turystyce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
papiez 1200 pap.jpg
Papież Franciszek: chrześcijanin nie może stać obojętnie z założonymi rękami

Kościół katolicki obecny jest na Mauritiusie od XVII wieku; pierwsza msza została tam odprawiona w 1616 roku. Katolicy stanowią 28 proc. ludności liczącego 1,3 mln mieszkańców kraju. Połowa ludności to wyznawcy hinduizmu.

Po uroczystości powitania na lotnisku w stolicy Port Louis papież odprawi mszę przy pomniku Matki Bożej Królowej Pokoju dla około 100 tysięcy osób. W tym samym miejscu w 1989 roku odbyła się msza pod przewodnictwem św. Jana Pawła II.

Hołd dla ojca Lavala

Następnie Franciszek odwiedzi sanktuarium poświęcone błogosławionemu ojcu Jakubowi Lavalowi, żyjącemu w XIX wieku francuskiemu zakonnikowi, który był misjonarzem na wyspie, będącej wówczas brytyjską kolonią i pomagał miejscowej ludności. Wprowadził msze dla czarnoskórych wiernych.

Postać Lavala związana jest z pontyfikatem polskiego papieża, bo był pierwszym błogosławionym wyniesionym przez niego na ołtarze już w 1979 roku.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Madagaskar: mocne słowa papieża Franciszka. Apel do biskupów

Franciszek odda hołd ojcu Lavalowi w dniu jego wspomnienia liturgicznego, w rocznicę jego śmierci w 1864 roku. W czasie swej wizyty spotka się też z chorymi oraz z władzami wyspy.

Franciszek o mozaice społecznej Mauritiusu

Na kilka dni przed przyjazdem na Mauritius papież w przesłaniu wideo do jego mieszkańców powiedział: "Radością będzie dla mnie głoszenie Ewangelii pośród waszego ludu, który wyróżnia się tym, iż powstał ze spotkania różnych grup etnicznych, a zatem cieszy się bogactwem rozmaitych tradycji kulturowych oraz religijnych".

>>>[JEDYNKA] Troska papieża o "wspólny dom"

Wieczorem w poniedziałek Franciszek powróci na Madagaskar, skąd następnego dnia odleci do Rzymu.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak