X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Spotkanie premierów Wlk. Brytanii i Irlandii ws. brexitu "konstruktywne, ale bez przełomu"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 16:54
Spotkanie premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii w poniedziałek w Dublinie przebiegło w "pozytywnej i konstruktywnej" atmosferze, ale nie przyniosło przełomu ws. brexitu - wynika z komunikatu opublikowanego przez rządy obu krajów. Sprawa granicy między tymi państwami jest główną przeszkodą w podpisaniu porozumienia brexitowego.
Audio
  • Rozmowy o brexicie między premierami Wlk. Brytanii i Irlandii. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Premierzy Wlk. Brytanii i Irlandii Boris Johnson i Leo Varadkar po rozmowach ws. brexitu
Premierzy Wlk. Brytanii i Irlandii Boris Johnson i Leo Varadkar po rozmowach ws. brexituFoto: PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY

"Boris Johnsona i Leo Varadkar zgodzili się, że rozmowy znajdują się na wczesnym etapie, znaleziono jednak płaszczyznę porozumienia w pewnych kwestiach, choć utrzymują się istotne różnice" - poinformowano po godzinnym spotkaniu obu szefów rządów, nie podając szczegółów.

Zobacz także
brexit free1200.jpg
Kto blefuje ws. brexitu?

Spotkanie premierów UK i Irlandii ws. brexitu

W Dublinie premierzy spotkali się w cztery oczy przy śniadaniu, a następnie dołączyli do swoich delegacji na dalsze rozmowy, poświęcone spornej kwestii granicy między Irlandią i Irlandią Północną po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jeszcze przed rozmowami premierzy oceniali, że w poniedziałek raczej nie dojdzie do przełomu. W komunikacie wystosowanym już po rozmowach przekazano, że Boris Johnson i Leo Varadkar planują spotkać się ponownie w niedalekiej przyszłości.

Trudne rozmowy ws. backstopu

Przed rozmowami Leo Varadkar mówił w poniedziałek, że usunięcie backstopu bez zapewnienia odpowiedniego zamiennika równałoby się brexitowi bez umowy. Jego zdaniem po takim brexicie Londyn i Bruksela musiałyby dość szybko powrócić do negocjacji, by zająć się kwestiami praw obywateli, finansów i granicy między Irlandią i Irlandią Płn. Ocenił też, że nawet w przypadku zawarcia porozumienia uzgodnienie przyszłej umowy o wolnym handlu będzie "herkulesową" pracą dla Johnsona.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Wlk. Brytania: Izba Lordów przyjęła ustawę przeciwko brexitowi bez umowy

Z kolei Johnson podkreślił, że chce osiągnąć porozumienie w sprawie brexitu do 18 października i zapewnił, że podejmowane przez Izbę Gmin próby zablokowania wyjścia bez umowy nie zniechęcają go. Zaznaczył jednocześnie, że "dla dobra biznesu, rolników, milionów zwykłych ludzi" wolałby znaleźć porozumienie.

Mechanizm "backstopu" w umowie brexitowej

Backstop to awaryjne rozwiązanie mające nie dopuścić do przywrócenia twardej granicy między należącą do Unii Europejskiej Irlandią a Irlandią Północną, stanowiącą część Zjednoczonego Królestwa. Johnson domaga się od strony unijnej renegocjacji porozumienia o brexicie, w tym usunięcia z niego zapisu o backstopie. UE odmawia.

Backstop przewiduje, że Wielka Brytania pozostałaby po brexicie w unii celnej z UE, dopóki nie zostanie wypracowane inne rozwiązanie pozwalające uniknąć twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Zacząłby obowiązywać, gdyby Londyn i Bruksela nie zdołały po okresie przejściowym uzgodnić ostatecznego porozumienia o dalszych relacjach albo gdyby to ostateczne porozumienie nie gwarantowało miękkiej granicy.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Boris Johnson: prędzej wyzionę ducha niż przełożę brexit

Krytycy backstopu obawiają się jednak, że prowizoryczne rozwiązanie mogłoby się w praktyce okazać trwałym mechanizmem i wiązałoby Zjednoczone Królestwo z UE na nieokreślony czas mimo formalnego rozwodu. Samodzielna polityka handlowa byłaby wówczas niemożliwa.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brexit "bez żadnego ale". Johnson rozmawiał z premierem Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:00
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w rozmowie z szefem rządu Irlandii Leo Varadkarem podkreślił, że jest zdeterminowany, by znaleźć rozwiązanie kwestii granicy w Irlandii Północnej. Podkreślił, że W. Brytania opuści UE 31 października "bez żadnego ale". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Żurawski vel Grajewski: dojdzie do twardego brexitu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 21:00
- Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest bardzo negatywnym krokiem, ale rozciąganie kryzysu wokół brexitu w czasie jest płaceniem dodatkowych kosztów - powiedział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boris Johnson zapowiada przedterminowe wybory po przegranej w parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 00:02
Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział, że złoży w środę wniosek o przedterminowe wybory po tym, jak posłowie sprzeciwiający się bezumownemu brexitowi przejęli kontrolę nad porządkiem obrad Izby Gmin w celu zablokowania takiego scenariusza.
rozwiń zwiń