Tajne protokoły paktu Ribbentrop-Mołotow opublikowane przez rosyjski MON

Rosyjskie ministerstwo obrony odtajniło dokumenty związane z napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę. Wśród opublikowanych dokumentów są kopie odtajnionych protokołów paktu Ribbentrop-Mołotow.

2019-09-09, 19:16

Tajne protokoły paktu Ribbentrop-Mołotow opublikowane przez rosyjski MON
Minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop, Józef Stalin i Wiaczesław Mołotow (pierwszy z prawej) w dniu podpisania paktu o nieagresji wraz z tajnym załącznikiem . Foto: PAP/ITAR-TASS

Posłuchaj

Opublikowane dokumenty paktu Ribbentrop-Mołotow. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W ocenie części rosyjskich historyków tego typu publikacje resortu obrony mają charakter propagandowy, a dobór prezentowanych dokumentów odpowiada historycznej linii Kremla.

Tajne protokoły paktu Ribbentrop-Mołotow znane są od kilkudziesięciu lat, a ich kopie udostępniła już wcześniej strona niemiecka.

Do tej pory rosyjscy politycy, w tym Władimir Putin, przedstawiali te dokumenty tak, aby zdjąć ze Związku Radzieckiego odpowiedzialność za napaść na Polskę i rozpętanie drugiej wojny światowej.

REKLAMA

Opublikowane przez rosyjski resort obrony kopie tajnych protokołów wraz z szyfrogramami radzieckich dowódców mają wskazywać, że Moskwa rzekomo nie miała wyjścia i rzekomo musiała zawrzeć z Hitlerem pakt, aby odsunąć w czasie niemiecką agresję na ZSRR i usprawiedliwić napaść Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku.

Historyk stowarzyszenia Memoriał, badający zbrodnie stalinowskie Nikita Pietrow w jednym z wywiadów dla Polskiego Radia stwierdził, że "niemal cała historia ZSRR do dziś opiera się na kłamstwach i propagandowych niedomówieniach".

"IV rozbiór Polski"

23 sierpnia minęło 80. lat od podpisania w Moskwie paktu o wzajemnej nieagresji Niemiec i Związku Radzieckiego. Swoje podpisy złożyli pod dokumentem minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych ZSRR Wiaczesław Mołotow. Uczynili to w imieniu swoich zwierzchników, Hitlera i Stalina.

CZYTAJ TAKŻE: SZEFOWIE PIĘCIU PAŃSTW W ROCZNICĘ PAKTU RIBBENTROP-MOŁOTOW >>>

REKLAMA

Dokument składał się z dwóch części, jawnej oraz tajnej, która zakładała podział Polski.

Tajny aneks do paktu dzielił Europę Środkową i Wschodnią na strefy wpływów. Przez Polskę miała przychodzić tak zwana strefa interesu - linia demarkacyjna, która rozgraniczała strefę, w której dominowali Niemcy i strefę, w której dominowali Sowieci. 

Dokument przewidywał ograniczenie suwerenności lub całkowite pozbawienie wolności Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, a także Finlandii i Rumunii.

Oba mocarstwa po wybuchu wojny deklarowały, że jest to rodzaj "misji wyzwoleńczej", która ma na celu interwencję w obronie uciskanych: dla Niemców - ludności niemieckiej, dla Sowietów - ludności białoruskiej i ukraińskiej.

REKLAMA

Zgodnie z tajnym protokołem do paktu, Trzecia Rzesza otrzymała strefę wpływów składającą się z Litwy (wraz z Wileńszczyzną), części Polski - na zachód od linii rzek: Narew, Wisła, San oraz większość obszaru Rumunii. Strefa wpływów ZSRR obejmowała Finlandię, Estonię i Łotwę, pozostałą część Polski oraz część Rumunii - Besarabię.

IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej