X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Bezumowny brexit zablokowany. Królowa Elżbieta II zatwierdziła ustawę

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 17:32
Królowa Elżbieta II formalnie zatwierdziła w poniedziałek ustawę, mającą na celu zablokowanie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Rzecznik Izby Lordów Norman Fowler poinformował, że ustawa w tym samym dniu weszła w życie.
Królowa Elżbieta II i speaker Izby Gmin Wielkiej Brytanii
Królowa Elżbieta II i speaker Izby Gmin Wielkiej BrytaniiFoto: PAP/EPA/JOHN STILLWELL / POOL

Zgodnie z zapisami dokumentu szef rządu będzie miał obowiązek poprosić o kolejną zmianę terminu opuszczenia Wspólnoty, jeśli parlament nie przyjmie do 19 października żadnej innej wersji umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, poza porozumieniem wynegocjowanym już z Brukselą i trzykrotnie odrzuconym w Izbie Gmin.

Zobacz także
izba lordów pap 663.jpg
Wlk. Brytania: Izba Lordów przyjęła ustawę przeciwko brexitowi bez umowy

Ustawa podpisana przez Elżbietę II może opóźnić brexit

Ustawa otwiera też drogę do opóźnienia brexitu do 31 stycznia 2020 roku. Według obecnie obowiązującego harmonogramu brexit powinien nastąpić 31 października br.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Królowa Elżbieta II wyraziła zgodę na zawieszenie parlamentu

Królewski podpis był ostatnim etapem koniecznym do wejścia ustawy w życie. Zgoda monarchini uważana była za czystą formalność ze względu na to, że projekt ustawy w zeszłym tygodniu został przyjęty przez Izbę Gmin, a następnie bez poprawek przez Izbę Lordów.

Kontrowersje w Partii Konserwatywnej

Procedowanie tego projektu wywołało głębokie podziały w rządzącej Partii Konserwatywnej, doprowadzając do wykluczenia z klubu parlamentarnego 21 posłów ugrupowania, którzy w Izbie Gmin głosowali z opozycją, a wbrew stanowisku rządu.

Przeprowadzenie brexitu 31 października br. było najważniejszą z obietnic składanych przez urzędującego od lipca premiera Borisa Johnsona. Pod koniec zeszłego tygodnia Johnson zapowiedział, że "prędzej wyzionie ducha", niż zgodzi się na opóźnienie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, a ustawę nazwał "poddańczą" wobec UE. Zadeklarował też, że nie zamierza starać o się o wydłużenie brexitu.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Spotkanie premierów Wlk. Brytanii i Irlandii ws. brexitu "konstruktywne, ale bez przełomu"

3 września Johnson utracił większość w Izbie Gmin, gdy torys Philip Lee podczas obrad parlamentu przesiadł się do ław opozycji, ogłaszając, że dołącza do proeuropejskich Liberalnych Demokratów.

Przewodniczący brytyjskiej Izby Gmin zapowiada rezygnację

Spiker brytyjskiej Izby Gmin John Bercow z kolei zapowiedział w poniedziałek, że ustąpi ze stanowiska 31 października albo z dniem nowych wyborów parlamentarnych, w zależności od tego, co będzie wcześniej.

W poniedziałek wieczorem Izba Gmin ma po raz drugi głosować nad wnioskiem premiera Borisa Johnsona o rozpisanie przedterminowych wyborów, ale ponieważ partie opozycyjne już zapowiedziały, że będą głosować przeciwko, szanse na taki scenariusz są niewielkie.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Boris Johnson zapowiada gospodarcze ożywienie. "Brexit to wielka okazja"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 14:40
- Głosując za brexitem Brytyjczycy głosowali nie tylko przeciw UE, ale też przeciw Londynowi - powiedział podczas wystąpienia w Manchestrze nowy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Stwierdził też, że kraj jest przygotowany do brexitu bez umowy "lepiej niż wielu osobom się wydaje". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nigel Farage proponuje brytyjskiemu premierowi brexitowy sojusz. "To jedyny sposób"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 14:59
Nigel Farage, lider Brexit Party proponuje Borisowi Johnsonowi brexitowy sojusz. Domaga się twardego wyjścia z Unii, którego premier nie wyklucza. Przekonuje, że jeśli jedyną drogą do jego zrealizowania mają być wcześniejsze wybory, to Brexit Party i konserwatyści mogliby zawrzeć "wyborcze porozumienie o nieagresji". Efektem byłoby wspólne wyprowadzenie Zjednoczonego Królestwa z UE bez umowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boris Johnson zapowiada przedterminowe wybory po przegranej w parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 00:02
Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział, że złoży w środę wniosek o przedterminowe wybory po tym, jak posłowie sprzeciwiający się bezumownemu brexitowi przejęli kontrolę nad porządkiem obrad Izby Gmin w celu zablokowania takiego scenariusza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Krzysztof Winkler: Boris Johnson będzie dążył do przedwczesnych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 20:11
- Na razie większość wydarzeń i działań rządu wskazują, że Boris Johnson będzie dążył do przedwczesnych wyborów, które miałyby się odbyć jeszcze 15 października. Wtedy mógłby uzyskać większość i prowadzić własną politykę - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia.
rozwiń zwiń