X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Izba Gmin zablokowała przedterminowe wybory. Boris Johnson znów przegrał w parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 08:14
Izba Gmin znów zablokowała przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii. Chciał ich Boris Johnson, ale przegrał z opozycją już po raz drugi. Brytyjczycy nie pójdą więc do urn 15 października, a premier nie zdoła przekreślić ustawy zakazującej mu wyjścia z Unii bez umowy.
Audio
  • Izba Gmin blokuje przedterminowe wybory. Korespondencja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Boris Johnson w Izbie Gmin
Boris Johnson w Izbie GminFoto: UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Za wnioskiem premiera o rozwiązanie parlamentu było 293 posłów. Przeciw - 46. Nie uzyskano jednak wymaganej przez prawo większości 2/3 głosów. 
Opozycja sprzeciwiła się wnioskowi, bo chciała mieć gwarancję, że premier nie zdecyduje się na twardy brexit. Z kolei Boris Johnson chciał przedterminowych wyborów, by mieć szansę na uzyskanie większości i przekreślenie uchwalonej przez posłów ustawy wiążącej mu ręce: zakazującej brexitu bez umowy, w zamian zobowiązującej go do przedłużenia członkostwa w Unii. 

Ucieczka od obowiązku

- Choć politycy opozycji uciekają od swego obowiązku, by odpowiadać przez tymi, którzy dali nam te miejsca, to nie mogą uciekać wiecznie. Przyjdzie jeszcze czas! - deklarował tuż po ogłoszeniu wyników premier, dodając, że nie zgodzi się na opóźnienie brexitu i obiecując, że uzyska umowa brexitową z Unią.


amber rudd 1200 free.jpg
Brytyjska premier pracy rezygnuje ze stanowiska. Powodem polityka rządu

Lider opozycji Jeremy Corbyn odpowiadał krytyką, między innymi tego, że premier Johnson zdecydował się wczoraj na zawieszenie parlamentu. To zgodne z prawem, bo zawieszenie zawsze poprzedza mowę tronową, podczas której rząd prezentuje swój program. Ale krytycy - w tym opozycja - przekonani są, że sprawa ma drugie dno. - Premier zamyka parlament, by uniknąć sytuacji, w której parlament kontroluje rząd. Dokładnie to dziś premier zrobił. I to chce uczynić całemu krajowi - mówił polityk lewicy. Zawieszenie parlamentu potrwa do 14 października.

19 października

Nie będzie więc wyborów w połowie października, choć fakt, że nikt w Izbie Gmin nie ma większości, sugeruje, że przyśpieszone głosowanie to i tak coś, co Brytyjczyków czeka jeszcze przed końcem roku. - Gdy tylko przedłużenie członkostwa w Unii stanie się faktem, będziemy mieli wybory, a Boris zostanie wymieciony z rządu - deklarował szef Szkockiej Partii Narodowej Ian Blackford. 


mid-epa07825569 kopia 1200.jpg
Wojciech Lewandowski: Parlament ma przewagę w starciu z Borisem Johnsonem

Co więcej, w mocy pozostaje parlamentarna blokada twardego brexitu. Kluczowa data to 19 października. Według prawa to do tego dnia Boris Johnson musi uzyskać umowę, a także zgodę na nią ze strony posłów, lub też zgodę na brak porozumienia. Obie te opcje są mało prawdopodobne. Inny scenariusz zakłada, że zobowiązany do tego ustawą premier może złamać wielokrotnie składane obietnice i prosić o przesunięcie brexitu do końca stycznia przyszłego roku. W Izbie Gmin Boris Johnson po raz kolejny to wykluczył.

Kruczki prawne

Premier może też podać się do dymisji lub - teoretycznie - złamać prawo i nie zastosować sie do ustawy uchwalonej przez posłów i lordów oraz podpisanej przez królową.

Wczorajszy Daily Telegraph pisał, że otoczenie Borisa Johnsona poszukuje "kruczków prawnych" pozwalających na częściowe jej obejście. Rząd Borisa Johnson liczy też na to, że Unia Europejska może stracić cierpliwość i nie zgodzić się na kolejne przedłużenie. Początkowo kraj miał opuścić Wspólnotę z końcem marca.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie premierów Wlk. Brytanii i Irlandii ws. brexitu "konstruktywne, ale bez przełomu"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 16:54
Spotkanie premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii w poniedziałek w Dublinie przebiegło w "pozytywnej i konstruktywnej" atmosferze, ale nie przyniosło przełomu ws. brexitu - wynika z komunikatu opublikowanego przez rządy obu krajów. Sprawa granicy między tymi państwami jest główną przeszkodą w podpisaniu porozumienia brexitowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezumowny brexit zablokowany. Królowa Elżbieta II zatwierdziła ustawę

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 17:32
Królowa Elżbieta II formalnie zatwierdziła w poniedziałek ustawę, mającą na celu zablokowanie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Rzecznik Izby Lordów Norman Fowler poinformował, że ustawa w tym samym dniu weszła w życie.
rozwiń zwiń