X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Janusz Wojciechowski zatwierdzony. Szefowa KE ogłosiła kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 12:29
Janusz Wojciechowski został kandydatem na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa. - Teka komisarza do spraw rolnictwa, którą ma objąć Janusz Wojciechowski, jest bardzo ważna - skomentowała nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Audio
  • Kandydat Polski na komisarza Janusz Wojciechowski ma odpowiadać za rolnictwo. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Nowa szefowa KE: teka ds. rolnictwa bardzo ważna (IAR)
Janusz Wojciechowski
Janusz Wojciechowski Foto: Lukasz Szelag/REPORTER/EastNews

Niespodzianki jeśli chodzi o Polskę nie było, bo od dawna mówiło się, że Janusz Wojciechowski ma zajmować się rolnictwem. Polak będzie odpowiadał za reformę Wspólnej Polityki Rolnej UE.

Czytaj więcej
Janusz Wojciechowski PAP 1200.jpg
Dr Marcin Zaborowski: teka rolnictwa to najważniejsza pozycja w budżecie unijnym

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Tomasz Grzegorz Grosse: kandydatura J. Wojciechowskiego nie budzi kontrowersji

On sam zapowiadał, że w Unii brakuje długofalowej wizji europejskiego rolnictwa. Janusz Wojciechowski może być też tym komisarzem, który wyrówna dopłaty dla rolników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej do poziomu, który otrzymują ci z Zachodu.

Ursula von der Leyen: teka komisarza ds. rolnictwa jest bardzo ważna

O Janusza Wojciechowskiego była pytana sama przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. - Teka komisarza ds. rolnictwa, którą ma objąć Janusz Wojciechowski, jest bardzo ważna. Obszar odpowiedzialności jest dokładanie taki sam jak w ustępującej Komisji – powiedziała komisarz.

- Portfolio rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich jest ogromne. Nie będę teraz, na tej konferencji prasowej w stanie powiedzieć więcej w sprawie tego ogromnego tematu, ale to jest dokładnie takie same portfolio, jakie mamy teraz – dodała.

Pozostałe teki

Jeśli chodzi o pozostałe kandydatury to między innymi Czeszka Vera Jourova i Belg Didier Reynders mają odpowiadać w nowej Komisji Europejskiej za praworządność.

Z kolei Frans Timmermans, który do tej pory zajmował się tą kwestią będzie odpowiedzialny za przygotowanie "Zielonego Ładu dla Europy", o którym mówiła przed wakacjami nowa przewodnicząca Komisji w Europarlamencie, zapowiadając bardziej ambitną politykę klimatyczną, z kolejnymi redukcjami emisji dwutlenku węgla.

Dobrą wiadomością dla Polski jest z kolei to, że Estonia będzie odpowiadała za energię, a Rumunia za transport. Oba kraje mają zbieżne do Polski stanowiska w tych dziedzinach.

Sylwetka Wojciechowskiego

Janusz Wojciechowski w sierpniu został polskim kandydatem na komisarza, po tym jak Krzysztof Szczerski zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko, ponieważ otrzymał propozycję objęcia teki komisarza ds. rolnictwa.

Obecnie Wojciechowski jest audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. To ważna instytucja, która sprawuje nadzór nad prawidłowym gospodarowaniem środkami unijnymi. Kontroluje dochody i wydatki Unii oraz każdą osobę i organizację, która dysponuje unijnymi środkami.

Wojciechowski objął to stanowisko w kwietniu 2016 r. po tym, gdy w grudniu 2015 r. został zgłoszony przez ówczesny rząd Beaty Szydło na nie jako przedstawiciel Polski.

Polityk z dużym doświadczeniem w instytucjach krajowych

Wcześniej, w latach 2004-2016 Wojciechowski był europosłem. W PE pracował m.in. w komisji rolnictwa. Od 2010 r. oficjalnie związany jest z Prawem i Sprawiedliwością, gdy przystąpił do tej partii.

Wcześniej był politykiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, a w latach 2004-2005 sprawował funkcję prezesa tego ugrupowania. W lutym 2006 został wykluczony z PSL i wraz z innymi politykami, którzy zostali usunięci z PSL, utworzył nowe ugrupowanie polityczne - Polskie Stronnictwo Ludowe "Piast".

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 kandydował jako przedstawiciel Stronnictwa "Piast", jednak z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Wojciechowski ma duże doświadczenie także w instytucjach krajowych. W latach 2001 - 2004 był wicemarszałkiem Sejmu, a w 1995-2001 prezesem Najwyższej Izby Kontroli.

Sprawował też mandat posła, a w latach 2001–2004 był wicemarszałkiem Sejmu. Polski kandydat na komisarza jest prawnikiem, a w latach 80. i 90. ub.r. był sędzią. Był też sędzią Trybunału Stanu, członkiem Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędzia delegowanym do Sądu Najwyższego.

jp/kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak