X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Szok, horror, smutek i wściekłość". Prezydent USA o atakach z 11 września

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 18:43
Prezydent Donald Trump oddał hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września. Podczas ceremonii w Pentagonie amerykański prezydent zadeklarował, że Stany Zjednoczone nigdy nie zapomną o swoich bohaterach. Donald Trump uczcił też pamięć żołnierzy, którzy zginęli w wojnie z terroryzmem.
Audio
  • Donald Trump o 11 września. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Donald Trump zapewnił, że USA nigdy nie zapomną o swoich bohaterach
Donald Trump zapewnił, że USA nigdy nie zapomną o swoich bohaterachFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Donald Trump złożył wieniec przy pomniku ofiar ataku na Pentagon, gdzie 11 września 2001 roku zginęły 184 osoby. - Tego dnia przeżyliśmy szok, horror, smutek i odczuwaliśmy uzasadnioną wściekłość - mówił amerykański prezydent.

Zwracając się do rodzin ofiar zamachów Donald Trump obiecał pamięć o ich bliskich. - Nie jesteśmy w stanie uśmierzyć waszego bólu ani cofnąć tego ponurego dnia. Obiecujemy jednak Wam naszą niezachwianą lojalność, oddanie oraz dozgonną obietnicę, że wasi najbliżsi nigdy nie zostaną zapomniani - podkreślił.

Prezydent USA oddał też hołd żołnierzom poległym w wojnie z terroryzmem. - Przyrzekamy każdego dnia pamiętać o naszej historii, cenić wolność, działać na rzecz naszych społeczności, wyznawać nasze wartości a co najważniejsze - nigdy, przenigdy nie zapomnieć - deklarował amerykański prezydent.

Główne obchody rocznicy ataków terrorystycznych z 11 września odbywają się w Nowym Jorku, gdzie jak co roku odczytano nazwiska wszystkich ofiar zamachów. Wiceprezydent Mike Pence uczestniczył w obchodach w Shanksville w Pensylwanii, gdzie spadł czwarty z porwanych samolotów.

Dramat na oczach telewidzów

Zorganizowane przez muzułmańskich ekstremistów ataki, do których doszło 18 lat temu wstrząsnęły nie tylko Ameryką ale całym światem. W słoneczny poranek 11 września 2001 roku, grupa 19 terrorystów porwała 4 amerykańskie samoloty pasażerskie. Dwa z nich skierowali oni na górujące nad Manhattanem wieże World Trade Center.

Dramat ludzi uwięzionych w płonących budynkach, za sprawą telewizji, rozgrywał się na oczach widzów na całym świecie. "Zobaczyliśmy dym i zaczęliśmy uciekać. Wszystko płonęło. Ludzie wyskakiwali z okien". "W tej chwili budynek się zawala. Ludzie uciekają ulicami. Wszędzie dym".

wtc 11 września wiki 1200.jpg
Atak na WTC – największy i najdoskonalszy zamach terrorystyczny

Trzeci z porwanych samolotów terroryści skierowali na Pentagon, czyli siedzibę amerykańskiego resortu obrony. Czwarta maszyna, która leciała w stronę Waszyngtonu, rozbiła się niedaleko Shankesville w Pensylwanii.

Wojna z terroryzmem

- Dziś dotknęła nas tragedia narodowa. Dwa samoloty uderzyły w World Trade Center w terrorystycznym zamachu na nasz kraj. Zrobimy wszystko, aby zidentyfikować i odnaleźć sprawców - mówił prezydent George Bush, gdy płonęły wieże World Trade Center.

W atakach zginęło łącznie 2996 osób, a ponad 6 tysięcy zostało rannych. Zamachy rozpoczęły wieloletnią wojnę z terroryzmem. Ich konsekwencją były też wojny w Iraku i Afganistanie.

mr

Czytaj także

Mija 18 lat od ataków na World Trade Center. Uroczystości rocznicowe w USA

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 14:00
Główna uroczystość miała miejsce przed pomnikiem zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku. Hołd poległym oddał prezydent Donald Trump.
rozwiń zwiń