Premier: Polskę i Rumunię łączy podobne stanowisko ws. energetyki

Gotowość Polski do wspólnych projektów energetycznych ogłosił premier Mateusz Morawiecki po polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych w Bukareszcie. - Polskę i Rumunię łączy podobne stanowisko w sprawie energetyki i ram budżetowych UE oraz projektów infrastrukturalnych - podkreślił.

2019-09-18, 13:54

Premier: Polskę i Rumunię łączy podobne stanowisko ws. energetyki

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki: jesteśmy otwarci na partnerstwo i wspólne projekty (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Konsultacje międzyrządowe w stolicy Rumunii rozpoczęły się od spotkania Mateusza Morawieckiego z szefową rumuńskiego rządu Vioricą Dancilą
  • - Uzgodniliśmy współpracę na polu europejskim, politykę budżetową na kolejne lata - powiedział po spotkaniu polski premier
  • Podczas sesji plenarnej, zaplanowanej po spotkaniu szefów rządów Polski i Rumunii, rozmawiano o kwestiach unijnych i współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza i NATO

Powiązany Artykuł

szczyt rumunia 1200 pap.jpg
Ekspert o szczycie UE w Sybinie

Konsultacje rozpoczęły się od spotkania w "cztery oczy" szefa polskiego rządu z premier Rumunii Vioricą Dancilą. Następnie odbyła się sesja plenarna z udziałem przedstawicieli poszczególnych resortów. Wśród najważniejszych tematów rozmów zapowiadano kwestie unijne oraz współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza i NATO. 

"Otwieramy nasze bramy dla rumuńskich inwestorów"

Uzgodniliśmy współpracę na polu europejskim, politykę budżetową na kolejne lata. Określiliśmy nasze stanowiska i je uspójniliśmy. I Rumunia i Polska potrzebują działań wyrównujących dla rolników. Nasz komisarz to zapewni dla polskiego rolnictwa - ocenił Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mediami.  

Premier podkreślił też gotowość Polski do wspólnych projektów energetycznych. - Rumunia odkrywa nowe depozyty gazu ziemnego na szelfie Morza Czarnego i blisko wybrzeża, także na lądzie, mając jednocześnie zasoby, które będą w stanie zapewnić zaopatrzenie w gaz Europy Środkowej. My także budujemy infrastrukturę do tego, by Polska mogła być takim środkowoeuropejskim hubem w dystrybucji gazu. Budujemy interkonektor na Słowację, przez Węgry do Rumunii, zwiększając bezpieczeństwo całej Europy Środkowej - zaznaczył Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska jest w tej dziedzinie otwarta na partnerstwo i wspólne projekty.

Konkurencyjność gospodarek obu krajów

Szef polskiego rządu dodał, że współpracę, handel i turystykę może ożywić szlak Via Carpatia. Zaznaczył, że Polskę i Rumunię łączą też projekty infrastrukturalne, a oba kraje uzgodniły też bardzo daleko idącą współpracę w sprawie podstawowych wyzwań na polu europejskim - w polityce klimatycznej, budżetowej, wieloletnich ramach finansowych, polityce przemysłowej i kwestiach konkurencyjności.

REKLAMA

- Na naszej sesji wspólnej omawialiśmy szeroko kwestię konkurencyjności naszych gospodarek również w kontekście wykonywania zapisów traktowych traktatu UE, np. swobody świadczenia usług, która jest cały czas jeszcze nie do końca respektowana i wykonywana w ramach UE. Toteż dobrze widać na tym przykładzie, jak bogate państwa zachodniej Europy korzystają z dostępu do rynku rumuńskiego i polskiego, korzystają z siły naszych bardzo utalentowanych pracowników, z naszych ludzi, naszych talentów, otwarcia rynków - mówił Mateusz Morawiecki.

"Polska bliskim przyjacielem"

Po zakończeniu polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych ciepłych słów pod adresem Polski nie szczędziła Viorica Dancila. - Polska jest bliskim przyjacielem, strategicznym partnerem, jak również godnym zaufania sojusznikiem dla Rumunii. Dzisiejsze konsultacje pozwoliły na nakreślenie i odnotowanie postępów we współpracy między naszymi krajami i ustalenie punktów dla przyszłej współpracy - powiedziała szefowa rumuńskiego rządu.

Viorica Dancila zapewniła, iż jest przekonana, że można zwiększyć współpracę gospodarczą i branżową, "by doszła ona do poziomu, który mamy w zakresie bezpieczeństwa, gdzie mamy współpracę w zakresie flanki wschodniej NATO". Poinformowała, że podczas spotkania poruszono też tematykę europejską. - Chcemy współpracować ściśle na podstawie wizji, stanowisk i podejść, które są zbieżne. Chcemy mieć wspólne podejście do takich tematów jak brexit, wieloletnie ramy finansowe, polityka spójności i wspólna polityka rolna - oświadczyła rumuńska premier.

Szef polskiego rządu spotkał się także z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

REKLAMA

Poprzednie polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe odbyły się na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku w Warszawie.

fc/bb/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej