more_horiz
Wiadomości

Relacje USA-Chiny. Doradca Donalda Trumpa ostrzega przed eskalacją wojny celnej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 09:27
- Jeśli wkrótce nie dojdzie do zawarcia porozumienia handlowego między Chinami i USA, prezydent Donald Trump gotowy jest do eskalacji wojny celnej - powiedział Michael Pillsbury, doradca amerykańskiego prezydenta.
Audio
  • Brak porozumienia handlowego będzie oznaczał rozluźnienie relacji Pekin-Waszyngton. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: Shutterstock

Michael Pillsbury, jeden z głównych doradców amerykańskiego prezydenta przekonuje, że Donald Trump nie chce nowej "zimnej wojny" w relacjach z Chinami, jednakże brak porozumienia handlowego będzie oznaczał rozluźnienie relacji Pekinu i Waszyngtonu.

trump free 1200.jpg
Rafał Tomański o wojnie handlowej Chiny-USA: Pekin ma czas, Trump - nie

Możliwy wzrost ceł

W wywiadzie dla hongkońskiego dziennika "South China Morning Post" Pillsbury zwrócił uwagę, że prezydent Trump wciąż ma pole do działania w kwestii wywierania presji na Chiny.

W jego opinii obecne cła utrzymywane są na niskim poziomie, a w razie niepowodzenia negocjacji mogą wzrosnąć do 50%, a nawet 100%.

Michael Pillsbury to ekspert ds. Chin w waszyngtońskim Hudson Institute. Uznawany jest za głównego zewnętrznego doradcę Donalda Trumpa w kwestiach relacji z Chinami, choć sam - także w wywiadzie udzielonym w Hongkongu twierdzi, że to amerykański prezydent jest „głównym autorytetem w sprawach Chin”.

st

Zobacz także

Zobacz także