Syberia: świętowano 30 lat nauki języka polskiego

W Wierszynie na Syberii świętowano 30-lecie nauczania języka polskiego w miejscowej szkole. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, polskiego MSZ oraz kapłani diecezji irkuckiej.

2019-09-25, 11:39

Syberia: świętowano 30 lat nauki języka polskiego
Odsłonięcie w Wierszynie tablicy upamiętniającej przybycie pierwszych osadników w 1910 roku.Foto: M. Jastrzębski/Polskie Radio

Posłuchaj

W Wierszynie zakończyły się uroczystości polonijne. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Z inicjatywy proboszcza wierszyńskiej parafii została także odsłonięta tablica upamiętniająca przyjazd pierwszych polskich osadników - założycieli wioski. Polacy założyli Wierszynę w 1910 roku. Przez kilkanaście lat w miejscowej szkole nauczano dwóch języków: polskiego i rosyjskiego. W latach 30-tych XX wieku, w okresie stalinowskich represji zakazano nauki naszego języka ojczystego.

Dopiero w 1989 roku Polakom z Wierszyny udało się uzyskać zgodę na wznowienie lekcji polskiego. Dziś dzieci pochodzące z polskich rodzin uczą się historii Polski, a także czytać i pisać po polsku.

Język polski w oficjalnym programie nauczania

Powiązany Artykuł

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią w USA

W całej Rosji nauczaniem języka polskiego zajmują się organizacje polonijne. W każdym regionie prowadzone są kursy, a w kilku ośrodkach, w tym w Wierszynie, Tomsku, Petersburgu i Moskwie język polski został oficjalnie wpisany do programu nauczania miejscowych szkół i uczelni.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ordynariusz diecezji irkuckiej. W homilii ksiądz biskup Cyryl Klimowicz przypomniał, że jednym z pierwszych budynków, który został wzniesiony przez pionierów zakładających Wierszynę był drewniany kościół.

REKLAMA

- Oni szukali chleba, żeby przeżyć i jako Polacy, jeszcze nie mając domów, już wybudowali kościół, czym dali prawdziwe świadectwo wiary - podkreślił irkucki duszpasterz. W trakcie uroczystej mszy świętej zostały przekazane dary dla kościoła w Wierszynie przygotowane przez ordynariusza diecezji włocławskiej biskupa Wiesława Meringa. Są to między innymi ręcznie malowana kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, złoty ornat i kielich mszalny.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej