X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jacek Czaputowicz: Afryka jest kontynentem o wielkim potencjale, który dopiero musi być wykorzystany

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 07:06
- Afryka jest też obszarem szczególnie podatnym na konflikty - powiedział w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz. Minister uczestniczył w posiedzeniu nt. pokoju i bezpieczeństwa na kontynencie afrykańskim.
Jacek Czaputowicz podczas posiedzenia RB ONZ
Jacek Czaputowicz podczas posiedzenia RB ONZFoto: Fot.: Tymon Markowski/MSZ. Źródło: twitter/MSZ_RP

Szef MSZ wskazał, że blisko jedna czwarta wszystkich konfliktów zbrojnych na kuli ziemskiej w ostatnich latach miała miejsce właśnie w Afryce, czego dobitnym przykładem są kryzysy i spirala przemocy rozkręcona w Mali, Republice Środkowoafrykańskiej, w Libii oraz w Somalii.

- Geneza przemocy i konfliktów w Afryce jest złożona - argumentował polski minister. Wśród przyczyn wymienił m.in. ubóstwo, a także system nierówności istniejący na płaszczyźnie społecznej, w sferze politycznej i gospodarczej. Wskazał też na państwowe i niepaństwowe podmioty, które wraz z zagranicznymi ugrupowaniami militarnymi dążyły do zdobycia wpływów w poszczególnych państwach Afryki, podkopując ich stabilność.

"Afrykańskie rozwiązania dla afrykańskich problemów"

czaputowicz.jpg
Polska przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Debata o mniejszościach religijnych w konfliktach zbrojnych

- Wyzwania w sferze bezpieczeństwa na kontynencie afrykańskim szybko się zmieniają - podkreślił Czaputowicz. - Obejmują starcia na tle etnicznym, przemyt narkotyków i handel ludźmi, a także przemoc, która zwykle towarzyszy wyborom. Dodatkowymi czynnikami konfliktogennymi są: nieuregulowana polityka migracyjna i deficyt bezpieczeństwa na granicach, ekstremizmem oraz nasilający się terroryzm. W niektórych wypadkach gwałtowne konflikty wybuchały z powodu walki o zyski z przejęcia kontroli nad zasobami mineralnymi – zaznaczył minister.

- Uporanie się z takimi problemami wymaga zdecydowanej akcji i wspólnych wysiłków międzynarodowych - podkreślił szef MSZ. Przywołał doświadczenia Polski, która przeszła przez pokojową i demokratyczną polityczną transformację i skorzystała na lokalnym i regionalnym partnerstwie. Zaznaczył jednocześnie, że zasada "afrykańskie rozwiązania dla afrykańskich problemów" - musi pozostać w mocy.

- Uważamy, że silne i odpowiedzialne instytucje są kluczem do stabilności politycznej i wzrostu gospodarczego. Słabość aparatu państwowego i brak rozwiązań systemowych w skali regionu są jednym ze źródeł niepewności i niestabilności w Afryce - powiedział.

Pogłębienie współpracy

Czaputowicz zaapelował do państw wchodzących w skład Rady Bezpieczeństwa o intensyfikację dialogu na temat wyzwań dotyczących pokoju i bezpieczeństwa w Afryce. Podkreślił znaczenie afrykańskiej agendy integracyjnej i wyraził pogląd, że pogłębienie współpracy Rady Pokoju i Bezpieczeństwa Unii Afrykańskiej z Radą Bezpieczeństwa ONZ służyłoby pokojowi i umocnieniu bezpieczeństwa na kontynencie.


Polish FM Jacek Czaputowicz 1200 x 660 MSZ photo.jpg
Jacek Czaputowicz w RB ONZ: realizujemy priorytet wzmocnienia prawa międzynarodowego

- Partnerstwo to powinno dążyć do zniwelowania różnic w poprzez wzmocnienie działalności gospodarczej i promocji zrównoważonego rozwoju. Afrykańskie regionalne gospodarcze społeczności stanowią kluczowy element w procesie integracji ekonomicznej - zauważył.

Potencjał kontynentu

- Afryka jest faktycznie kontynentem o wielkim potencjale, który dopiero musi być wykorzystany. Wielu młodych, inteligentnych ludzi z Afryki zasługuje na dostęp do edukacji na wysokim poziomie i możliwości zatrudnienia. Ludzie, którzy widzą lepszą przyszłość dla siebie w domu, nie podejmują ryzykownych decyzji wyruszania w niebezpieczną podróż za granicę – ocenił Czaputowicz.

Za klucz do osiągnięcia celów w zakresie rozwoju politycznego i pogłębiania bezpieczeństwa w Afryce szef polskiej dyplomacji uznał zaufanie i zaangażowanie lokalnych społeczności.

Terroryzm i klimat

Inni mówcy zastanawiali się m.in. nad sposobami wsparcia Afryki wobec zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa. Wskazywali na przyczyny konfliktów i charakteryzowali ich naturę. Zwracali uwagę, na konsekwencje działalności ugrupowań terrorystycznych w tym: Al-Kaidy oraz zmian klimatycznych, które bezpośrednio wpłynęły na naturę i przebieg afrykańskich konfliktów.

W czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa uczestniczyli m.in.: szefowa gabinetu Sekretarza Generalnego ONZ Maria Luiza Ribeiro Viotti oraz przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej Moussa Faki Mahamat.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MSZ na posiedzeniu RB ONZ: Polska przywiązuje szczególną wagę do ochrony cywilów

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 08:10
Promocja i poszanowanie międzynarodowego prawa humanitarnego były przedmiotem poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Biorący w nim udział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę, że Polska przywiązuje szczególną wagę do ochrony cywilów.
rozwiń zwiń