W Guernice otwarto wystawę o historii obozu Auschwitz. "To nasz wyraz szacunku"
- To wyraz szacunku, jaki Guernika chce złożyć ofiarom obozu Auschwitz-Birkenau - powiedział burmistrz Guerniki Jose Maria Gorrono Etxebarrieta na wernisażu wystawy "Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz".
2019-10-02, 11:09
Wystawa prezentuje najistotniejsze zagadnienia historii obozu Auschwitz. Opowiada także o genezie ruchu nazistowskiego oraz o specyfice systemu terroru niemieckiego wprowadzonego w okupowanej Polsce. Ekspozycję prezentowaną w historycznym wnętrzu schronu przeciwlotniczego przygotowało Muzeum Auschwitz-Birkenau. Projekt realizowany jest we współpracy ze stowarzyszeniem Asociación Pro Tradición y Cultura Europea prowadzącym działalność edukacyjną i wychowawczą wśród uczniów hiszpańskich szkół średnich.
Powiązany Artykuł
Najstarsze muzeum żydowskie w Szwajcarii pokaże wystawę o Polakach ratujących Żydów
Na otwarciu obecni byli ambasador RP w Hiszpanii Marzenna Adamczyk, prezes APTCE Enrique de Villamor y Soraluce oraz dyrektor Muzeum Auschwitz doktor Piotr Cywiński. Projekt edukacyjny - jak tłumaczył prezes Stowarzyszenia - przeznaczony jest przede wszystkim do ludzi młodych, zwłaszcza tych, którzy nie mogą odwiedzić Miejsca Pamięci Auschwitz. - Mamy ogromną nadzieję, że ta wystawa będzie dla odwiedzających nie tylko okazją do zapoznania się z historią Auschwitz. Liczę, że refleksja ta pójdzie dalej. Akty terroru, nienawiść, czy barbarzyństwo takie, jak bombardowanie Guerniki czy utworzenie obozu Auschwitz, nie mogą się powtórzyć - mówił prezes APTCE.
- Nasza niezdolność do reagowania w sytuacji, gdy dzieje się coś złego, jest bardzo niepokojąca. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie, który jest trudno przewidywalny i gdzie narastają problemy związane z różnymi formami rasizmu, antysemityzmu, populizmu - mówił dyrektor Muzeum Auschwitz.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Zmarł Karol Tendera, b. więzień Auschwitz. Walczył z określeniem "polski obóz koncentracyjny"
Wystawa prezentowana jest w języku hiszpańskim. Przygotowywany jest także audio przewodnik w językach baskijskim, katalońskim, francuskim i angielskim. Ekspozycji towarzyszy program warsztatów dla młodzieży szkolnej przygotowany we współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
pg
REKLAMA