X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jerzy Kwieciński: wyrok TSUE wzmacnia pozycję frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:55
Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pokazuje, iż osoby, które miały kredyty frankowe, mogą domagać się swoich praw. Sędziowie dali zielone światło dla unieważnienia umów konsumenckich z powodu zawartych w nich nieuczciwych klauzul.
Audio
  • J. Kwieciński: nasz sektor bankowy był przygotowany na tego typu orzeczenie (IAR)
  • Minister finansów: wiele tego typu spraw było rozstrzyganych przez nasze sądy (IAR)
Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński
Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy KwiecińskiFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie Jerzy Kwieciński podkreślał, że nasz system bankowy jest stabilny i dobrze skapitalizowany. Minister, pytany o następstwa wyroku TSUE powiedział, że teraz wiele będzie zależało od linii orzeczniczej polskich sądów. Dodał, że "pozycja frankowiczów zdecydowanie będzie wzmocniona, bo oznacza, że niektóre banki wykorzystywały niedozwolone, tak zwane abuzywne klauzule w swoich umowach i że te klauzule były po prostu niedozwolone".

tsue-free-shutt-1200.jpg
Trybunał Sprawiedliwości UE stanął po stronie frankowiczów

Jerzy Kwieciński dodał, że resort finansów jest w stałym kontakcie z pozostałymi instytucjami, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo finansowe w naszym kraju - z Narodowym Bankiem Polskim, Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, Komisją Nadzoru Finansowego. Minister mówił też, że kwestie kredytów frankowych były już przedmiotem zainteresowania sektora bankowego oraz, że dokonano w nim pewnych zmian.

Kwestia klauzul abuzywnych

Przypomniał, że tak zwane klauzule abuzywne zniknęły. - Oczywiście one istniały w niektórych umowach, co prowadziło właśnie do tego, że w wyniku orzeczeń sądowych posiadacze tego typu kredytów wygrywali w sądach - powiedział. Dodał, że również KNF nałożyła na banki dodatkowe wymogi dotyczące dokapitalizowania. - Można powiedzieć, że nasz sektor bankowy był przygotowany na tego typu orzeczenie - ocenił.

Sędziowie unijnego Trybunału Sprawiedliwości uznali, że interes i wola kredytobiorców są najistotniejsze i powinny przeważyć, ale to sądy polskie będą podejmowały decyzje o tym co dalej. Sędziowie w ogłoszonym orzeczeniu podkreślili, że nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Wolna-Sroka o wyroku TSUE ws. frankowiczów: kredytobiorcy dowiedzą się o swoich prawach

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 12:40
- Głównym roszczeniem jest unieważnienie umowy. Nie można bowiem zalegalizować czegoś, co od początku jest nieważne. Kredytobiorca ma zwrócić tyle, ile bank mu wypłacił, w złotówkach. To bardzo duże ułatwienie dla kredytobiorcy - stwierdziła mec. Anna Wolna-Sroka, adwokat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mec. Kacper Jankowski: frankowicze dostali mocny oręż do walki z bankami

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 15:01
- Na ten dzień oczekiwały tysiące polskich rodzin. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów sprawił, że kredytobiorcy dostali dodatkowy, bardzo mocny oręż do walki z bankami - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Kacper Jankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pełnomocnicy frankowiczów zadowoleni po wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:45
Sędziowie z Luksemburga stanęli po stronie kredytobiorców w sporze z bankami. Dali zielone światło dla unieważnienia umów z powodu nieuczciwych klauzul. To orzeczenie otwiera drogę frankowiczom do składania pozwów w polskich sądach.
rozwiń zwiń