Listerioza w mięsie w Holandii i Belgii. Trzy osoby nie żyją
W Holandii wykryto, że mięso, które dopuszczono do sprzedaży, zawiera bakterie listeriozy. Po spożyciu mięsa zmarły trzy osoby. Media informują również o kobiecie, która urodziła martwe dziecko.
2019-10-06, 13:35
W Belgii sprawa dotyczy w głównej mierze pieczeni wołowej pakowanej w plastrach. Dla porównania - w Holandii - to już 130 różnego rodzaju produktów. Na holenderskiej liście znalazły się: filety z kurczaka, kiełbasa oraz boczek. Większość produktów ma datę przydatności do spożycia ważą do połowy października.
Powiązany Artykuł
Niemcy: nie żyje kobieta, która zaraziła się powszechną w Bałtyku bakterią
Produkty holenderskiej firmy przetwórstwa mięsnego z Aalsmeer sprzedawane są również w Niemczech. Nie można wykluczyć, że zatrucie bakterią listeriozy było przyczyną śmierci dwóch osób.
Skandal jest tym większy, że belgijska agencja bezpieczeństwa żywności AFSCA twierdzi, iż nie została poinformowana o niebezpieczeństwie przez swojego holenderskiego odpowiednika, czyli AFSCA - urzędu ds. bezpieczeństwa żywności.
AFSCA w specjalnym komunikacie wzywa władze Holandii, aby dostarczyły niezbędnych danych i poinformowały o aktualnej sytuacji.
REKLAMA
Czym jest listerioza?
Listerioza jest chorobą zakaźną zazwyczaj spowodowaną spożyciem pokarmu zanieczyszczonego bakteriami Listeria monocytogenes, które występują powszechnie w środowisku naturalnym w wodzie i glebie. Jej skutkiem może być skażenie żywności pochodzenia zwierzęcego, głównie mięsa i mleka. Cechą charakterystyczną Listeria monocytogenes jest zdolność do namnażania w temperaturze lodówki.
rmf24.pl/twitter.com/.mp.pl/pb
REKLAMA