PE oceni dodatkowe odpowiedzi Janusza Wojciechowskiego. Dziś decyzja ws. polskiego kandydata

Dziś w Parlamencie Europejskim decyzja w sprawie kandydata Polski na komisarza Janusza Wojciechowskiego. Deputowani z komisji rolnictwa ocenią (początek spotkania ok 15.30) jego dodatkowe, pisemne odpowiedzi na pytania i bardzo prawdopodobne jest drugie wysłuchanie jutro rano.

2019-10-07, 06:28

PE oceni dodatkowe odpowiedzi Janusza Wojciechowskiego. Dziś decyzja ws. polskiego kandydata

Posłuchaj

Deputowani z komisji rolnictwa ocenią dziś dodatkowe, pisemne odpowiedzi Janusza Wojciechowskiego na pytania. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Niektórzy mówią, że szanse kandydata z Polski są pod znakiem zapytania, podobnie jak kandydatki z Francji Sylvie Goulard. Choć - jak usłyszała w Europarlamencie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - trzy największe grupy polityczne zawarły pakt o nieagresji. Chodzi o to, by już nie utrącać kandydatów na komisarzy i nie utrudniać, z powodu presji czasu, powstania nowej Komisji Europejskiej.

Powiązany Artykuł

1200_Wojciechowski_PAP.jpg
Prezes PiS: liczę na to, że J. Wojciechowski będzie komisarzem UE

Możliwe dodatkowe wysłuchanie

Janusz Wojciechowski został źle oceniony podczas pierwszego wysłuchania przez większość europosłów, którzy narzekali na mało konkretów i zbyt ogólne wypowiedzi. Dlatego Polak musiał odpowiedzieć na dodatkowe pytania. - Myślę, że moje odpowiedzi wystarczą. Słyszę wiele pozytywnych wypowiedzi dotyczących w szczególności mocnego nastawienia jeśli o długoterminową wizję rozwoju rolnictwa, bardziej przyjaznego środowisku. To są deklaracje, które są dobrze przyjmowane przez wielu europosłów - mówił kilka dni temu kandydat na komisarza.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] B. Spychalski: Janusz Wojciechowski jest świetnie przygotowany do objęcia teki komisarza ds. rolnictwa

Jednak w kuluarach można usłyszeć, że dodatkowe wysłuchanie jest nieuniknione i odbędzie się jutro rano. W tej sprawie nastąpiło przyspieszenie, bo początkowo mówiono, że poprawkowe wysłuchania odbędą się 15 i 16 października. W Europarlamencie tłumaczono, że chodziło o to, by w razie negatywnej oceny, dać czas szefowej Komisji Ursuli von der Leyen na konsultacje z polskim rządem albo zmianę kandydata, albo zmianę portfolio i w tym kontekście wymieniany jest transport.

REKLAMA

Czasu na ewentualne zmiany w Komisji jest niewiele, bo 23 października zaplanowano głosowanie w Parlamencie Europejskim nad całym jej składem. "W tej sprawie nie tylko kwestie merytoryczne są ważne, ale i polityczne, a największym problemem jest kandydatka z Francji Sylvie Goulard" - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Powiązany Artykuł

goulard 1200 pap.jpg
Beata Płomecka: odrzucenie Sylvie Goulard na unijnego komisarza może się skończyć kryzysem

Kontrowersyjna kandydatka z Francji

Kandydatka z Francji została podczas wysłuchania ostro skrytykowana w związku z ciążącymi na niej zarzutami korupcyjnymi. Chodziło o fikcyjne zatrudnianie asystentki i finansowanie z unijnych funduszy partii w kraju. Sylvie Goulard już kilka lat temu oddała do kasy Europarlamentu 45 tysięcy euro, ale dochodzenie w tej sprawie wciąż prowadzi francuska prokuratura i OLAF - unijny urząd do spraw nadużyć finansowych. Do tego dochodziły jeszcze pytania o jej zatrudnienia przez amerykańską organizację, inkasowanie miesięcznie 10 tysięcy euro w czasie kiedy Sylvie Goulard była europosłanką.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] M. Ociepa: decyzja ws. J. Wojciechowskiego motywowana politycznie

Francuzka jest popierana przez liberałów, trzecią co do wielkości grupę w Parlamencie Europejskim, ale negatywnie ocenili ją chadecy i socjaliści. Podobno jednak kilka dni temu te trzy frakcje ustaliły, że nie będą już blokować wzajemnie swoich kandydatów.

REKLAMA

W rezultacie dwie kandydatki na komisarzy, mimo fatalnego wystąpienia na komisjach, dostały zielone światło na stanowiska komisarzy. To Chorwatka i Estonka, jedna od chadeków, druga od socjalistów. Jeśli taki pakt istnieje, to pomógłby on uratować kandydatkę z Francji, a wtedy nikt szczególnie nie będzie blokował Polaka. Liczy się czas. Dużymi krokami zbliża 1 listopada, kiedy nowa Komisja powinna rozpocząć urzędowanie i między innymi z powodu brexitu, terminowe powołanie nowej Komisji byłoby pożądane.

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej