X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziś drugie wysłuchanie J. Wojciechowskiego. "Jestem dobrej myśli"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 06:31
We wtorek druga i ostatnia szansa polskiego kandydata na członka Komisji Europejskiej, Janusza Wojciechowskiego, aby przekonać do swoich kompetencji eurodeputowanych z komisji rolnictwa.
Audio
  • W PE drugie wysłuchanie J. Wojciechowskiego - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Janusz Wojciechowski podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim
Janusz Wojciechowski podczas przesłuchania w Parlamencie EuropejskimFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
  • Dziś druga i ostatnia szansa polskiego kandydata na członka Komisji Europejskiej, Janusza Wojciechowskiego, by przekonać do swoich kompetencji eurodeputowanych z komisji rolnictwa
  • Zdecydowali oni o zorganizowaniu dodatkowego wysłuchania, bo podczas pierwszego większość z nich źle oceniła kandydata Polski na komisarza
  • Los polskiego kandydata zależy jednak nie tylko od kompetencji, ale i od politycznych uzgodnień

Zdecydowali oni o zorganizowaniu dodatkowego wysłuchania (początek o 11.00), bo podczas pierwszego większość z nich źle oceniła kandydata Polski na komisarza. Nie przekonały ich też pisemne odpowiedzi Janusza Wojciechowskiego na dodatkowe pytania. Los polskiego kandydata zależy jednak nie tylko jego od kompetencji, ale i od politycznych uzgodnień. Szansą może być pakt trzech największych grup w Parlamencie - chadeków, socjalistów i liberałów - by wzajemnie się nie atakować, nie odrzucać kandydatów i nie opóźniać powstania nowej Komisji, która powinna rozpocząć urzędowanie 1 listopada. O tym pakcie brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka, informowała już w poniedziałek.


1200_Kaczyński_shutterstock.jpg
Prezes PiS: liczę na to, że J. Wojciechowski będzie komisarzem UE

"Wszystko idzie w dobrą stronę"

Wtorkowe, drugie wysłuchanie Janusza Wojciechowskiego, będzie krótsze, potrwa półtorej godziny. Polski kandydat, by uzyskać pozytywną oceną, potrzebuje poparcie dwóch trzecich koordynatorów grup. Jeśli go nie dostanie, wypowie się cała komisja rolnictwa Parlamentu Europejskiego.


W poniedziałek większość koordynatorów - jak mówił eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk - dobrze oceniła odpowiedzi pisemne. - Ale chciała jeszcze prezentacji kandydata przed całą komisją. Moim zdaniem wszystko idzie w dobrą stronę. Jestem dobrej myśli - powiedział europoseł PiS. Ale w nieoficjalnych rozmowach w Parlamencie Europejskim zdania co do szans Janusza Wojciechowskiego są podzielone.

Jedni w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia uważali, że jego notowania nie są dobre i że rząd będzie musiał przedstawić nowego kandydata. Ale wielu w rozmowie z Beatą Płomecką podkreślało, że jeśli Polak wyciągnął wnioski z pierwszego wysłuchania, zaprezentuje się lepiej, będzie bardziej konkretny i ograniczy deklaracje dotyczące "zielonego rolnictwa", to ma szanse na poparcie. Pomóc mu może "zawieszenie broni" między trzema frakcjami.

"Nikt nie będzie tej sprawy stawiał na ostrzu noża"

- Oczywiście, że są jakieś zakulisowe, polityczne rozmowy, ale jestem przekonany, że od zaprezentowania się ponownego będzie zależała decyzja ostateczna - skomentował eurodeputowany Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski. Niektórzy wiążą jednak los Polaka z kandydatką z Francji Sylvie Goulard, popieraną przez liberałów, a bardzo krytykowaną w związku z ciążącymi na niej zarzutami korupcyjnymi.

- Jeśli ona zostanie odrzucona, wtedy "utrącony" zostanie Polak - usłyszała w Europarlamencie Beata Płomecka. Jeśli jednak w ramach układu trzech największych grup politycznych Sylvie Goulard otrzyma zielone światło, wtedy bezpieczny będzie i kandydat z Polski.

- Nikt nie będzie tej sprawy stawiał na ostrzu noża, bo jest presja czasu, jeśli chodzi o utworzenie Komisji, za dwa tygodnie Parlament Europejski ma głosować nad jej składem - dodał jeden z rozmówców brukselskiej korespondentki Polskiego Radia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pod koniec ubiegłego tygodnia wysłuchania w Europarlamencie przeszły, mimo dużej krytyki eurodeputowanych, Chorwatka popierana przez chadecję i Estonka z poparciem socjalistów.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

B. Spychalski: Janusz Wojciechowski jest świetnie przygotowany do objęcia teki komisarza ds. rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 12:13
- Jestem przekonany, że Janusz Wojciechowski obejmie tekę komisarza ds. wspólnej polityki rolnej, bo jest do tego świetnie przygotowany - mówił w Polskim Radiu 24 Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE oceni dodatkowe odpowiedzi Janusza Wojciechowskiego. Dziś decyzja ws. polskiego kandydata

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 06:28
Dziś w Parlamencie Europejskim decyzja w sprawie kandydata Polski na komisarza Janusza Wojciechowskiego. Deputowani z komisji rolnictwa ocenią (początek spotkania ok 15.30) jego dodatkowe, pisemne odpowiedzi na pytania i bardzo prawdopodobne jest drugie wysłuchanie jutro rano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Saryusz-Wolski: opozycja bruździ ws. kandydatury J. Wojciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 20:37
- Niestety za kulisami polska totalna opozycja bruździ, bo - jak mówią kuluary - kwestionują kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na komisarza. To jest kolejnym dowodem na to, że działają przeciwko polskim interesom - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń