more_horiz
Wiadomości

Coraz gorętsza sytuacja w Barcelonie. Kolejny dzień protestów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 16:57
Dziesiątki tysięcy osób protestują na ulicach Barcelony. To piąty dzień manifestacji w obronie dziewięciu katalońskich polityków skazanych w poniedziałek na kary więzienia. Ze względu na zamieszki zamknięto najsłynniejszą barcelońską bazylikę i odwołano planowany na 26 października mecz między FC Barceloną a Realem Madryt.
Marsz Wolności w Barcelonie
"Marsz Wolności" w BarcelonieFoto: PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA

Protesty w Barcelonie są określane jako najbardziej gwałtowne od kilkunastu lat. Po tym jak w poniedziałek Sąd Najwyższy skazał katalońskich polityków i aktywistów na kary do 13 lat więzienia, tysiące osób wychodzą na ulice z żądaniem ich uwolnienia. 

Czytaj więcej
suarez barcelona 1200.jpg
Primera Division: "El Clasico" przełożone. Przyczyną zamieszki w Katalonii

"Nie mogliśmy zobaczyć Sagrada Familia"

Na dzisiaj zapowiedziano strajk generalny. Wielotysięczne marsze spowodowały zamknięcie wielu dróg zarówno w samej Barcelonie jak i w regionie metropolii, a demonstrujący zablokowali ruch nawet na autostradach. - Nie może być tak, że polityk dostaje karę surowszą niż gwałciciel czy inny kryminalista. Ruch separatystów istnieje u nas od wielu lat i to się nie zmieni - mówi Paula, jedna z protestujących studentek. 

Strajk i blokady ulic, a także wcześniejsze zamieszki spowodowały, że zamknięto dla turystów bazylikę Sagrada Familia. W jej okolicy również dochodzi do demonstracji. - Szanuję zdanie protestujących, oni robią to, co uważają za dobre dla ich kraju. My turyści nie mogliśmy dzisiaj zobaczyć Sagrada Familia, ale może uda się następnym razem - mówi turystka z Irlandii Shona. Z powodu groźby zamieszek odwołano też planowany na przyszłą sobotę mecz Barcelony z Realem Madryt.

1,5 mln kosztów

Władze Barcelony szacują, że gwałtowne zamieszki do jakich dochodziło od poniedziałku kosztowały miasto co najmniej półtora miliona euro. Lotnisko w Barcelonie odwołało w tym tygodniu około 150 lotów. Wczoraj w całej Katalonii aresztowano 16 osób, a 42 trafiły do szpitali.

Dwa lata temu w referendum mieszkańcy Katalonii opowiedzieli się za niepodległością, ale Madryt aresztował przywódców separatystów. Ich lider Carles Puigemont uciekł do Brukseli. Hiszpańskie władze wysłały za nim list gończy, ale dzisiaj sąd w Belgii zdecydował, że polityk może pozostać na wolności.

dcz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem