X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Hiszpania: słabnie przewaga socjalistów. Vox trzecią siłą w parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 16:51
Na trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii słabnie przewaga socjalistycznej PSOE nad Partią Ludową (PP) - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Sigma Dos. Trzecią siłą w parlamencie może być uznawana za skrajnie prawicową partia Vox.
Hiszpański parlament
Hiszpański parlamentFoto: Shutterstock/b-hide the scene

Z badania wynika, że najwięcej mieszkańców Hiszpanii deklaruje obecnie poparcie dla PSOE, czyli Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. W wyborach 28 kwietnia br. zdobyła ona 123 mandaty, a przed zaplanowanymi na 10 listopada przedterminowymi wyborami ma poparcie dające jej 121 miejsc w 350-mandatowym Kongresie Deputowanych. 

Czytaj więcej
Katalonia PAP 1200.jpg
Niespokojnie w Katalonii. Apele o podjęcie rozmów z protestującymi

Trzecia siła

Tymczasem znaczący wzrost poparcia odnotowała centroprawicowa PP, która według sondażu zwiększyłby swój stan posiadania w niższej izbie parlamentu z 66 do 97 mandatów.

Badanie Sigma Dos sugeruje, że trzecią siłą w Kongresie Deputowanych może stać się kierowana przez Santiago Abascala partia Vox. To prawicowe ugrupowanie, opowiadające się m.in. za zawieszeniem autonomii Katalonii, ograniczeniem praw mniejszości seksualnych oraz deportacją nielegalnych migrantów, może liczyć na 36 miejsc. Dotychczas miało ich 24. 

Nowa lewica

Czwartym ugrupowaniem Kongresu Deputowanych może być lewicowy blok Unidas Podemos (UP). W porównaniu do wyborów z kwietnia UP w listopadzie straciłby 10 posłów, zapewniając sobie jedynie 32 mandaty.

Do parlamentu może wejść nowe lewicowe ugrupowanie Mas Pais. Według sondażu ta partia, bliska programowo UP, może wprowadzić do Kongresu Deputowanych siedmiu posłów.

Największym przegranym badania Sigma Dos jest liberalna partia Ciudadanos, która mogłaby liczyć na zaledwie 19 mandatów. Dotychczas miała ich 57. 

Zamieszki w Katalonii

Politolodzy i dziennikarze oceniają, że głównym powodem zawirowań w politycznych sympatiach Hiszpanów są utrzymujące się od tygodnia zamieszki w Katalonii. Protesty są rezultatem werdyktu Sądu Najwyższego w Madrycie, który 14 października skazał dziewięciu regionalnych polityków na wyroki od 9 do 13 lat więzienia za zorganizowanie w 2017 r. referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Po kwietniowych wyborach kierujący PSOE premier Pedro Sanchez próbował utworzyć swój drugi rząd na bazie polityków rodzimego ugrupowania. Kiedy nie powiodła się próba zdobycia poparcia UP dla mniejszościowego gabinetu, premier ogłosił wybory. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niespokojnie w Katalonii. Apele o podjęcie rozmów z protestującymi

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 15:19
Szef katalońskiego rządu regionalnego Quim Torra zaapelował do rządu w Madrycie o rozpoczęcie rozmów z protestującymi w Katalonii. Od poniedziałku w regionie trwają protesty przeciwko skazaniu dziewięciu przywódców katalońskich separatystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Higinio J. Sanchez: to konflikt Katalonii z Hiszpanią i podział samych Katalończyków

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 10:15
- Zwolennicy separatyzmu obudzili po 40 latach wielu ludzi, którzy do tej pory bali się wyjść na ulicę i manifestować swoje hiszpańskie pochodzenie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Higinio J. Paterna, korespondent mediów hiszpańskich w Polsce.
rozwiń zwiń