X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wielka Brytania: brak zgody Izby Gmin na kolejne głosowanie nad umową brexitową

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 17:37
Brytyjska Izba Gmin nie będzie w poniedziałek głosować nad poparciem dla uzgodnionego przez rząd Borisa Johnsona porozumienia z Unią Europejską. Spiker niższej izby parlamentu John Bercow nie zgodził się na poddanie rządowego wniosku pod głosowanie.
Audio
  • W tym tygodniu premier spróbuje doprowadzić do akceptacji umowy, aby wyjść z Unii Europejskiej z końcem miesiąca. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Brytyjski parlament
Brytyjski parlamentFoto: PAP/EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT HANDOUT
  • Rząd planował poddać pod głosowanie porozumienie UE w sobotę, ale zrezygnował z tego, gdy posłowie przyjęli poprawkę, zgodnie z którą ich głosowanie nad umową z Unią zostanie wstrzymane do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw związanych z brexitem. 
  • Boris Johnson musiał w sobotę wysłać do Brukseli wniosek o przesunięcie daty wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 roku, choć się pod nim nie podpisał i dołączył do niego list, w którym wyjaśnia, że to decyzja posłów, a nie jego, a on sam uważa ją za błędną. 
  • Brytyjski premier zapowiedział jednak, że w poniedziałek złoży ponowie wniosek o głosowanie, by posłowie w jasny sposób określili, czy popierają porozumienie, czy też nie.
  • Nie zgodził się na to spiker John Bercow, argumentując, że oba głosowania dzieli zbyt mały odstęp czasu.
- Dzisiejszy wniosek jest w istocie taki sam jak wniosek z soboty i Izba podjęła decyzję w tej sprawie - dzisiejsze okoliczności są w istocie takie same jak okoliczności z soboty - mówił Bercow.
Czytaj więcej
Elżbieta Królikowska-Avis 1200a.jpg
E. Królikowska-Avis: integracja konserwatystów jest drogą do brexitu

Z podręcznika z 1604 r.  

Spiker przywołał podręcznik praktyki parlamentarnej Erskine'a Maya z 1604 r., który mówi, że w trakcie jednej sesji parlamentarnej - zwyczajowo trwającej rok - nie można ponownie poddać pod głosowanie projektu już raz odrzuconego przez posłów. Według Bercowa przeprowadzenie ponownego głosowania byłoby "powtarzaniem się i zakłócaniem porządku".

Rząd planował poddać pod głosowanie porozumienie UE w sobotę, ale zrezygnował z tego, gdy posłowie przyjęli poprawkę, zgodnie z którą ich głosowanie nad umową z Unią zostanie wstrzymane do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw związanych z brexitem. W efekcie Johnson, zobligowany ustawą parlamentu, musiał w sobotę wysłać do Brukseli wniosek o przesunięcie daty wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 roku, choć się pod nim nie podpisał i dołączył do niego list, w którym wyjaśnia, że to decyzja posłów, a nie jego, a on sam uważa ją za błędną.

Brytyjski premier zapowiedział jednak, że w poniedziałek złoży ponowie wniosek o głosowanie, by posłowie w jasny sposób określili, czy popierają porozumienie, czy też nie.

Za mały odstęp czasu

Jak wyjaśniał Bercow, przyjęta w sobotę poprawka Olivera Letwina "wyraźnie mówi, że ustawy powinny zostać zatwierdzone najpierw", w związku z tym debatowanie po zaledwie dwóch dniach nad tą samą sprawą, gdy ustawy nie zostały zatwierdzone, "wyglądałoby na bardzo niezwykłe".

Zapewnił, że nic nie stoi na przeszkodzie, by porozumienie zostało zaaprobowane przed końcem października, czyli przed planowanym przez rząd terminem brexitu. - Nic, co powiedziałem, w żaden sposób nie wpływa na możliwość uzyskania przez rząd poparcia dla porozumienia i przyjęcia odpowiedniego ustawodawstwa do końca miesiąca. Jeśli rząd ma wystarczającą liczbę mandatów, może to zrobić - mówił. 

"Odebrał szansę na wypełnienie woli Brytyjczyków"

Nie przekonało to posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, którzy argumentowali, że wniosek nie był poddany pod głosowanie w sobotę. Podczas debaty jeden z twardych zwolenników brexitu otwarcie zarzucił Bercowowi stronniczość i dopuszczanie do głosowania tylko tych wniosków, które są zgodne z jego przekonaniami.

Rzecznik Johnsona oświadczył natomiast, że szef rządu jest rozczarowany decyzją Bercowa, który "odebrał szansę na wypełnienie woli Brytyjczyków". Zapowiedziano też opublikowanie przez rząd jeszcze w poniedziałek projektu ustawy o porozumieniu w sprawie wyjścia - nazwanej w skrócie WAB - która postanowienia zawarte w umowie z UE inkorporuje do brytyjskiego prawa.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: jest szansa na przyjęcie przez Izbę Gmin umowy brexitowej w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 15:54
- Konserwatyści cały czas mają jeszcze nadzieję, że uda im się zebrać te parę głosów, których im zabrakło w sobotę. Są na to szanse, więc w tym tygodniu faktycznie może się spełnić zapowiedź premiera Johnsona, że Wielka Brytania przyjmie wynegocjowaną przez niego umowę brexitową - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kokoszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: ponad połowa Małych i Średnich Przedsiębiorstw niegotowa na brexit

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 18:10
Z ankiety przeprowadzonej przez francuski resort gospodarki i finansów wśród 3 tysięcy tamtejszych MŚP handlujących z Wielką Brytanią wynika, że ponad połowa francuskich Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest niegotowa na brexit.
rozwiń zwiń